Поняття «аутсорсинг» стає все більше популярним у нас в країні. Керівники та власники бізнесу вже розуміють, що це один з найефективніших способів оптимізувати витрати підприємства і зробити його більш конкурентним.

Аутсорсинг. Звідки прийшов?

Вважається, що термін «аутсорсинг» вперше стали використовувати в США. У 20-ті роки компанію General Motors очолив Альфред Слоун. Перед ним стояло завдання відвоювати частку ринку у головного конкурента – компанії Генрі Форда. Слоун першим став приділяти особливу увагу поділу функцій підприємства на основні та допоміжні. І прийшов до того, що, віддаючи допоміжні функції на виконання підряднику, можна значно скоротити витрати і оптимізувати бізнес-процеси. Таку передачу неприбуткових функцій компанії сторонній фірмі, що спеціалізується в певній галузі, і стали називати аутсорсингом (від англ. Outsourcing використання зовнішнього джерела). У країнах США і Європи віддають на аутсорсинг буквально всі непрофільні функції і фокусують всі зусилля, кошти і можливості на основних цілях бізнесу. Наприклад, досить важко зустріти в США підприємства, на якому б була така штатна одиниця, як «бухгалтер» або «юрист». Навіть звичайні громадяни звертаються до фірм, що надають бухгалтерські послуги. Близько 40% американців доручають таким фірмам заповнення своїх податкових декларацій.

Український погляд на аутсорсинг

В Україні аутсорсинг з’явився в 90-і роки, коли на ринок масово виходили нові фірми і підприємства, відкривався новий бізнес. Підприємці потребували кваліфікованих кадрів. Тому стали з’являтися кадрові та рекламні агентства, виник попит на «бухгалтерів, що приходять». А потім стали затребувані послуги ІТ-аутсорсингу. Сьогодні ІТ-аутсорсинг в Україні займає лідируюче місце в рейтингу бізнес-процесів, які найчастіше віддають на аутсорсинг. За даними за 2012 рік, на другому місці опинилася логістика, потім – ресурсне забезпечення виробничих процесів, маркетингові послуги, HR, на шостому місці – аутсорсинг послуг з ведення бухгалтерського обліку. Поштовхом для розвитку українського аутсорсингу стала криза. Вона змусила багатьох керівників критично поглянути на своє підприємство, проаналізувати бізнес-процеси. Прибутковість падала, витрати збільшувалися і потрібно було шукати шляхи оптимізації діяльності. У підсумку багато прийшли до того, що виведення неприбуткових функцій підприємства за його межі, – ефективний інструмент скорочення витрат і звільнення часу і ресурсів для основної діяльності.

Бухгалтерська звітність на аутсорсинг

Віддати бухгалтерію на ведення сторонній фірмі – до такого рішення вдається все більше українських компаній, хоча і з деякими сумніви. Все-таки важко нашому керівнику звикнути до думки, що поруч не буде бухгалтера. Тому частіше за межі офісу виносять окремі бухгалтерські функції із збереженням штатного бухгалтера: розрахунок заробітної плати, складання і здача звітності тощо. На відміну від наших європейські та американські підприємці більше довіряють аутсорсерам: понад 80% представників малого і середнього бізнесу в Європі віддають до аутсорсингових фірм розрахунок заробітної плати та податкових відрахувань. У США таких підприємств – до 90%. Але самий активний користувач аусорсингових послуг – Ізраїль, там 94% компаній вдаються для ведення бухгалтерського обліку до послуг аутсорсерів.

Віддати чи не віддати – ось у чому питання

Погоджуючись на комплексний бухгалтерський супровід, фірма однозначно виграє, тому що отримує не тільки кваліфіковане фінансове обслуговування, а й масу переваг. Зупинимося на деяких з них.
  1. Перевага перед конкурентами: є більше часу і ресурсів для розвитку основної діяльності, яка приносить прибуток.
  2. Економія ресурсів: не потрібно виділяти і обладнувати робочі місця фахівцям, оплачувати навчання, купувати програмне забезпечення, платити заробітну плату, податки, лікарняні та відпускні…
  3. Мобільність і гнучкість бізнесу: немає проблем з тим, що фахівець захворіє або звільниться і йому потрібно шукати заміну. За це відповідає аутсорсингова фірма, у розпорядженні якої велика команда професіоналів.
  4. Залучаючи для ведення обліку, наприклад, аудиторську фірму, співпраця не обмежується тільки бухгалтерськими послугами, при необхідності можна розраховувати на допомогу аудитора та податкових консультантів.
Інфографіка