Часи, коли аудит був чимось незрозумілим і навіть страхітливим для керівників і власників, відходять у минуле. Все більше управлінців розуміють, що сьогодні аудит може бути ефективним інструментом для вирішення стратегічно важливих завдань підприємства. Наприклад, таким інструментом може стати ініціативний аудит.

Аудит за власним бажанням

Основна відмінність ініціативного аудиту від обов’язкового – це те, що його проводять суто за бажанням власника або керівника підприємства, а не на вимогу законодавства. В іншому процедура і методика аналогічні. Для такої перевірки аудиторами власник може вибрати будь-який період діяльності компанії, а також необхідні розділи бухгалтерського і податкового обліку. Він сам визначає характер і масштаб аудиторської перевірки.

Навіщо необхідний ініціативний аудит?

Щоб успішно розвивати бізнес і ефективно управляти підприємством, керівнику необхідно постійно бути в курсі всього, що відбувається в його компанії, знати про всі зміни всередині фірми, постійно отримувати об’єктивну інформацію про становище фінансових справ. Один з ефективних способів отримати таку інформацію – проведення аудиторської перевірки. І якщо підприємство не потрапляє під законодавчу вимогу про проведення обов’язкового аудиту, то керівник може самостійно прийняти рішення про проведення ініціативного аудиту. Або ж це може бути вимогою партнерів або інвесторів фірми, які хочуть розуміти перспективи та загрози майбутньої угоди з фірмою, її сумлінність як платника податків і т.д. Проведення ініціативного аудиту може допомогти знизити фінансові, податкові, господарські ризики, виявити і усунути можливі помилки в бухгалтерському та податковому обліку підприємства й уникнути штрафних санкцій.

Коли необхідний ініціативний аудит?

Необхідність у проведенні ініціативного аудиту може виникнути в різних ситуаціях. Наприклад:
  • Під час зміни керівництва, власників, головного бухгалтера.
  • Під час реорганізації підприємства.
  • Під час купівлі або продажу компанії.
  • Під час постановки або відновлення бухгалтерського та податкового обліку.
  • Під час перевірки правильності нарахування та сплати податків.

Аудиторський звіт

По завершенню проведення ініціативного аудиту, як результат роботи аудиторів, замовнику такої перевірки видається звіт. Це офіційно підтверджена, об’єктивна оцінка положення фінансових справ в компанії. Звіт може містити висновки за підсумками фінансового аудиту та огляд всіх критичних областей, що дозволить власнику або керівнику приймати правильні рішення для ефективного управління фірмою. У будь-якому випадку, отримання об’єктивної інформації про фінансовий стан фірми корисно і може сприяти нарощуванню конкурентних переваг та налагодженню ефективного і взаємовигідного співробітництва з клієнтами, партнерами, акціонерами, іноземними інвесторами.