ФОП або ТОВ. Що вибрати?

ФОП або ТОВ. Що вибрати?

ФОП чи ТОВПри відкритті бізнесу неодмінно виникає питання, яку ж форму власності вибрати. Зареєструвати приватного підприємця (тобто ФОП) або ж віддати перевагу юридичній особі – товариству з обмеженою відповідальністю? Постараємося відповісти на ці питання в нашій статті.

Що таке ФОП, що таке ТОВ?

Давайте почнемо з термінології. ФОП – це фізична особа, людина, яка працює як підприємець. А ТОВ – це юридична особа, тобто організація, заснована одним або декількома особами, статутний капітал якої розділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.
Перед реєстрацією бізнесу потрібно проаналізувати, чим ви будете займатися, з якими контрагентами доведеться працювати, приблизно прикинути, які будуть оберти. Відповіді на ці питання вже можуть підказати, яка форма власності краще підійде вашому бізнесу. Але потрібно звернути увагу на всі переваги і недоліки кожної форми.
Тож почнемо.

Чи легко відкрити?

Для старту підприємцю знадобиться зовсім небагато часу і нескладний пакет документів. До того ж останнім часом у ФОП з’явилася можливість реєстрації в онлайн-режимі на сайті Мін’юсту. Правда, це тільки реєстрація в держреєстрі. Щоб стати на облік у податковій, все одно доведеться йти до держорганів із заявою.

ФОП можна відкрити самостійно. Для цього не потрібен статутний капітал, розрахунковий рахунок, печатку.

А от відкриття ТОВ вже вимагає набагато більших зусиль і документів. Наприклад, необхідно розробити статут, сформувати статутний капітал (він може бути сформований як грошима, так і майном). Капітал ділиться на частки, які належать учасникам ТОВ і зафіксовані в статуті. До речі, учасники можуть продавати або дарувати свої частки іншим суб’єктам. ФОП не може «передавати» свій статус ФОП іншим особам. Потім загальні збори засновників вибирають директора, який буде керувати компанією. Це може бути і хтось із засновників. Далі всі ці дії потрібно зареєструвати в держорганах.

До речі, в подальшому, щоб вийти зі складу засновників, потрібно отримати згоду інших учасників. Тоді як ФОП може самостійно вирішувати, що йому робити з бізнесом: призупинити або закрити.

Як будемо називатися?

Підприємець не може вибирати для свого бізнесу назву. За законодавчим вимогам він повинен називатися за своїм прізвищем, наприклад, ФОП Іванов І.І. А ось ТОВ вправі вибирати для своєї організації будь-яку потрібну назву, якщо її немає в реєстрі.

Чим ризикуємо?

Як правило, основна відмінність ФОП від ТОВ – це те, що підприємець при здійсненні діяльності ризикує своїм особистим майном, в ТОВ засновник відповідає за всіма боргами тільки часткою в статутному капіталі.

Як вести облік?

До ведення бухгалтерського обліку підприємця не висуваються серйозні законодавчі вимоги, вести свою бухгалтерію підприємець може і самостійно. А ось для ведення бухгалтерського обліку ТОВ вже знадобиться бухгалтер. До ТОВ увага та контроль податкових органів набагато пильніше, ніж до ФОП.

Як отримати зароблене?

Якщо ви будете працювати як фізична особа-підприємець, ви зможете на свій розсуд розпоряджатися своїми доходами і прибутком. А якщо у вас буде ТОВ, то просто так вилучити певну суму буде неможливо. Адже це доходи компанії, за якими вона звітує до контролюючих органів. І отримати зароблене можна тільки через дивіденди.

Це основні відмінності ФОП від ТОВ. Що вибрати, вирішувати вам. Обов’язково зважте всі плюси і мінуси. А щоб вам було простіше це зробити, подивіться нашу інфографіку.

 

 

Якщо хочете постійно отримувати свіжі матеріали від Корпорації «Глобал Консалтинг», підпишіться на щотижневу розсилку, і анонси матеріалів будуть приходити до вас на пошту

Залишити коментар