Законодавці останнім часом значно спростили процедуру реєстрації бізнесу, особливо, що стосується ФОП. Тепер стати підприємцем можна навіть онлайн. А що ж закриття ФОП? Завжди вважалося, що відкрити бізнес значно простіше, ніж закрити. Як йдуть справи з цією процедурою сьогодні? Наскільки швидко і просто ліквідувати фірму в Харкові і інших регіонах країни?

Що змінилося в 2016 році в процедурі закриття ФОП і юросіб?

Почнемо з останніх законодавчих нововведень і змін в процедурі ліквідації ФОП і підприємств. По-перше, з квітня 2016 року функції реєстрації юросіб і підприємців більше не належать реєстраційній службі. Тепер цим займаються органи місцевого самоврядування, місцеві держадміністрації та нотаріуси. З 1 січня юрособам при ліквідації більше не потрібно публікувати повідомлення про прийняття рішення про припинення діяльності. Досить повідомити реєстратора про прийняте рішення, а він вже в реєстрі публікує інформацію в держреєстрі. Документи для реєстрації припинення діяльності юросіб та ФОП тепер можна подавати і в електронному вигляді через онлайн-сервіс. Однак законодавці залишили можливість подачі і в паперовому вигляді (особисто або поштою рекомендованим листом). Крім того внесено зміни до форми заяв на припинення діяльності ФОП та юридичних осіб. А також скасовані деякі форми документів для проведення ліквідації підприємств. Наприклад, більше не потрібно подавати форми, які стосувалися повідомлень про проведення позапланових перевірок, підтвердження відсутності заборгованостей по сплаті податків і заперечень до прийняття рішення про ліквідацію. Законодавці залишили тільки одну форму для підтвердження відсутності (або наявності) заборгованості з податків і зборів. Це форма №30-ОПП.

Як виглядає процедура ліквідації ФОП?

На даний момент коротко процес закриття ФОП в Харкові, Києві чи інших містах України можна описати так: Підприємець повинен подати до органу місцевого самоврядування заяву про припинення діяльності ФОП. Далі цей держорган привласнює підприємцю статус «в процесі припинення» і розсилає цю інформацію всім зацікавленим органам, в тому числі і в податкову. Після необхідно звернутися в ГФС із заявою про зняття з реєстру платників єдиного податку (якщо він на єдиному податку) і з заявою про проведення перевірки. Далі, потрібно надати документи для перевірки з їх описом. Якщо після перевірки не буде виявлено порушень, то ФОП отримає відповідну довідку. Після отримання такої довідки, йому необхідно буде з заявою звернутися до пенсійного фонду і пройти перевірку. Після перевірки в пенсійному фонді, в разі відсутності порушень, він отримає довідку. Після цього ФОП вважається закритим. Це процедура може зайняти деякий час, можливо до 3-х років, якщо людина не знає всіх юридичних і практичних тонкощів. Тому експерти радять, підприємцям, які перебували на єдиному податку, з заявою на ліквідацію подавати також і заяву про перехід на загальну систему, щоб, поки триватиме перевірка, не потрібно було платити єдиний соціальний внесок.

Ліквідувати юрособу довше і складніше?

Закриття юрособи за рішенням засновників виглядає так: 1. На загальних зборах власників приймається рішення про добровільне закриття юрособи. Це рішення фіксується в протоколі зборів. 2. Далі потрібно письмово повідомити держорган, який проводить реєстрацію, про початок процесу ліквідації. Для цього держреєстратору потрібно подати: примірник оригіналу (завірену копію) такого рішення, а також примірник оригіналу документа, де вказано склад ліквідаційної комісії. 3. Держреєстратор вносить до Єдиного держреєстру позначку про початок припинення діяльності юрособи. З цього моменту починається період, коли кредитори можуть направити ліквідується свої вимоги по заборгованостях (не менше двох місяців). 4. У період розрахунку з кредиторами, юрособа повинна закрити банківські рахунки, звільнити співробітників, провести інвентаризацію, продаж всіх активів та інше. 5. Також в цей період податкова і інші органи, в яких підприємство перебувало на обліку, проводять перевірку. У цей час необхідно своєчасно надавати перевіряючим всі необхідні документи. В результаті перевірки юрособі видається акт про відсутність заборгованостей (якщо таких не виявлено). 6. Якщо є документи, які потрібно зберігати тривалий час, їх потрібно передати до архівної установи. 7. Після цього успішного проходження всіх цих етапів держреєстратору потрібно подати такі документи: заяву про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; довідки з податкової і пенсійного фонду про відсутність заборгованостей, довідку з архівної установи, яка підтверджує прийняття документів на зберігання. Якщо у держреєстратора не буде підстав для відмови в ліквідації підприємство, до Єдиного держреєстру буде внесено запис про повне припинення діяльності. З цього моменту підприємство вважається ліквідованим.   [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]