Грантові проекти або конкурси грантів стають актуальною темою в нашій країні. І якщо в світовій практиці отримання гранту щодо простий і зрозумілий процес, то наші «шукачі грантів» поки тільки освоюють цю процедуру і все ще можуть робити помилки. Ми вирішили розповісти про важливі моменти при підготовці громадської організації до отримання гранту.

Хто такі грантодавці і де їх шукати?

Грант – це безоплатна фінансова підтримка, яку може отримати приватна особа або бізнес, вуз або некомерційна організація для реалізації програм в різних областях (науковій, культурній, медичній тощо). Громадським організаціям гранти виділяються на соціально важливі проекти, які повинні принести користь суспільству. Хто ж такі грантодавці? Як правило, це міжнародні громадські фонди, закордонні посольства та громадські організації. Пошук відповідного гранту і грантодавця – це постійна і копітка робота. Необхідно регулярно моніторити спеціалізовані ресурси або сайти, на яких розміщується інформація про актуальні гранти і конкурсах. У нашій країні є сайти, які інформують про нові гранти. Ось деякі з них:
  • Сайти громадських організацій або співтовариств (наприклад, ресурсний центр «Гурт»).
  • Сайти міжнародних громадських фондів (наприклад, сайт міжнародного фонду «Відродження», Агентства США з міжнародного розвитку USAID та ін.).
  • Сайти міських управлінь інвестиційного розвитку (наприклад, у Харкові – це сайт Управління інвестиційного розвитку та іміджевих проектів Харківської міської ради).
  Якщо немає часу самостійно займатися моніторингом, можна звернутися до фахівців, які надають послуги з пошуку грантових програма та підготовки всіх необхідних документів.

Умови отримання грантів. Що потрібно знати?

Головна умова, про яку повинна пам’ятати громадська організація під час пошуку гранту, – це збіг цілей і місії грантодавця з баченням і цілями проекту грантошукача. Тобто, максимально детально вивчіть інформацію про грантодавця: що він підтримує, на які проекти виділяє фінансування, яка його місія і глобальні цілі. Також ознайомтеся з умовами отримання гранту і підготовки проекту і заявки, які зазвичай грантодавець розміщує у себе на сайті. І, звичайно ж, для успішного отримання гранту і співпраці з грантодавцем дуже важлива репутація громадської організації. Грантодавець після отримання вашої заявки буде вивчати профіль і історію вашої організації.

Заявка та проект на отримання гранту. Основні нюанси

Якщо ваш проект відповідає цілям грантодавця, важливо коректно заповнити заявку на отримання гранту. На які моменти варто звернути увагу? Експерти радять, в першу чергу, намагатися зробити заявку максимально конкретною. Тобто, якщо ви описуєте свої плани, вони повинні бути підкріплені конкретними цифрами. У проекту повинні бути чіткі терміни. Ви повинні вирішувати актуальну для суспільства проблему і чудово, якщо ваше рішення буде новим або унікальним. Якщо грантодавець просить подавати заявку на англійській мові, важливо підготувати якісний переклад. Не підходьте до цього формально. Ще один важливий нюанс – пакет документів, який супроводжує заявку. Уважно ознайомтеся з переліком документів, який просить грантодавець. Так як через неповного пакета заявку можуть взагалі не розглядати.

Аудит грантів. Обов’язково чи ні?

Якщо для отримання гранту вибрали проект саме вашої громадської організації, то наступним етапом буде підписання договору з грантодавцем. Досить часто, особливо якщо мова йде про великі суми грантів, обов’язковий пункт договору – аудит фінансової звітності та використання грантових коштів. Тому ви повинні бути готові, що вам доведеться проходити таку процедуру, як аудит грантів. Найчастіше витрати на проведення аудиту включають в загальну суму гранту. Якщо вам доведеться самостійно шукати аудиторську фірму, то ось кілька рекомендацій наших аудиторів для успішного вибору:
  • Фірма повинна бути включена до реєстру аудиторських фірм Аудиторської палати України, а також пройти перевірку системи якості аудиторських послуг.
  • Звертайте увагу на репутацію і досвід фірми. Скільки років вона вже працює, з якими фірмами співпрацювала. Можливо, є відгуки клієнтів.
  • Для грантодавця (а саме він буде приймати остаточне рішення про вибір аудитора) важливим критерієм може бути членство аудиторської фірми в міжнародній аудиторській асоціації або мережі, а також знання аудиторами Міжнародних стандартів фінансової звітності.
  У якості висновку ще раз нагадаємо, для успішного отримання гранту громадській організації потрібно:
  • постійно моніторити інформацію про актуальні гранти в своєму регіоні,
  • звертати увагу на те, щоб цілі вашого проекту збігалися з місією грантодавця,
  • відповідально підходить до підготовки заявки та проекту гранту,
  • а також бути готовим до того, що вам може знадобитися аудит грантів неприбуткових організацій.
  [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]