На сьогоднішній день міграція фізичних осіб до великих міст — масштабне явище для більшості регіонів. Багато з них облаштовуються і приймають рішення відкрити свій власний бізнес. На цьому етапі перед бізнесменом-початківцем виникає питання: «як правильно оформити свій бізнес?» І багато хто з них приходять до висновків, що найпростішою та найоптимальнішою формою ведення бізнесу для них є реєстрація фізичною особою-підприємцем (далі по тексту — «ФОП»). Приходячи до юристів на консультації або в ЦНАП, багато хто з них чують відповідь: «Зареєструвати ФОП Ви можете тільки за місцем прописки».

У багатьох бізнесменів-початківців на цьому етапі опускаються руки, оскільки потрібно витратити багато сил, часу (як мінімум тижні 2), коштів на проїзд, щоб зареєструвати свій ФОП за місцем прописки або змінити прописку. А для фізичних осіб із зони АТО, АР Крим, без реєстрації місця проживання чи іноземців без посвідки на постійне проживання так і зовсім ця фраза звучить як вердикт.

Чи можна відкрити ФОП не за місцем прописки?

Основні нормативно-правові акти, на підставі яких визначається місце реєстрації ФОП:
  • Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — «Закон про держреєстрацію»).
  • Ст. 29 Цивільного Кодексу України.
  • Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні».
  • Ст. 45 Податкового кодексу України.
Їх ретельний аналіз приводить до висновку — вимога реєстрації ФОП виключно за місцем прописки є незаконною.
Детальніше
  • Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону про держреєстрацію, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі по тексту — «ЄДР») містяться відомості про місцезнаходження фізичної особи-підприємця (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою-підприємцем).

Термін «місцезнаходження» для фізичної особи, яка має намір зареєструвати ФОП, є загальним і включає відомості про місце проживання фізособи або іншу адресу, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою-підприємцем.

  • Згідно ст. 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізособи є житло, в якому вона проживає на постійній або тимчасовій основі.
  • Ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні» визначає місце проживання як «житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, установи соціального обслуговування і соціального захисту, військові частини». Згідно цього ж Закону, фізична особа зобов’язана зареєструвати місце свого проживання і може зареєструвати тільки 1 місце проживання. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування і вручення офіційної кореспонденції.
  • Разом з тим зазначимо, що в Законі про держреєстрацію немає уточнення, що місцезнаходження ФОП — це саме адреса прописки. У цьому Законі лише вказано, що це місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв’язок з ФОП.
  • Згідно з п. 45.1 ст. 45 Податкового кодексу України, податковою адресою платника податків — фізичної особи визнається місце його проживання, за яким він береться на облік як платник податків в контролюючому органі. Згідно п. 6.1. розділу VI «Порядку обліку платників податків і зборів», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи-підприємця здійснюється після його державної реєстрації контролюючим органом на підставі відомостей про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, які такому органу надав держреєстратор.

Тобто, якщо держреєстратор прийняв рішення реєструвати Ваш ФОП не за місцем  прописки, а за фактичною адресою проживання, податковий орган візьме Вас на облік за фактичною адресою проживання.

  • Згідно ст. 18 Закону про держреєстрацію, для державної реєстрації ФОП подаються такі документи:
  1. Заява про державну реєстрацію ФОП.
  2. Заява про застосування спрощеної системи оподаткування (в разі її обрання).
  3. Нотаріально посвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника або органу опіки та піклування — для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності.

Підсумовуючи, можна прийти до висновку, що вимога реєстрації ФОП виключно за місцем прописки є незаконною.

Реєстрація ФОП без довідки переселенця

Реєстрація фоп з пропискою в зоні ато без довідки переселенця

Як показує наша практика, деякі фізичні особи мігрували із зони АТО до початку військових дій, але не змінили прописку, а значить, вони не вважаються переселенцями. Коли такі фізичні особи приходять за довідками переселенця, вони отримують відмову. Такі фізичні особи можуть зареєструвати свій ФОП за місцем фактичного проживання, достатньо мати документ, який підтверджує право власності або право користування приміщенням, в якому проживають.

Реєстрація фоп з пропискою в ар крим без довідки переселенця

З такими фізособами така ж ситуація, що і з фізособами з пропискою в зоні АТО. Ті, хто мігрував з АР Крим, наприклад, до Києва або інших міст материкової України, також стикаються з відмовою у видачі довідки переселенця. Такі особи, також можуть зареєструвати свій ФОП за фактичним місцем проживання, їм достатньо мати документ, який підтверджує право власності або право користування приміщенням, в якому проживають.

У кожному конкретному випадку можливі нюанси, помітити які зможуть тільки юристи з досвідом реєстрації таких ФОП.

Як зареєструвати ФОП не за місцем прописки?

Щоб зареєструвати ФОП не за місцем прописки у Вас є 4 варіанти:
  1. зареєструвати ФОП онлайн через Будинок Юстиції України або iGov, вказавши в заяві адресу, за якою Ви хочете зареєструвати ФОП (там також можна ознайомитися з відгуками користувачів, щоб бути готовим до можливих проблем під час онлайн-реєстрації). В такому випадку Вам попередньо необхідно буде отримати електронний цифровий підпис (так званий «ЕЦП»);
  2. відправивши поштою нотаріально завірену заяву про державну реєстрацію ФОП, вказавши в заяві адресу, за якою Ви хочете зареєструвати ФОП;
  3. подавши заяву суб’єкту державної реєстрації, довго (і в більшості випадків марно) доводячи, що їх усна відмова в прийомі документів законодавчо необґрунтована;
  4. звернутися до юриста за професійною юридичною допомогою в даному питанні.

У будь-якому випадку, зверніть увагу на важливість (!!!) недопущення помилок як при заповненні заяви, так і при виборі кодів економічної діяльності.

Як іноземцю без посвідки на постійне проживання зареєструвати ФОП?

Раніше іноземці без посвідки на постійне проживання стикалися з проблемою відмови реєстрації ФОП. На сьогодні, з’явилася можливість для такого іноземця зареєструвати ФОП, для цього йому потрібно мати індивідуальний податковий номер (ІПН). Зареєструвавши свій ФОП в Україні, такий іноземець сприймається податковим органом як резидент України (п.177.12 ст.177 Податкового кодексу України), тому він спокійно може претендувати на реєстрацію платником єдиного податку.

Щоб зареєструвати ФОП іноземцю без посвідки на постійне проживання, необхідно:
  1. отримати індивідуальний податковий номер в ДФС;
  2. подати заяву на держреєстрацію ФОП суб’єкту державної реєстрації або онлайн. З такою заявою можна подати також заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.
  3. після реєстрації Вашого ФОП (реєстрації спрощеної системи оподаткування) потрібно штурмувати податковий орган за адресою реєстрації ФОП з метою подання запиту на отримання Витягу з реєстру платників єдиного податку та реєстрації книги обліку доходів для єдинників;
  4. отримати готовий Витяг з реєстру платників єдиного податку та реєстрації книги обліку доходів для єдинників.

ВАЖЛИВО: Реєстрація ФОП іноземцем не є підставою для отримання посвідки на постійне проживання.

Процедура реєстрації ФОП без прописки, на перший погляд, досить проста, але на практиці на її реалізацію можна витратити багато ресурсів.

З метою економії Вашого часу та нервів, ми можемо допомогти Вам у реєстрації ФОП не за місцем прописки. Нам знадобиться максимум 1 година Вашого часу, з метою обговорення побажань по Вашому ФОП, вибору КВЕД і системи оподаткування, а також оформлення нотаріального доручення.

Юрист Марина Базик