Кожен підприємець знає, наскільки важливий договір для організації співпраці. Адже він може захистити від недобросовісного контрагента і навіть фінансових втрат. Але, на жаль, не всі розуміють, що складання грамотного і надійного договору вимагає спеціальних знань і розуміння законодавчих вимог. Ми підготували кілька рекомендацій від юристів про те, що потрібно знати, щоб договір став вашою бронею у світі бізнесу.

Що потрібно знати підприємцю, щоб скласти договір?

Зверніть увагу, що складання договорів, зокрема, регулюється Цивільним Кодексом України, зокрема главою 16. До контрактів згідно з цим документом висуваються певні вимоги. Ось деякі з них:

  1. У суб’єкта, який вчиняє правочин, повинна мати відповідний обсяг цивільної дієздатності;
  2. Рішення про участь в операції повинно прийматися учасником вільно, з власної волі;
  3. Для здійснення угоди повинна бути обрана форма, передбачена законом;
  4. Метою операції має бути реальне настання правових наслідків, які в ній передбачені.

Які існують форми складання договорів?

За законодавством, підприємець може укладати контракти двох видів: усний чи письмовий. Він може вибирати будь-яку форму, якщо законодавство в окремому випадку не вимагає виключно письмової форми.

Що стосується усної форми договору, то вона можлива, якщо договір повністю виконується в момент укладення. Мова йде, наприклад, про роздрібній торгівлі. Але варто пам’ятати, що якщо ви займаєтеся роздрібною торгівлею, а ваш покупець/контрагент – юрособа, то йому обов’язково потрібно надати документ, що свідчить про факт купівлі та її сумі.

У письмовій формі в обов’язковому порядку договір укладається у таких випадках:

  • якщо контракт укладають юрособи;
  • якщо операція здійснюється між фізичною та юридичною особою (виняток – контракти, які повністю виконуються в момент укладання);
  • якщо договір підписується між фізичними особами та його сума перевищує у 20 і більше разів нмдг;
  • якщо укладається угода, яка за законодавством повинна здійснюється тільки в письмовій формі (наприклад, договір про неустойку).

Визначити, чи є письмовий договір дійсним, допоможуть такі характеристики:

  • зміст контракту закріплено одним або кількома документами (електронними в тому числі). Це можуть бути листи, телеграми, які пересилали один одному;
  • контракт підписаний уповноваженими особами. Якщо мова йде про юридичну особу – то підписант повинен бути уповноважений довіреністю, установчими документами, законодавством або іншими документами цивільного законодавства.

Якщо угоду укладає фіз. особа, яка не має печатки, то договір може підписуватися без печатки.

Зверніть увагу, що за законодавством деякі види договорів повинні бути нотаріально завірені та підлягають державній реєстрації.

Рекомендації щодо складання договору

З законодавчими вимогами ми розібралися. Але варто також звернути увагу і на деякі рекомендації фахівців.

По-перше, продумайте ще до укладення договору, які у вас вимоги до контрагента, які умови угоди вас влаштують, як вам буде зручніше вирішити спір, якщо він виникне. Всі ці моменти потрібно прописати в договорі.

Якщо ви підписуєте договір, наданий іншою стороною, його потрібно ретельно вичитати і перевірити. У ньому не повинно бути різних двозначних фраз або завуальованих формулювань. Якщо виникне спір з контрагентом, довести вашу правоту буде дуже складно. Якщо ви сумніваєтеся, що зможете якісно віднімати договір, ви можете звернутися за допомогою до юриста. Існує така послуга, як експертиза договорів. Вона передбачає, що спеціаліст перевіряє наданий вами контракт, складає список неточностей і ризиків і дає свої рекомендації щодо їх усунення.

Складання договору краще не починати з використання готового шаблону. А якщо і використовувати його, то дуже обережно, вносити в нього свої правки, доповнювати тими пунктами, що відповідають конкретній угоді. У шаблонах не передбачені нюанси саме вашої угоди, не враховані тонкощі вашої діяльності та ін.

Що обов’язково повинен містити договір?

Ви вирішили самостійно розробляти договір? Тоді приділіть більше уваги умовам, які обов’язково повинен передбачати договір:

  • Предмет контракту (а саме: ті послуги або роботи, які передбачає угода);
  • Права та обов’язки кожної сторони;
  • Відповідальність сторін (необхідно передбачити, яку відповідальність несе кожна сторона);
  • Вартість робіт чи послуг, порядок розрахунків, закриття робіт або послуг;
  • Також не забудьте про строки, протягом яких повинен діяти договір та порядок вирішення спорів.

Це основні пункти, які повинні бути обов’язково. Але в договорі можна детально прописувати та порядок надання послуг або виконання робіт, способи комунікації з контрагентом, форс-мажорні ситуації та інші нюанси.

Складання договору. Вибираємо спеціаліста

Ви вирішили замовити складання договорів у фахівця? Тоді, вибираючи його, орієнтуйтеся на освіту та досвід, репутацію, клієнтську базу. Вивчіть сайт фірми чи юриста, з якою плануєте працювати, як правило, вся необхідна інформація там є. Можна зв’язатися з одним з його клієнтів і отримати рекомендацію.

Сподіваємося, наші рекомендації допоможуть вам скласти «правильний» договір, який убезпечить вашу операцію і зробить співпрацю з контрагентом максимально ефективним. Успішних вам угод і грамотних контрактів!

  [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]