Дуже популярне та модне явище останнім часом – коворкінг-центри. Така організація роботи підходить багатьом професіоналам, які перебувають у вільному плаванні. Особливо активно їх «юзають» ІТ-фахівці. До нас також звертаються клієнти за допомогою в реєстрації коворкінгу. Тому сьогодні в статті коротко розповідаємо, що це таке, говоримо про плюси і переваги, а також підказуємо, як зареєструвати коворкінг-центр.

Що таке коворкінг?

З англійської мови co-working перекладається як «спільно працюючі». Це приміщення, яке обладнане всім необхідним для офісної роботи. Власники такого простору здають його в оренду на різні періоди: від декількох годин до декількох місяців. Як ми вже говорили, в основному в коворкінг-центрах воліють працювати підприємці, незалежні фахівці, фрілансери: програмісти, дизайнери, письменники, копірайтери та ін.. Коворкінги у нас в країні з’явилися нещодавно, але вже стають трендом. А все тому, що зростає популярність віддаленої роботи і фріланса. Фахівці все частіше між душним офісом та вільним, творчим простором обирають останній, в якому можна не просто комфортно працювати, але і знайомитися з новими людьми, спілкуватися та обмінюватися досвідом. Більшість коворкінгів зосереджені в Києві, проте інші регіони теж намагаються не відставати від столиці. Наприклад, у Харкові найвідоміші простори: «Spalah», «Нове місце», «Фабрика», «Рівень» та ін.

Чим гарний коворкінг?

Вибирають такі простори для роботи, як правило, якщо немає необхідності або можливості знімати цілий офіс. Наприклад, невеликі бізнеси, підприємці, орендуючи місце в коворкінгу, можуть істотно заощадити. До того ж коворкеру не потрібно думати про охорону і прибирання офісу, його устаткування та забезпечення канцтоварами та іншими офісним приладдям. Серед додаткових плюсів – можливість завести корисні знайомства. Працювати по сусідству можуть не тільки колеги, але також і потенційні клієнти, партнери і навіть майбутні співробітники. Крім цього в коворкінг-центри часто проводять різноманітні заходи: тренінги та майстер-класи. Це можливість отримати нові знання та навички.

Що потрібно знати, якщо ви плануєте відкривати коворкінг?

Коворкінг як бізнес приваблює багатьох підприємців. Тому давайте торкнемося питання офіційної реєстрації коворкінг-центру. Перше – потрібно визначитися з організаційно-правовою формою. Так як це бізнес по здачі в оренду місць для роботи фізичним особам, ФОП та іншим компаніям, то доцільніше обрати для реєстрації юридичну особу, наприклад, ТОВ. Наступний крок – визначитися з видами економічної діяльності за КВЕД 2010. Їх може бути декілька, але один має бути основним. Далі потрібно обрати систему оподаткування. У цьому питанні краще звернутися до фахівців за податковою консультацією. Вони підкажуть найбільш підходящу модель, враховуючи сферу діяльності і плановані обороти, організаційно-правову форму майбутніх контрагентів і т. д.. Після цього необхідно визначитися з назвою і юридичною адресою майбутнього коворкінгу. Подальший етап – підготовка документів для реєстрації ТОВ. Найважливіший документ – це статут. Але перш ніж його розробляти, потрібно сформувати склад засновників ТОВ, провести загальні збори і підготувати протокол зборів (він теж буде необхідний при реєстрації). Після цього розробляється статут. Всі ці документи разом із заявою на реєстрацію юридичної особи подаються держреєстратору. Більш докладно з алгоритмом реєстрації ТОВ ви можете ознайомитися в нашій статті «Покроковий алгоритм реєстрації ТОВ».

