Президент України 8 червня 2015 р підписав Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Документ набирає чинності з 1 липня 2015 року. Тепер у власників житлових і нежитлових приміщень багатоквартирних будинків з’являться нові права та обов’язки. Про подробиці та нюанси закону розповідає юрист, керівник відділу реєстрації Корпорації «Глобал Консалтинг» Тетяна Майорова-Отморская.Закон передбачає передачу функцій з управління багатоквартирним будинком об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об’єднань співвласників багатоквартирного будинку) або управителю. Співвласники мають визначитися протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом, а саме до 1 липня 2016 року. Таким чином, власники житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирних будинках повинні вибрати форму управління. Варіантів всього два:
  • Створювати ОСББ та самостійно укладати договори з компаніями, що надають житлово-комунальні послуги.
  • Жителі на зборах вибирають керуючого (ним може бути як приватний підприємець, так і компанія), який укладає договори на обслуговування будинку з приватними ЖЕКами.
  У разі якщо протягом одного року з дати набрання чинності цього Закону співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створені об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється керуючим, який призначається на конкурсній основі виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташовано багатоквартирний будинок. Закон передбачає нові принципи утворення ОСББ. Відтепер кожен співвласник (його представник) у ході голосування має кількість голосів, пропорційну частці загальної площі квартири чи нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир і нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Нагадаю, що раніше кожен власник на установчих зборах мав один голос, незалежно від площі та кількості квартир або приміщень, що перебувають у його власності. Новим також є те, що якщо співвласник не голосував на загальних зборах, він має можливість проголосувати «за» чи «проти» під час письмового опитування, яке може бути здійснене протягом 15 календарних днів з моменту проведення таких зборів. Такий голос буде обов’язково зарахований. Законом також визначаються особливості здійснення права спільної сумісної власності щодо спільного майна багатоквартирного будинку. Встановлено, що спільне майно не може бути поділене між співвласниками, визначаються права співвласника, нормуються обов’язки і питання відповідальності. Слід зауважити, що статути об’єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджені до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.