Іноземні підприємці, що займаються бізнес-діяльністю в Україні, часто стикаються з вибором: реєструвати чи ні реалізовані в ході цієї діяльності інвестиції? З одного боку – українське законодавство не передбачає обов’язкову реєстрацію іноземних інвестицій, але з іншого боку – ця процедура може значно спростити інвестору його підприємницьку діяльність. Яким чином?

У реєстрації іноземних інвестицій зацікавлений сам інвестор

Як вже було сказано вище, українське законодавство не зобов’язує нерезидентів, які ведуть комерційну діяльність, реєструвати отримані інвестиції. Однак низкою законодавчих актів і постанов передбачені гарантії і пільги, які нерезидент отримує у разі реєстрації своїх інвестицій. А, наприклад, у ч. 3 ст. 395 ГКУ зазначено, що якщо інвестиції не реєструються, то гарантії та пільги нерезиденту не надаються. Це сказано також і в Законі України «Про режим іноземного інвестування». Тому в реєстрації інвестицій дійсно зацікавлений сам інвестор, бо це свого роду додаткова гарантія захисту його прав та інтересів. В цілому, основні умови інвестування господарської діяльності нерезидентів, регулюється такими законодавчими актами:
  • Законом України «Про режим іноземного інвестування».
  • Закон України «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації ) іноземних інвестицій та її анулювання».
  • Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2013 р. № 139 затвердив «Порядок державної реєстрації (перереєстрації ) іноземних інвестицій та її анулювання» (Порядок № 139).
  • І ін.

Які гарантії дає реєстрація іноземних інвестицій?

Існують деякі гарантії на захист іноземних інвестицій в Україні:
  • гарантії на випадок зміни законодавства про іноземні інвестиції;
  • гарантії на випадок примусового вилучення , а також незаконної дії з боку органів влади та їх посадових осіб;
  • компенсація і відшкодування збитків іноземним інвесторам;
  • гарантії переказу прибутків та використання доходів від іноземних інвестицій;
  • гарантії у разі припинення інвестиційної діяльності;
  • інші гарантії здійснення інвестиційної діяльності.
Крім того, існують державні програми по залученню іноземних інвестицій в пріоритетні галузі економіки та соціальну сферу , які можуть встановлювати додаткові пільги для підприємств, що ведуть діяльність у цих сферах. Під пільгою Закон України «Про режим іноземного інвестування » розуміє звільнення від сплати мита при ввезенні майна іноземного інвестора як внесок до статутного фонду підприємства з іноземними інвестиціями.

Який порядок реєстрації?

До початку процедури реєстрації іноземних інвестицій, рекомендуємо вам відразу ж уточнити у держорганів, які документи потрібно підготувати. Якщо ж ви будете звертатися для здійснення всього процесу в юридичну фірму, то це питання повністю ляже на плечі фахівців, і вам не потрібно буде хвилюватися з цього приводу. Процедура реєстрації іноземних інвестицій починається з внесення змін до статутних документів, що стосуються вкладу до статутного фонду іноземних інвестицій. Ці зміни обов’язково необхідно зареєструвати в реєстраційній службі. Після здійснення реєстрації цих змін кошти перераховуються на розрахунковий рахунок інвестора. Необхідно обов’язково отримати відмітку податкового органу про фактичне внесення інвестиції. Коли відмітка Міндоходов отримана, інвестиція реєструється безпосередньо в державній адміністрації. Зверніть особливу увагу, що якщо інвестицій кілька, то процедуру реєстрації необхідно проходити по кожній інвестиції окремо і відповідно готувати для кожної інвестиції окремий пакет документів. Процес реєстрації іноземної інвестиції може займати досить багато часу, особливо якщо нерезидент, який мало знайомий з українським законодавством, проходитиме процедуру самостійно. Однак отримання гарантій і пільг в результаті реєстрації варте того. А щоб не витрачати час і сили, процес реєстрації можна доручити юристам. [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]