Таблиці та документація для виробничого календаря на 2021, 2020 роки знаходяться наприкінці статті.

Добігає кінця 2021 рік, а разом з цим наближається час планування робочого часу на наступний рік.  Аби полегшити цей процес ми підготували виробничий календар, орієнтовний розрахунок норм тривалості робочого часу на 2022 рік. Так що ж таке виробничий календар і навіщо він потрібен?

Виробничий календар – що це?

Виробничий календар – це спеціальний календар, в якому враховані робочі дні, державні свята, вихідні та передсвяткові дні, дні, в які робота не проводиться.

Процес створення виробничого календаря

Виробничий календар складається з урахуванням норм статей Кодексу законів про працю України, постанов Кабінету Міністрів України та інших законодавчих актів, що регламентують трудові відносини.

Яка інформація наповнює виробничий календар

У виробничому календарі зібрана актуальна й достовірна інформація про кількість робочих, вихідних та святкових днів, норми робочого часу, про перенесення робочих днів та про дні, в які тривалість робочого часу скорочується.

Вся інформація у виробничому календарі систематизована: дані про робочі, вихідні та святкові дні, а також норми робочого часу розраховані по кожному місяцю окремо, поквартально, за півріччя, а також виведено річний підсумок. Така систематизація робить виробничий календар максимально зручним у використанні.

Виробничий календар дозволяє знайти дані про норми робочого часу за місяць, квартал, півріччя або рік для підприємств, на яких встановлені 40-, 39-, 38,5-, 36-, 33-, 30-, 25-, 24-, 20-, 18-годинні робочі тижні (за умови, що підприємство працює п’ять днів на тиждень з однаковою тривалістю робочого часу на день та з двома вихідними днями в суботу та неділю).

Виробничий календар складений з дотриманням діючого законодавства України і в ньому враховані всі державні свята і дні, в які робота не проводиться, а також всі перенесення робочих днів згідно рекомендацій Кабінету Міністрів України.

Таким чином, виробничий календар – це своєрідний універсальний документ, що стане основою для якісного розподілу робочого часу, усунення простоїв й переробок, а також буде гарним помічником при веденні табелю обліку робочого часу в наступному році.

Для кого буде корисний виробничий календар

Виробничий календар, в першу чергу, буде корисним для працівників бухгалтерської та кадрової служб, але не буде зайвим і для самого керівника, а також для звичайного робітника.

Де можна застосувати виробничий календар

Дані, що зібрані у виробничому календарі, використовують в роботі:
 • при нарахуванні заробітної плати працівникам підприємства;
 • при складанні графіку роботи;
 • для ведення табелів обліку робочого часу;
 • при розрахунку робочих годин для працівників организації;
 • при розрахунку виплат по тимчасовій непрацездатності на підставі листка непрацездатності;
 • при складанні графіку відпусток;
 • при розрахунку днів відпусток і сум відпускних;
 • для обрання робітником найбільш сприятливого періоду для відпустки.

Святкові дні в 2022 році

Державні свята закріплені ст. 73 Кодексу законів про працю України. Це вихідні дні, в які роботодавці зобов’язані надати своїм працівникам оплачувані вихідні.

На відміну від Різдва  неробочі релігійні свята Великдень та Трійця не мають постійної дати, щороку вони змінюються.

У 2022 році святковими днями будуть:
 • 01 січня – Новий рік;
 • 07 січня та 25 грудня – Різдво Христове;
 • 08 березня – Міжнародний жіночий день;
 • 01 травня – День праці;
 • 09 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);
 • 28 червня – День Конституції України;
 • 24 серпня – День незалежності України;
 • 14 жовтня – День захисників і захисниць України;
Робота також не проводитиметься в дні релігійних свят:
 • 07 січня та 25 грудня – Різдво Христове;
 • 24 квітня – Великдень;
 • 12 червня – Трійця.
Примітка: Норма робочого часу вказана для підприємств з 40-годинним робочим тижнем, за умови, що робітники працюють 5 днів на тиждень з двома вихідними в суботу та неділю, з рівномірним розподілом робочого часу протягом тижня.

