Зниження ставки ПДВ до 9% порадуює небагатьох

Зниження ставки ПДВ до 9% порадуює небагатьох

Вийшла стаття податкового консультанта Корпорації «Глобал Консалтинг» Ольги Андрусь на тему «Зниження ставки ПДВ до 9% порадуює небагатьох» на «УБР», 31.08.2013.

Вже майже тиждень громадськість схвильовано обговорює законопроект від Міндоходов, що нещодавно з’явився у Верховній Раді та який пропонує знизити з 1 січня 2014 року основну ставку податку на додану вартість до 9% і ввести дві додаткові ставки (1 і 2%). Окремий відсоток з обороту планується брати, виходячи з тієї ж бази оподаткування, включаючи його у ціну товарів (послуг). «Полегшення від введення такої зниженої ставки ПДВ відчують далеко не всі платники податків. У виграші будуть тільки низько затратні виробництва, що мають власну систему збуту», – вважає податковий консультант аудиторсько-консалтингової Корпорації «Глобал Консалтинг» Ольга Андрусь.

Краще менше, та краще

У загальному випадку поставка товарів та послуг на території України, а також імпорт з-за кордону буде обкладатися за додатковою ставкою 2%. Як і раніше залишається і ставка 0%, однак вона вже буде застосовуватися в поєднанні з додатковими ставками з обороту. Всі операції, які підпадають під нульову ставку ПДВ, крім експорту в країни з низьким режимом оподаткування прибутку (якщо податок на прибуток або корпоративний податок на 5% і більше відрізняється від ставки податку в Україні), пропонується оподатковувати за ставкою 1%.
«Таким чином, при переході товару від одного суб’єкта господарювання іншому вартість з урахуванням податку з обороту буде збільшуватися. У підсумку втрачена від зниження ставки ПДВ сума податку буде покрита за рахунок сумарної величини податку з обороту. Очевидно, що у виграші від такого підходу будуть великі низько затратні виробництва, для яких податкове навантаження на додану вартість істотно знизиться. У той же час постраждають імпортери, які сплачують ПДВ за митною вартістю, і широко розвинені торгові мережі з великим числом посередників у довгому ланцюжку збуту, яким доведеться платити податок в повній мірі», – констатує експерт.

Першу подію скасовано

Окрім нових ставок за окремими операціями законопроект кардинально змінює підхід до визначення податкових зобов’язань.
«У разі прийняття революційного проекту передоплата товарів (послуг) вже не матиме податкових наслідків з ПДВ. Згідно з винесеним на обговорення документом сума коштів, яка списується з рахунку покупця і зараховується на розрахунковий рахунок продавця, не є датою виникнення ПДВ-зобов’язань і не дає платнику ПДВ права на податковий кредит. Податкова накладна на передоплату не виписується! Згідно видозміненій нормі п. 187. 1 ПКУ тільки момент переходу права власності (факт перетину товарами митного кордону України, що підтверджується ВМД) буде мати значення при формуванні податкових зобов’язань та кредиту з ПДВ. Це означає, що покупець не зможе зменшити свої зобов’язання з ПДВ на суму оплати до тих пір, поки не отримає товари (послуги). Якщо ці дві події значно розведені в часі, йому доведеться нести подвійні витрати на оплату вартості товарів і на сплату податку. Так, податок доведеться платити навіть збитковим підприємствам. До того ж практично повністю переписані положення, що стосуються механізму бюджетного відшкодування, яке буде отримати ще складніше», – коментує Ольга Андрусь.

Перехідні ПДВ-пільги скасовуються

Одночасно з різким зниженням ставки оподаткування з ПДВ повністю переглядаються положення про пільги і звільнені від сплати податку операції.
Істотно звужено перелік звільнених від оподаткування операцій. Частина пільг буде скасована, пільгові категорії, що залишилися, об’єднані більш широкими поняттями, що потребує додаткових роз’яснень контролюючого органу. Крім існуючого сільськогосподарського спецрежиму, вводиться спецрежим з оподаткування видавничої справи. Однак сільгосппідприємства втратять право на 10% бюджетного відшкодування.
«У підсумку платники податків замість полегшення отримають ще більше навантаження у вигляді обов’язку ведення окремого податкового обліку за загальним і додатковим ПДВ-ставками. Крім того, вочевидь, податок з обороту буде стягуватися без зменшення об’єкта оподаткування на суму податкового кредиту. Навряд чи таку заміну існуючого порядку сплати податку можна розцінювати як «зниження податкового навантаження». Тим більше, поки ще не відомо, як у підсумку будуть адмініструвати такий новий податок з обороту», – додає консультант.

Дивитися статтю на сайті «УБР» – ubr.ua/finances/taxes/snijennye-stavki-nds-do-9-poraduut-nemnogih-243434