Підприємцям та юридичним особам, які хочуть обрати для своєї діяльності загальну систему оподаткування (ЗСО), буде корисно ознайомитися з переліком податків, які доведеться платити державним органам.

Переваги ЗСО

Всі, хто вибирає для своєї діяльності загальну систему оподаткування, отримує деякі переваги в роботі.
  • Немає обмежень по виду діяльності, можна вибирати будь-який вид діяльності, який не заборонено чинним законодавством.
  • Немає обмежень за сумою доходу.
  • Немає обмежень по кількості найманих співробітників.
 

Податків мало не буває

Однак юридичні особи та ФОП, які обрали для себе загальну систему оподаткування, сплачують понад 15 різних податків і зборів. Пропонуємо більш детально зупинитися на самих основних з них. Податок на прибутокЦим податком обкладається прибуток підприємства. Це основний податок для «користувачів» ЗСО. Розраховується він шляхом вирахування витрат із суми доходів. Ставка – регресуюча. У період 1.01.2012-31.12.2012 вона становила 21%, з 1.01.2013-31.12.2013 становитиме 19%, а, починаючи з 1.01.2014 року, зменшиться до 16%. ПДВ: податок на додану вартістьЦе податок, закладений у вартість будь-якого товару чи послуги. ПДВ оплачують покупці, але перераховує до бюджету і звітує за ним саме продавець. Щоб розрахувати суму ПДВ, яка підлягає перерахуванню, необхідно від суми податкового зобов’язання відняти суму податкового кредиту. Як і у випадку з податком на прибуток, ПДВ буде знижуватися до 2014 року. До 31 грудня 2013 року сплачується ПДВ у розмірі 20%; а з 1 січня 2014 року він становитиме 17%. Варто також торкнутися реєстрації платником ПДВ. Вона передбачена як добровільна, так і обов’язкова. З добровільної реєстрацією все зрозуміло: платник проходить цю процедуру з власної ініціативи. Що стосується обов’язковою, то вона передбачена у випадку, якщо обсяг оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців перевищив 300 тисяч грн. ЄСВ: єдиний соціальний внесокДо 1 січня 2011 року в Україні існували страхові внески, які оплачувалися в 4 фонди соціального страхування. На сьогодні замість цих страхових внесків введено Єдиний соціальний внесок. ФОП та юридичні особи оплачують його по-різному.
  • ФОП на загальній системі. Оплачують ЄСВ за себе і за найманих працівників. За себе ставка ЄСВ становить 34,7% від суми чистого доходу від діяльності і обмежується 17 прожитковими мінімумами. При цьому сума внеску не повинна бути менше мінімального страхового внеску за один місяць, у якому дохід був отриманий. Сума мінімального страхового внеску становить 34,7% від мінімальної заробітної плати. Також при нарахуванні зарплати найманим працівникам ФОП оплачує ЄСВ у розмірі 36,76% -49,7% від фонду оплати праці. Ставка визначається залежно від класу професійного ризику, який залежить від виду діяльності підприємця (коди зі статистики).
  • Юридичні особи. Підприємство оплачує ЄСВ у розмірі 36,76% -49,7% від фонду оплати праці при нарахуванні зарплати. Ставка визначається залежно від класу професійного ризику, який залежить від виду діяльності підприємства (коди зі статистики).
  Податок на доходи фізосіб (ПДФО)Юридичні особи та ФОП кожен місяць повинні платити податок на доходи фізичних осіб (прибутковий податок) з заробітної плати співробітників, виступаючи при цьому податковим агентом. Ставка такого податку становить:
  • 15%, якщо сума нарахованого доходу за місяць не вище 10-кратного розміру мінімальної заробітної плати;
  • 17%, якщо сума нарахованого доходу за місяць вище 10-кратного розміру мінімальної заробітної плати.
  Крім всіх перерахованих вище податків підприємці та юрособи, які перебувають на ЗСО, можуть також бути платниками акцизного та екологічного податків, збору за спеціальне використання води, збору за першу реєстрацію транспортного засобу, плати за землю та користування надрами та ін.. І, зрозуміло, що підприємцю розібратися в цій складній системі досить не просто, а звітувати і платити податки потрібно щомісяця. Тому гарною допомогою можуть бути професійні або консультації з оподаткування та бухгалтерського обліку або ведення обліку вашого підприємства аутсорсинговою фірмою. Про основні відмінності між ФОП та юридичними особами на загальній системі оподаткування читайте у матеріалі «Що потрібно знати, щоб вибрати систему оподаткування?».