Отже, ви вирішили стати підприємцем, відкрити власну справу і, нарешті, почати працювати на себе. Але перш ніж приступити до ведення бізнесу, необхідно пройти процедуру реєстрації. Що вона собою являє і з яких етапів складається?

ФОП, СПД АБО ПП?

Для початку пропонуємо розібратися в термінології, так як останнім часом широко вживаються такі абревіатури як ФОП, ПП, СПД. Деякі вважають, що вони позначають одне і те ж, і використовують їх для позначення приватного підприємця. Але це не так. І цей факт створює деяку плутанину. У Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для позначення приватного підприємця використовується термін «фізична особа-підприємець (ФОП)».Термін ПП слід використовувати, коли мова йде про юридичну особу – приватному підприємстві. А термін «СПД» розшифровується, як суб’єкт підприємницької діяльності і може позначати як фізична особа-підприємець, так і всі юридичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю (ТОВ, ПП і т.д.).

ФОП

ПП

СПД

Фізична особа-підприємець, підприємець, що займається приватним бізнесомПриватне підприємство – юридична особаСуб’єкт підприємницької діяльності. Під цей термін можуть підпадати як фізичні особи-підприємці, так і всі юридичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю (ТОВ, ПП і т.д.)
  Таким чином, якщо мова йде саме про приватного підприємця, то слід говорити «ФОП».

Чим будемо займатися?

Якщо ви збираєтеся відкривати власну справу, то ви, звичайно, вже вирішили, яким видом діяльності будете займатися. І тепер його слід офіційно зареєструвати. Для цього потрібно уважно вивчити КВЕД (Класифікатор видів економічної діяльності) і обрати ті, які відповідають напрямку вашого бізнесу. Зверніть увагу, що визначитися потрібно з основним видом діяльності, від якого буде залежати розмір Єдиного соціального внеску. Обмеження за кількістю видів діяльності на законодавчому рівні не встановлено, але традиційно вибирають не більше шести. З 2012 року набув чинності новий КВЕД, тому при виборі видів діяльності, керуватися потрібно саме цим документом. Ознайомитися з КВЕД можна на сайті: kved.ukrstat.gov.ua/KVED2010/kv10_i.html. Зверніть увагу, що окремими видами діяльності, перелік яких визначено статтею 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», Ви можете займатися, тільки маючи спеціальний дозвіл (ліцензію).

Вибираємо систему оподаткування

При реєстрації ФОП підприємцю необхідно стати на облік у податковій інспекції. Тому ще до початку процедури реєстрації краще визначитися з системою оподаткування. На даний момент податкова система України передбачає дві форми оподаткування – загальну та спрощену. Як юридичні особи, так і фізичні особи-підприємці мають право вибрати для себе одну з них. Загальна система оподаткування передбачає сплату всіх видів податків і зборів, передбачених податковим законодавством України, в залежності від наявності певних об’єктів оподаткування. Але практично немає обмежень щодо видів діяльності, обсягом доходу та кількості найманих працівників. На спрощеній системі оподаткування можуть бути як фізичні особи-підприємці, так і юридичні особи і вона містить деякі обмеження щодо видів діяльності, чисельності працівників та доходів суб’єктів підприємництва. Платник податків може самостійно обрати спрощену систему оподаткування за умови, що така особа відповідає певним критеріям. Суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, діляться на 6 груп платників єдиного податку. Про кожну групу детально читайте в статті «Що потрібно знати, щоб вибрати систему оподаткування?» Для переходу на Єдиний податок (спрощену систему оподаткування) фізичній особі-підприємцю необхідно подати заяву до податкової інспекції в порядку і строки, передбачені Податковим Кодексом. Інакше він буде автоматично вважатися на загальній системі оподаткування та за місяці, в яких не був на єдиному податку, доведеться здавати звіти згідно з правилами загальної системи оподаткування фізичних осіб підприємців.

Збираємо документи для реєстрації.

Отже, ви визначилися з видами діяльності, вибрали систему оподаткування, можна починати реєстрацію. Які ж подальші кроки? Почати потрібно з підготовки всього пакету документації.Для реєстрації ФОП необхідно зібрати такі документи:
  • Заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця за формою № 10. Отримати цю картку можна у вашому місцевому (за місцем проживання) органі Державної реєстраційної служби. Зверніть увагу, що ви можете зареєструватися в якості підприємця тільки за місцем реєстрації, яке зафіксоване в паспорті (прописка).
  • Квитанції або копія платіжного доручення з відміткою банку про сплату реєстраційного збору за здійснення держреєстрації. Сума реєстраційного збору – 34 грн. Оплатити можна в будь-якому банку.
  • Паспорт або довіреність на уповноважену особу компанії, що надає право реєстрації підприємця (якщо реєстрацією вашого ФОП буде займатися спеціалізована фірма).
  • Довідка про присвоєння ІПН.
  • Список видів діяльності з КВЕД, які планує здійснювати підприємець.
Всі документи, що подаються держреєстратору, заповнюються тільки українською мовою.

Куди бігти?

ФОП реєструється в декількох державних інстанціях:
  1. Реєстрація в Єдиному державному реєстрі в місцевому органі Державної реєстраційної служби.
  2. Реєстрація в податковій інспекції – отримання довідки про взяття на облік платника податків за формою № 4-ОПП.
  3. Реєстрація платником ЄП (при виборі спрощеної системи оподаткування).
  4. Реєстрація книги обліку доходу (при виборі спрощеної системи оподаткування).
  5. Реєстрація в управлінні статистики (при необхідності).
  6. Постановка на облік до Пенсійного фонду (якщо в подальшому ви будете використовувати найману працю, то і в фондах соціального страхування). Результат – отримання повідомлення про взяття на облік платника страхових внесків.
  7. Виготовлення печаток і штампів (при необхідності).
  8. Відкриття рахунку в банку (при необхідності).

Терміни реєстрації

Термін реєстрації не може перевищувати двох робочих днів з дати надходження документів для реєстрації. Дата внесення до Єдиного держреєстру запису про проведення держреєстрації фізичної особи-підприємця і є датою його державної реєстрації. Не пізніше наступного робочого дня з дати держреєстрації фізичної особи-підприємця, держреєстратор видає (надсилається поштою) виписку з Єдиного держреєстру. З цього моменту ви офіційно вважаєтесь підприємцем і можете здійснювати підприємницьку діяльність на законних підставах.