Припинений – не означає ліквідований. Як закрити ФОП правильно?

Припинений – не означає ліквідований. Як закрити ФОП правильно?

Багато підприємців, які закривають свій бізнес, вважають ФОП ліквідованим, коли в Єдиному державному реєстрі з’являється відповідний запис про це. Однак на цьому процес ліквідації ФОП не закінчується. На що підприємцям, які припиняють діяльність, потрібно звернути увагу, розповідає керівник відділу ліквідації Корпорації «Глобал Консалтинг» Олена Шуміло.

Дуже часто наші клієнти, фізичні особи-підприємці, які звертаються до нас за послугою ліквідації, думають, що цей процес закінчується в реєстраційній палаті, коли держреєстратор фіксує в реєстрі факт припинення діяльності ФОП. Насправді це не так, і підприємець повинен розуміти, що ФОП вважається офіційно ліквідованим тільки після зняття його з обліку в ДПІ.

Як відбувається ліквідація ФОП?

З урахуванням останніх законодавчих змін, процес припинення діяльності починається із зняття ФОП з обліку в контролюючих органах. Підставою для такого зняття є надходження від держреєстратора повідомлення, в якому зафіксовано факт припинення підприємницької діяльності, а також вказується дата і номер внесення запису до Єдиного державного реєстру.

Контролюючі органи проводять аналіз отриманої інформації та карток особових рахунків платників податків, після цього до Реєстру самозайнятих осіб вноситься запис про припинення діяльності та підприємцю присвоюється обліковий стан «припинено, але не знято з обліку».

Далі ФОП необхідно зняти з обліку в органах ДПІ. Це можливо тільки після проведення перевірки. Якщо за результатами такої перевірки у ФОП немає заборгованостей по сплаті платежів до бюджету, штрафних санкцій, то підприємцю встановлюється обліковий стан «припинено» і його діяльність вважається офіційно ліквідованою.

Що робити зі звітністю?

Варто звернути увагу на періоди надання звітності ліквідованого ФОП.

Система оподаткування Групи платників єдиного податку Останній звітний період
Загальна система оподаткування Базовий звітний (податковий період) дорівнює календарному року
Спрощена система оподаткування 1 та 2 групи
Спрощена система оподаткування 3 та 5 групи Базовий звітний (податковий період) дорівнює календарному кварталу, в якому було прийнято рішення про припинення.

 

Таким чином, підприємцям, які планують закривати бізнес, слід пам’ятати, що внесення запису про припинення діяльності до Єдиного державного реєстру ще не означає остаточну ліквідацію, не знімає з ФОП зобов’язання, які виникли в процесі підприємницької діяльності, а також не скасовує штрафні санкції за їх невиконання.

Якщо ви вирішили закрити ФОП, але не знаєте, з чого почати, які документи потрібно зібрати, як правильно заповнювати потрібні форми і заяви, в які органи йти і т.д., наші фахівці готові допомогти. Вони пояснять вам всі тонкощі процесу, допоможуть з підготовкою документації та повністю завершать процедуру у встановлений термін. Для замовлення зворотного зв’язку перейдіть за посиланням.