Підготовка податкової звітності – невід’ємна частина ведення діяльності будь-яким підприємцем. Ми вирішили написати невелику статтю-шпаргалку про те, яку бухгалтерську і податкову звітність необхідно надавати контролюючим органам, які терміни річної та щомісячної звітності, що нового для платника податків у цій сфері в 2015 році та ін.Звітність до податкової. Поради бувалих
Перш ніж говорити про різноманіття форм податкової звітності, давайте звернемося до деяких корисних порад і підказок фахівців, які щоденно працюють з бухгалтерською документацією. Отже, що ж вони рекомендують?
1.
Завжди бути в курсі . Перша порада випливає з наших українських реалій. У середовищі, коли мало не щодня відбуваються якісь нововведення в законодавстві та податковому кодексі, варто тримати вухо гостро. Якщо постійно відслідковувати зміни та роз’яснення контролюючих органів, це значно спростить підготовку та здачу звітності в фіскальні органи.
2.
Консультуйся, тримай руку на пульсі . Наступна порада – продовження попередньої. Якщо у вас з яких-небудь причин не вистачає часу на постійний моніторинг податкових нововведень, зверніться до консультанта. Бухгалтерські, аудиторські та консалтингові фірми пропонують дуже зручні форми консультування (наприклад, абонентське обслуговування), які допоможуть вам тримати руку на пульсі.
3.
ПО вам на допомогу . Сьогодні існує маса сервісів, які вирішують завдання здачі звітності в електронному вигляді. По-перше, це дуже зручно, не потрібно втрачати час у чергах, плутатися з паперовими звітами та ін. По-друге, в цих програмах постійно оновлюються форми звітів, і вам не складе труднощів знайти актуальні бланки і сформувати необхідний звіт. По-третє, є нагадування про сплату податків і здачі звітності.
4.
Календарний план . Якщо ж придбати ПО немає можливості, то можна самостійно завести собі календар сплати податків та здачі звітності. Зберігати його необхідно на видному місці, щоб він постійно був у вас перед очима, і ви не пропустили потрібні терміни.
5.
Облік на стороні . Ну, а якщо немає ні часу, ні бажання самому вникати в усі тонкощі підготовки та складання податкової звітності, прекрасний варіант – звернутися за допомогою в бухгалтерську фірму, тобто віддати стороннім бухгалтерам всю роботу з підготовки і здачі звітності.
Ці маленькі поради допоможуть вам організувати звітність і не витрачати на її складання багато часу. А тепер давайте розберемося, які ж види звітів передбачені українським законодавством для представників бізнесу.
Податкова звітність для ФОП-єдинників
Як тільки ви офіційно зареєструвалися як підприємець (тобто ФОП), у вас з’являється відповідальність перед податковими органами. Вам необхідно регулярно звітувати перед ними про розміри своїх доходів, нарахованих і сплачених податках, найманих працівниках, якщо вони є, та ін.
Зверніть увагу, що за законодавством ФОП не повинні вести бухгалтерський облік, а ось податковий облік підприємець зобов’язаний організувати. Для цього ФОП необхідно завести книгу доходів і витрат і обов’язково зареєструвати її в тому органі фіскальної служби, де він рахується на обліку.
Книги для підприємців передбачено двох видів:
- Книга доходів для ФОП без ПДВ;
- Книга доходів і витрат для ФОП з ПДВ.
У цій книзі підприємець повинен записувати всі операції з отримання доходів.
Крім ведення книги Фізичні особи-підприємці також мають звітувати перед контролюючими органами, тобто готувати і здавати податкову звітність, у точно встановлені законодавством терміни.
Які ж звіти передбачені для ФОП-єдинників?
Платники 1 і 2 групи звітують по сплаті єдиного податку один раз на рік протягом 60 календарних днів після завершення звітного періоду.
Платники 3 групи звітують по сплаті єдиного податку один раз в квартал, терміни подачі звіту дивіться нижче в інфографіці.
Підприємці 1-3 груп здають в податкову звітність з ЄСВ один раз на рік до 10 лютого наступного року.
Спрощенці на 4 групі кожен рік повинні подавати податкову декларацію до 20 лютого. Звітувати необхідно за той рік, в якому подається декларація.
Податкова звітність ТОВ та інших юридичних осіб на єдиному податку
Юридична особа може вибрати для себе спрощену систему відразу після реєстрації свого підприємства або ж у процесі роботи може перейти на єдиний податок із загальної системи.
При виборі спрощеної системи юрособа може бути тільки на 3 групі з ПДВ чи без ПДВ.
Підприємство на єдиному податку звітує до податкової щокварталу протягом 40 днів після завершення звітного кварталу. Більш докладно про терміни і види звітів для юросіб на єдиному податку дивіться в інфографіці нижче.
При цьому юридичні особи відповідно до вимог законодавства повинні вести крім податкового обліку ще й бухгалтерський.
Податкова та бухгалтерська звітність для загальної системи. Що здавати?
Загальна система оподаткування передбачає кілька форм податкової звітності для ФОП та юридичних осіб.
Фізичні особи-підприємці повинні подавати податкову декларацію про доходи один раз на рік. А також, якщо у підприємця є наймані працівники, він нараховує їм заробітну плату та утримує податок на доходи фізичних осіб, то щокварталу він здає в податкову звітність за формою 1-ДФ. Звітність з ЄСВ – щомісяця.
Для юридичних осіб, які обрали загальну систему, передбачені трохи інші види податкової звітності. Так, юрособи, в загальному випадку, щорічно здають декларацію з податку на прибуток. Підприємства, що мають найманих осіб, здають щоквартально – звіт за формою 1-ДФ, щомісяця – звіт з ЄСВ, а також для платників ПДВ передбачена щомісячна декларація з ПДВ (про нововведення 2015 року, пов’язаних з ПДВ, читайте нижче).
Варто відзначити, що це не вичерпний список податкової та бухгалтерської звітності на загальній системі. Дізнатися більш конкретно, які форми здачі звітності в податкову і в які терміни потрібно подавати, можна, виходячи з виду діяльності окремого підприємства і складу його господарських операцій.
Що нового в 2015 році з ПДВ?
По-перше, зареєстрованим платникам ПДВ потрібно пам’ятати, що з 1 січня 2015 року всю звітність з податку на додану вартість (декларації і т.д.) повинна подаватися до Державної фіскальну службу (ДФС) тільки в електронному вигляді. В електронному вигляді також необхідно надавати податкові накладні покупцям.
Ще одне нововведення, яке стосується ПДВ, – з 1 січня всі податкові накладні платники податків зобов’язані реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в електронному вигляді незалежно від суми.
Терміни та види бухгалтерської та податкової звітності
Для зручності ми постаралися зібрати основні види податкової та бухгалтерської звітності в невелику інфографіку.
В інфографіці вказані основні види бухгалтерської та податкової звітності для юридичних осіб платників та неплатників ПДВ. Якщо вам необхідна детальна інформація про загальну систему оподаткування, терміни і видах податкової звітності, ви можете звернутися до нашого податкового консультанта. Спеціаліст надасть вичерпну інформацію, допоможе підібрати найбільш оптимальну форму оподаткування, дасть свої рекомендації щодо оптимізації оподаткування і т.д.
Звертайтеся, будемо раді відповісти на ваші запитання.
[contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]