На жаль, бувають ситуації, коли бізнес перестає виконувати свої функції і перетворюється більше на тягар, ніж у структуру, яка приносить прибуток. І тоді власникам, засновникам нічого не залишається, як ліквідація підприємства. Як пережити цю процедуру, а також просто і швидко пройти всі її етапи? Про це – далі в нашій статті.

Ліквідація підприємства. Добровільна або примусова

Ліквідація підприємства – це процедура, при якій дані про юридичну особу, як про суб’єкта господарської діяльності, виключаються з Єдиного державного реєстру, юрособа знімається з обліку в податковій та інших держорганах, усі права та обов’язки юридичної особи припиняються і не переходять до третіх осіб. Процедура ліквідації закінчується, коли в Державному реєстрі з’являється відмітка про припинення діяльності суб’єкта. Закрити фірму можна як у добровільному порядку, так і примусово. У першому випадку засновники самі приймають рішення про припинення діяльності свого підприємства. У другому ж випадку ліквідація фірми відбувається на підставі рішення суду, якщо суб’єктом допущені порушення законодавства або ж він оголошений банкрутом.

Ліквідація ТОВ та інших юросіб. Який шлях обрати?

За українським законодавством передбачено кілька способів, за якими відбувається ліквідація підприємств в Україні. І залежно від того, з яких причин відбувається припинення діяльності фірми, можна вибрати найбільш оптимальний спосіб. Це може бути реорганізація підприємства, продаж корпоративних прав. Або, приміром, якщо у підприємства проблеми з кредиторами, маються непогашені борги і немає можливості їх погасити, то, швидше за все, в такому випадку найбільш підходящим шляхом для власника буде банкрутство юридичних осіб. При цій процедурі суд визнає підприємство банкрутом, і борги погашаються в міру можливості. Зупинимося детальніше на цій процедурі.

Банкрутство підприємства, як спосіб ліквідації

Варто відзначити, що банкрутство підприємства може відбуватися як з ініціативи засновників або уповноваженого ними особи, так і за заявою кредиторів або контролюючих органів. У першому випадку після того як засновники прийняли рішення про ліквідацію підприємства, створена ліквідаційна комісія або уповноважена особа (ліквідатор) самі звертаються до господарського суду з відповідною заявою про визнання підприємства банкрутом. При здійсненні банкрутства необхідною умовою є проведення на підприємстві перевірок контролюючих органів для підтвердження статусу банкрота. Якщо такий статус буде підтверджений, то суд визнає підприємство банкрутом і на підставі цього до Державного реєстру вноситься відповідна позначка про припинення діяльності юрособи.

Ліквідація юридичної особи. Основні кроки

Яка ж загальна процедура ліквідації юридичної особи незалежно від обраних шляхів? З чого все починається? Починається все з прийняття на загальних зборах засновників рішення про ліквідацію юридичної особи. Зауважимо, що на таких зборах за рішення про ліквідацію повинна проголосувати більшість засновників, а бути присутнім повинно не менше 60% складу засновників. Після прийняття рішення про припинення юридичної особи, створюється спеціальна ліквідаційна комісія, на яку з цього моменту покладаються всі обов’язки, у тому числі і щодо проведення процедури ліквідації. Наступним кроком буде повідомлення про прийняте рішення держреєстратора. Під повідомленням мається на увазі складання та направлення держреєстратору письмової заяви про ліквідацію, а також інших необхідних для здійснення цієї процедури документів. Список всіх документів міститься в Законі України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» (ч 1 . Ст. 34). Також про всі деталі, документи і етапи ліквідації СПД можуть розповісти досвідчені юристи в ході консультації. Після надання всіх документів у спеціальному ЗМІ публікується інформація про ліквідацію суб’єкта. З цього моменту дається 2 місяці на те, щоб кредитори та інші зацікавлені особи могли пред’явити свої вимоги щодо відшкодування боргів. Відбувається, власне, розрахунок з кредиторами. Також на цьому етапі ліквідоване підприємство знімається з обліку в податковій, пенсійному фонді та інших органах. Для зняття з обліку контролюючі органи проводять на підприємстві позачергові перевірки. Результатом проходження таких перевірок будуть довідки з відповідних органів. Коли всі попередні етапи успішно завершені, ліквідаційна комісія або уповноважена особа надає держреєстратору документи про проходження цих етапів. На підставі цих документів до Реєстру вноситься відмітка про припинення діяльності юридичної особи. Це основні етапи закриття підприємства. Однак процедура містить безліч нюансів і деталей, які її ускладнюють і затягують. Тому самостійне проходження всіх етапів – досить рідкісне явище. В основному для здійснення ліквідації фірми засновники звертаються до професіоналів юридичних фірм. Вони добре знайомі з цією процедурою, у них великий досвід роботи з представниками держорганів. Це значно прискорює і спрощує процес ліквідації.

Як ліквідувати фірму за допомогою юристів?

Якщо власник підприємства або засновники приходять до рішення проводити процедуру ліквідації за допомогою юридичної фірми, у них, як правило, виникає питання, як грамотно і ефективно організувати роботу з юристами. Перше і саме важливо умова – це, звичайно, укладення договору, на підставі якого вам будуть надані юридичні послуги з ліквідації, і угоду про конфіденційність. Приділяйте цьому процесу максимум уваги, так як договір і угода – це гарант захисту ваших прав. Також до самого вибору підходящої фірми теж варто підійти відповідально. Вивчити рекомендації, відгуки клієнтів цієї фірми, досвід і кваліфікацію фахівців. Для здійснення самої процедури ліквідації зовнішніми юристами, вам потрібно буде оформити довіреність на що представляє ваші інтереси юриста. Решта – вже справа фахівців юридичної фірми.Для довідкиПроцедура ліквідації юридичних осіб у Києві і по всій Україні регулюється такими законодавчими актами:
  • Цивільним та Господарським кодексами.
  • Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
  • Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (якщо ліквідація здійснюється через банкрутство).
  • • Іншими актами (закони України «Про господарські товариства», «Про акціонерні товариства»).