Бізнес змушений кредитувати бюджет під 5% річних

Бізнес змушений кредитувати бюджет під 5% річних

Вийшла стаття податкового консультанта Корпорації «Глобал Консалтинг» Ольги Андрусь на тему «Бізнес змушений кредитувати бюджет під 5% річних» на порталі «Дело», 05.08.2013.

27 липня 2013 набув чинності Закон “Про внесення змін до Закону України” Про Державний бюджет України на 2013 рік “від 04.07.2013 р. № 391-VII. Відповідно до його положень уряду дозволено реструктуризувати фактичну бюджетну заборгованість, у тому числі з податку на додану вартість, що виникла станом на 1 січня 2013 року, за допомогою видачі фінансових векселів.

Для платників податків це означає, що переплату з ПДВ їм тепер повертатимуть не тільки грошовими коштами на розрахунковий рахунок, а й казначейськими цінними паперами (таке право передбачено п. 200.13 Податкового кодексу). Втім, вексель платнику податку оформлюється добровільно, за його згодою і на підставі письмової заяви. Механізм отримання векселя зводиться до наступного:

  1. Територіальний орган Міндоходов приймає заявку на отримання бюджетного відшкодування від платника податків, перевіряє його правомірність і робить висновок про виплату із зазначенням суми ПДВ, яка підлягає відшкодуванню з бюджету;
  2. Держказначейство на підставі отриманого висновку виписує платнику податків фінансовий казначейський вексель на суму бюджетного відшкодування.

Однак, враховуючи катастрофічне на сьогоднішній день становище з наповненням держбюджету, ймовірність отримати реальні грошові кошти без відстрочки зводиться до нуля.

Вексель «на хліб не намажеш»

Закон № 391-VII дозволяє претендентам на повернення ПДВ добровільно придбати фінансовий казначейський вексель. Які це матиме наслідки? Добре це чи погано? Все залежить від умов видачі таких векселів.
Термін обігу векселів згідно закону – до 5 років. Таким чином, оформляючи бюджетне відшкодування казначейським векселем, платник податків фактично підтверджує свою згоду на відстрочку виплати йому коштів з бюджету на строк до п’яти років. Тобто кошти, які сьогодні могли бути витрачені ним на закупівлю сировини і матеріалів, виплату заробітної плати та оплату інших витрат переносяться на майбутні періоди. Причому вартість такого відшкодування з часом зменшиться через інфляцію.
Верховна Рада запропонувала видавати фінансові векселі з прибутковістю 5%. Притому, що за прогнозами рівень інфляції в 2013 році може скласти 6-8%, реальна прибутковість такого вкладення буде негативною. При такій низькій прибутковості в нашій державі заробити на прирості вартості не вийде. Ну а по ліквідності вексель, звичайно, програє виплаті на розрахунковий рахунок.

Додаткові можливості векселя

Природа векселя як цінного паперу дозволяє використовувати його в якості товару або в якості забезпечення виконання (погашення) зобов’язань. Вигода отримання векселя від боржника кредитору може полягати також у можливості передати своє право вимоги іншому кредитору або продати його з дисконтом.
Як буде реалізовуватися це право щодо податкових казначейських векселів, поки невідомо. Порядок видачі фінансових казначейських векселів доручено розробити Кабінету Міністрів України. У ньому мають бути чітко прописані всі особливості випуску, обігу та погашення казначейських векселів.
Нагадаємо, що в Україні є позитивний досвід використання фінансових інструментів для погашення виниклої заборгованості бюджетного відшкодування з ПДВ. У 2004 і 2010 роках були емітовані ПДВ-облігації з прибутковістю від 12 до 20% загальним обсягом 16,4 млрд грн і терміном обігу до 2015 року.
Такі облігації користувалися попитом не тільки у вітчизняних підприємств, які могли їх передавати з дисконтом або отримати прибуток при погашенні, але і в іноземців. Однак за сьогоднішньої ситуації низька прибутковість і обмеженість у свободі ходіння векселів не вселяє оптимізму на успіх такого нововведення.

Обіцяти – ще не одружитися

Отже, платник податку змушений заплатити податок і отримати від держави зобов’язання про те, що його в майбутньому повернуть. Але ніхто не застрахований від того, що тоді, коли сплине термін, що вказаний у векселі, у держави знову не виникнуть проблеми, пов’язані з платоспроможністю. Можливо, що до того часу законодавці придумають новий спосіб погашення векселів, а підприємство-кредитор так і не зможе повернути кошти, виведені у нього з обігу.
Щоб вийти з такого положення, платникам податків доведеться придумувати інші способи виведення коштів із зобов’язань, наприклад, за допомогою факторингу. Втім, спосіб теж не з кращих – заплатити живі гроші в бюджет, щоб потім взяти в банку кредит на оборотні кошти, сплативши при цьому відсоток банку.

Дивитися статтю на сайті «Дело» – delo.ua/opinions/biznes-vynuzhden-kreditovat-bjudzhet-pod-5-godovyh-211399/?supdated_new=1375690380