Конкурси грантів для неприбуткових організацій в Україні – останнім часом є досить частим явищем. Ґрантодавці – переважно європейські та міжнародні фонди – висувають жорсткі вимоги до організацій, які претендують на отримання фінансової допомоги.
Кожен донор досить докладно прописує як умови надання гранту, і умови звітності за результатами реалізації грантового проекту. Найчастіше за умов звітності перед грантодавцем значиться обов’язковий аудиторський висновок щодо цільового використання гранту. Набагато рідше донор просить надати аудиторський висновок (аудит фінансової звітності) компанії-грантоодержувача до ухвалення рішення про виділення грантових коштів (у пакеті документів для подання заявки).
У будь-якому випадку, грантодавець хоче і має бути впевнений у цільовому використанні коштів, а також у сумлінності та надійності фінансованої ним організації. Тому під час підготовки пакета документів для подання заявки на отримання гранту ми рекомендуємо ретельно вивчати всі умови, викладені грантодавцем. Звертайте увагу також на терміни та порядок звітності перед грантодавцем, у тому числі, за чий рахунок має бути проведений аудит цільового використання грантових коштів. Якщо обов’язок оплачувати аудиторські послуги лежить на грантоодержувачі – не забудьте внести орієнтовну суму таких послуг до бюджету проекту.
Якщо ваша організація готується до участі в конкурсі на отримання грантів або ж ви вже співпрацюєте з грантодавцем, і за контрактом маєте пройти незалежну аудиторську перевірку, то вам необхідно детальніше ознайомитись з процедурою аудиту неприбуткових організацій/аудиту цільового використання грантових коштів.
З яких етапів складається аудит грантів та аудит фінансової звітності неприбуткової організації?
- Перший етап називають підготовчим. Він передбачає всебічне знайомство аудиторів з неприбутковою організацією і фондом-грантодавацем, обговорення ділянок, що вимагають аудиту, а також умов договору.
- Другим кроком буде підписання договору і призначення відповідальних в організації за надання аудиторам всієї необхідної інформації.
- На третьому етапі здійснюється сама аудиторська перевірка. Аналізується господарська та фінансова сторона діяльності організації, а також правильність використання (цільове використання) грантових коштів.
- Четвертий етап – заключний. Аудитори надають звіт (аудиторський висновок), в якому підтверджують або не підтверджують достовірність фінансової звітності та цільове використання грантових коштів.
Аудит гранту. Як вибрати аудитора?
Ґрантодавці також можуть висувати й певні вимоги до аудиторської фірми. Наприклад, важливим критерієм може бути членство аудиторської фірми у міжнародній аудиторській асоціації чи мережі, а також знання аудиторами Міжнародних стандартів фінансової звітності.
Само собою фірма має бути включена до Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності (реєстр доступний на сайті Аудиторської палати України), а також пройти перевірку системи якості аудиторських послуг.
Безумовним критерієм під час вибору аудиторської фірми є її досвід у проведенні аналогічних перевірок.
Вартість аудиту гранту
Вартість аудиту гранту залежить від наступних факторів:
– вимоги донора щодо звітів незалежного аудитора (за яким із МСА готувати звіт – МСА 700, МСА 800/805, МССП 4400 або комбінація кількох стандартів)
– характер грантового проекту (послуги з проведення заходів, надання допомоги незахищеним верствам населення, роботи з будівництва/ремонту, придбання техніки тощо)
– кількість операцій у межах реалізації грантового проекту (що більше операцій (актів/накладних), то вище вартість аудиту).
Зазвичай, вартість аудиту грантового проекту становить від 2% до 5% від суми самого Гранта.
Аудит грантів неприбуткових організацій від АФ «Глобал Аудит»
Наша фірма має багаторічний успішний досвід проведення аудиту грантів неприбуткових організацій. Проводимо аудит цільового використання грантових коштів як на запит грантодавця, так і на запит грантоодержувача.
Щоб дізнатися більше про аудит грантів, ви можете звернутися за консультацією до наших фахівців. Будемо раді відповісти на ваші запитання.