Коворкінг для ІТ-компанії. Радить юрист

Дуже часто відкривають коворкінги представники ІТ-індустрії. Давайте розберемося, чому. ІТ-бізнес співпрацює з розробки продуктів з фізичними особами-підприємцями, які, як правило, працюють на території ІТ-компанії, використовуючи її обладнання, програмне забезпечення та ін. Для цього укладається договір оренди робочого місця між розробником і ІТ-компанією. З точки зору чинного українського законодавства така модель роботи легальна, оскільки всі її учасники реєструються як суб’єкти підприємницької діяльності, між ними укладаються господарсько-правові договори, податки і збори справно сплачуються в бюджет. Однак контролюючі та правоохоронні органи часто розглядають такі моделі як «сірі», які застосовуються виключно для оптимізації оподаткування. Тому, щоб мінімізувати ризики, ІТ-компанії можуть відкривати коворкінги, і здавати робочі місця розробникам. При відкритті коворкінгу підприємці-розробники знаходяться не в офісі IT-компанії, з якою у нього укладено договір на розробку програмного забезпечення, а на території вільного простору, у якого вони просто орендують робоче місце. ІТ-компанія при цьому займається виключно розробкою програмного забезпечення. Кілька порад нашого адвоката, партнера АО «Глобал Адвокат» Олени Кравченко ІТ-фірмам, які планують відкривати коворкінг: Діяльність коворкінгу необхідно максимально відокремити від діяльності ІТ-компанії. У цьому випадку ризик визнання відносин між ІТ-компанією та фізичною особою-підприємцем «прихованими трудовими» зводиться до мінімуму. Оскільки:
  • ІТ-компанія і коворкінг – це різні юридичні особи;
  • ІТ-компанія та фізична особа-підприємець пов’язані тільки договором на розробку програмного забезпечення;
  • Фізична особа-підприємець і коворкінг пов’язані тільки договором оренди робочого місця;
  • ІТ-компанія і коворкінг між собою не пов’язані;
  • ІТ-компанія і коворкінг знаходяться за різними адресами;
  • Фізична особа-підприємець не підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку ІТ-компанії, не використовує обладнання, програмне забезпечення та ін., яке належить ІТ-компанії.
  Також, щоб знизити ризик визнання відносин між ІТ-компанією та ФОП (розробником програмного забезпечення) «прихованими трудовими», можна зробити деякі додаткові превентивні заходи: 1) Частину розробників програмного забезпечення, які надають послуги ІТ-компанії на постійній основі, оформити як найманих працівників у відповідності з чинним законодавством України, а іншу частину зареєструвати як ФОП і укласти з ними відповідні господарсько-правові договори на виконання робіт/надання послуг. При цьому бажано, щоб такі фізичні особи-підприємці виконували роботи (надавали послуги за допомогою власного обладнання і програмне забезпечення і не перебували на постійній основі в офісі IT-компанії. При виборі періодичності оплати послуг розробників не слід вибирати частоту, яку можна прирівняти до періодичності виплати заробітної плати (один-два рази в місяць). Набагато краще виплачувати розробнику винагороду раз в квартал, при цьому бажано, щоб суми до виплати не завжди були однаковими. 2) Розробити модель поведінки на випадок перевірки контролюючими та/або правоохоронними органами. Фізичні особи-підприємці, які перебувають в офісі IT-компанії в момент візиту контролюючих та/або правоохоронних органів, повинні вміти пояснити, що вони не перебувають у трудових відносинах з такою юридичною особою та не отримують заробітну плату, а є ФОП і в офіс ІТ-компанії прибутку, наприклад, для підписання акта, договору тощо 3) Розробити модель поведінки на кожен день. Зокрема, підприємці також не повинні:
  • вказувати ІТ-компанію як місце роботи в соціальних мережах, резюме, розміщених в мережі Інтернет, і т. д.;
  • приносити в офіс ІТ-компанії заборонені предмети;
  • відвідувати з IP-адреси ІТ-компанії заборонені ресурси (порнографічного, терористичного, сепаратистського та ін. характеру);
  • викликати в офіс ІТ-компанії поліцію без попереднього повідомлення керівництва ІТ-компанії та ін.
  • ФОП і наймані працівники ІТ-компанії повинні використовувати тільки ліцензійне програмне забезпечення.
  Сподіваємося, наші поради були корисні вам, і ви зможете застосувати їх, якщо знадобиться відкриття коворкінгу. Будемо раді відповісти на питання і допомогти у реєстрації.   [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]