Наприкінці 2014 українське суспільство буквально сколихнула податкова реформа. Бухгалтерам та фінансистам, підприємцям, керівникам підприємств доведеться зіткнутися з багатьма нюансами реформи і належить вчитися працювати за новим законодавством.Набрання чинності Законом України від 28.12.2014 р № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (ПКУ) і деяких законодавчих актів України, що стосуються податкової реформи, передбачає низку змін у роботі підприємців-єдинників та інші кардинальні нововведення. Про деякі з них далі.

Було шість – стало чотири

Мова йде про групи для платників єдиного податку. Тепер їх буде чотири, замість існуючих раніше шести. Фізичні особи-підприємці можуть вибирати для роботи тільки 1-3 групи, для юридичних осіб передбачена 3 група, а для сільгосп підприємств – 4 група. Тобто єдинники, які до 01.01.2015 були платниками єдиного податку 3-6 груп, з 1 січня 2015 року автоматично стають платниками єдиного податку 3 групи. Зміни торкнулися і деяких вимог для цих груп. Для зручності вони наведені в таблиці.
КритеріїФізичні особи підприємціЮридичні особи
I  групаII групаIII групаIII групаIV група
Дохід за рік (п. 291.4)не перевищує 300 000 грн.не перевищує 1 500 000 грн.не перевищує 20 000 000 грнне перевищує 20 000 000 грн75% і більше частка сільгосп-товаро-виробництва
Кількість найманих працівників (п. 291.4)не використовують працю найманих осіб-не використовують працю найманих осіб – або не перевищує 10 осібне має обмежень 
Види діяльності (п. 291.4)здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню– надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню;- виробництво та/або продаж товарів; – діяльність у сфері ресторанного господарстване має, крім заборонених для здійснення на спрощеній системіне має, крім заборонених для здійснення на спрощеній системісільгосп-товаро-виробництво
Обмеження видів діяльності (ст 291.5)всі інші види діяльності, крім не забороненихпосередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напів-дорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для таких груп;не має, крім заборонених для здійснення на спрощеній системіне має, крім заборонених для здійснення на спрощеній системі
Ставка податку (ст. 293)10% від МЗП20% від МЗП2%  доходу – у разі сплати ПДВ;4% доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку. 2%  доходу – у разі сплати ПДВ;4%  доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.Від 0,09% до 0,27% за 1 га нормативної грошової оцінки землі (в залежності від категорії та розташування)
Податковий період (ст. 294.1)рікріккварталрік
  Як бачимо, всім групам збільшено межу річного доходу. Підприємцям на третій групі тепер можна наймати будь-яку кількість працівників без обмежень. Крім цього, для них зменшена ставка єдиного податку. А фіксований сільськогосподарський податок перетворився на 4-й групу єдиного податку.

Які звіти здають єдинники?

Підприємці 1 і 2 груп повинні подавати податкову декларацію один раз на рік, протягом 60 календарних днів після закінчення календарного року. Єдинники третьої групи повинні подавати звіт щоквартально, протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу. Єдинники 4 групи щорічно подають податкову декларацію за поточний рік, не пізніше 20 лютого поточного року. Підприємці-єдинники звітують за ЄСВ за себе один раз за підсумками року – до 9 лютого. Якщо представники 2-4 груп мають найманих працівників, вони повинні також здавати звіт ЄСВ та за працівників один раз за підсумками року – до 9 лютого.

Хто не застосовує РРО?

РРО не застосовують усі ФОП-єдинники 1 групи, а також ФОП-єдинники 2-3 групи, які здійснюють діяльність на ринках і при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі. Всі інші зобов’язані застосовувати РРО при готівкових розрахунках. Застосування РРО починається:
  •  3 група – з 1 липня 2015 року;
  •  2 група – з 1 січня 2016 року.