!!! Звертаємо Вашу увагу, що зміст цієї статті не редагувався з 2013 р. Тому інформація, викладена в ній, може бути не актуальною на даний час Послуги з отримання ліцензії на будівництво Корпорацією “Глобал Консалтинг” в 2023 році не надаються.

У нашій статті мова піде про процедуру ліцензування і про те, як максимально просто пройти її в Україні. Отже, з чого почати, якщо вам потрібно отримати ліцензію на будівництво?

Почнемо з законів

Перше, що потрібно зробити, це ознайомитися із законодавчою базою, яка регулює процедуру ліцензування будівництва у нас в країні. Найголовніші вимоги та необхідна на початковому етапі інформація міститься в таких документах:

  • Закон «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (стаття 9). Тут ви зможете знайти перелік видів діяльності, які у нас підлягають ліцензуванню.
  • Постанова Кабінету Міністрів від 14.11.2000 р. № 1698, у якому наведено список всіх органів ліцензування в Україні. Вони уповноважені видавати, анулювати ліцензії, затверджувати ліцензійні умови та контролювати їх виконання.
  • Постанова Кабінету Міністрів від 05.12.2007 г. № 1396 «Про ліцензування господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури». З цього документа ви дізнаєтеся про процедуру та основні вимоги, які висуваються для отримання ліцензії.

Оформляємо заяву на ліцензію

Насамперед необхідно розуміти, які роботи ви або ваше підприємство плануєте виконувати. Види робіт можна вибрати з переліку, який передбачений ліцензійними умовами. Хочемо звернути вашу увагу на те, що додавати види робіт в діючу ліцензію за процедурою – те ж саме, що і отримувати ліцензію. Тому до вибору переліку робіт слід поставитися з особливою уважністю і краще звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців. В той же час не рекомендується включати в список зайві роботи, адже кожен пункт передбачає наявність кваліфікованих кадрів, матеріально технічної та нормативної бази відповідно до встановлених стандартів будівництва.

Коли ви з’ясували, що ваш вид діяльності підлягає ліцензуванню, можна переходити безпосередньо до самої процедури. Ви можете звернутися до досвідчених юристів та таким чином заощадити час і сили. У цьому випадку від вас буде потрібно тільки надання необхідних документів, все інше зроблять фахівці. Отримати ліцензію можна і самостійно. Однак будьте готові, що вам доведеться запастися терпінням і витратити на оформлення будівельної ліцензії кілька тижнів або навіть місяців.

Але в будь-якому випадку, найперший пункт процесу ліцензування – підготовка заяви. Разом з коректно заповненою заявою кандидат подає відповідні документи (їх перелік вам підкажуть юристи, якщо ви звернулися в юридичну фірму, або, якщо ви одержуєте ліцензію самостійно, то зможете дізнатися його в законодавчих постановах, зазначених вище).

Зверніть увагу, що за неправильного заповнення заяви або надання неповного пакету документів, ваша заява повертається, і процедуру доведеться починати знову.

Які терміни?

Якщо заяву оформлено вірно, і надані всі необхідні документи, вони потрапляють на розгляд ліцензійної комісії, яка протягом 10 днів робить висновок стосовно документів. Далі орган ліцензування протягом 7 днів має прийняти рішення про видачу або відмову у видачі будівельної ліцензії.

Термін дії ліцензії, яка виходить вперше, – 3 роки, повторно – 5 років.

Чим загрожує відсутність ліцензії?

Олексій Кумака, юрист, фахівець з ліцензування АО «Глобал Адвокат», Корпорація «Глобал Консалтинг»

Відповідальність за відсутність ліцензії на вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, передбачена Законом України «Про ліцензування деяких видів господарської діяльності», а також Цивільним, Господарським і Адміністративним кодексами.

Так, згідно зі статтею 22 Закону України «Про ліцензування деяких видів господарської діяльності» за провадження господарської діяльності без ліцензії застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, встановлених законом.

Згідно з пунктом 1 статті 227 Цивільного кодексу правочин юридичної особи, укладений нею без відповідного дозволу (ліцензії), може бути визнана недійсним.

Згідно зі статтею 240 Господарського кодексу прибуток (доход), одержаний суб’єктом господарювання внаслідок порушення встановлених законодавством правил здійснення господарської діяльності (наприклад, відсутність необхідної ліцензії), а також суми прихованого (заниженого) прибутку (доходу) чи суми податку, несплаченого за прихований об’єкт оподаткування, підлягають вилученню в доход відповідного бюджету в порядку, встановленому законом. Крім того, з суб’єкта господарювання стягується у випадках і порядку, передбачених законом, штраф, але не більш як у двократному розмірі вилученої суми, а у разі повторного порушення протягом року після застосування цієї санкції – у трикратному розмірі вилученої суми.

Згідно статті 164 Адміністративного кодексу відсутність ліцензії тягне за собою накладення штрафу від 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і коштів, отриманих в результаті вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такого. При повторному порушенні – від 100 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією.

Також слід зазначити, що станом на 18.03.2013 ліцензуванню підлягають роботи пов’язані із створенням об’єктів архітектури (будівельно-монтажні) на об’єктах 4 і 5 категорії. Оздоблювальні, вишукувальні, проектні та інжинірингові роботи ліцензуванню не підлягають. Деякі з них підлягають сертифікації.