Труднощі переходу. Український аудит призводять до європейських стандартів

Труднощі переходу. Український аудит призводять до європейських стандартів

16 листопада Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №6016-д «Про аудит фінансової звітності і аудиторську діяльність». Документ повинен підвищити довіру інвесторів до національної фінансової звітності. З’являться нові вимоги до професії, а підприємств, які проходять обов’язковий щорічний аудит, стане більше.

Необхідність реформування аудиторської діяльності в Україні назріла вже давно, вважають фахівці. У країні дуже високий рівень недовіри до аудиторських звітів. Багато хто впевнений, що деякі аудитори не дотримуються стандарти аудиторської діяльності. Прийнятий законопроект повинен змінити ситуацію.

Головна мета законопроекту – реформувати аудиторську галузь і привести норми національного законодавства в сфері аудиторської діяльності у відповідність до законодавства Європейського Союзу.

Одне з важливих нововведень законопроекту – зміняться вимоги до підприємств, які проходять обов’язковий аудит. До числа існуючих категорій підприємств, що підлягають обов’язковій аудиторській перевірці, додадуться середні і великі суб’єкти господарювання.

Згідно зі змінами до ЗУ «Про бухгалтерський облік» до великих законодавці віднесли підприємства, чия загальна вартість активів становить понад 20 млн. Євро, чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) – більше 40 млн. Євро, середня кількість працівників – більше 250. Середні згідно із законом, – це підприємства із загальною вартістю активів до 20 млн євро, чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) до 40 млн євро, середньою кількістю працівників до 250. Підприємство, яке потрапляє під вимоги закону, долж але відповідати як мінімум двом з наведених критеріїв.

Відносно професійної діяльності аудиторів теж передбачено ряд змін. Входження в професію стане більш складним за рахунок більш жорсткої атестації. Висока якість аудиторських послуг буде досягнуто за рахунок спеціальної системи контролю, а також моніторингу ринку і конкуренції на ньому. Відповідальність аудиторів зросте в рази.

Експерти впевнені, що нові норми і вимоги законопроекту розширять ринок аудиту в Україні, зроблять його більш конкурентним і перспективним. Очікується, що довіра інвесторів до фінансової звітності українських підприємств з прийняттям законопроекту зросте, вона стане більш прозорою і порівнянною. А у вітчизняних аудиторських фірм з’явиться можливість виходу на західний ринок завдяки визнанню еквівалентності систем.

Законопроект був підтриманий Світовим банком, Єврокомісією та багатьма міжнародними експертами.

Нововведення можуть вступити в силу з 2018 року.
 

Якщо хочете постійно отримувати свіжі матеріали від Корпорації «Глобал Консалтинг», підпишіться на щотижневу розсилку, і анонси матеріалів будуть приходити до вас на пошту