Для найбільш раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для відпочинку щорічно Кабінетом Міністрів України готуються рекомендації для керівників підприємств, установ та організацій про перенесення робочих днів. Остаточний варіант рекомендованих переносів повинен бути опублікований не пізніше трьох місяців до першого такого переносу з тією умовою, щоб керівники своєчасно з ним ознайомилися та мали змогу підготувати власні документи (наказ по підприємству про перенесення робочих днів повинен бути виданий не пізніше, ніж за два місяці до такого перенесення, тобто до 8 листопада). Однак, оскільки пропозиції Кабміну носять суто рекомендаційний характер, то остаточне рішення про перенесення робочих днів залишається за керівником підприємства.

Додаток: зразок наказу про перенесення робочих днів в 2022 р.

Переглянути онлайн і скачати (формат PDF)

Тривалі вихідні та перенесення робочих днів в 2022 році

Кабінет Міністрів України вже затвердив Розпорядження про перенесення робочих днів в 2022 році від 26.08.2021 г. № 1004-р.

Відповідно до даного розпорядження українці відпочиватимуть у березні 4 дні поспіль з 5 березня по 08 березня включно, за понеділок 7 березня доведеться попрацювати у суботу 12 березня.

Додатково зможемо відпочити чотири дні поспіль в червні з 25 червня по 28 червня, а за 27 червня відпрацюємо 02 липня 2022 р

Абз.3 ст. 67  КЗпП, а також роз’яснення Мінекономіки «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2022 рік» від 19.08.2021 р. встановлюють, якщо святковий або неробочий день (стаття 73) припадає на вихідний, то такий вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого дня. Тому за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу та неділю у 2022 році вихідний день у суботу 1 січня переноситься на понеділок 3 січня, вихідний день у неділю 24 квітня – на понеділок 25 квітня, вихідний день у неділю 1 травня – на понеділок 2 травня, вихідний день у неділю 12 червня – на понеділок 13 червня і вихідний день у неділю 25 грудня – на понеділок 26 грудня

Тривалі вихідні в 2022 році:

 • з 1 по 3 січня;
 • з 7 по 9 січня;
 • з 5 по 8 березня;
 • з 8 по 10 травня;
 • з 23 по 25 квітня;
 • з 30 квітня по 2 травня;
 • з 11 по 13 червня.
 • з 25 по 28 червня;
 • з 14 по 16 жовтня;
 • з 24 по 26 грудня.

Передсвяткові скорочені робочі дні в 2022 році

Стаття 53 КЗпП України передбачає, що напередодні святкових та неробочих днів (стаття 73) тривалість робочого дня працівників (виключення складають працівники, зазначені в статті 51 КЗпП) скорочуються на годину при п’ятиденному та шестиденному робочому тижні. А напередодні вихідних тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин. В 2022 році скорочених передсвяткових днів буде 5:

 • 6 січня – напередодні Різдва;
 • 7 березня – напередодні 8 березня;
 • 27 червня – перед Днем Конституції України;
 • 23 серпня – перед Днем незалежності України;
 • 13 жовтня – перед Днем захисників та захисниць України.

Кількість робочих днів в 2022 році

Таким чином, в наступному 2022 році отримаємо наступне:
 • Загальна кількість днів – 365
 • Робочих днів – 249
 • Дні, в які робота не буде проводитися – 116
 • Вихідні – 105
 • Святкові – 11
 • Дні, що передують святковим – 5.

Додаток: виробничий календар з примітками на 2022 р.

Переглянути онлайн і скачати

Виробничий календар (помісячно) з примітками на 2022 р.

Переглянути онлайн і скачати

Примітка:

 1. Норма часу вказана для підприємств з 40-годинним робочим тижнем, за умови, що робітники працюють 5 днів на тиждень з двома вихідними в суботу та неділю, з рівномірним розподілом робочого часу протягом тижня.
 2. Блакитним кольором позначено робочі дні, помаранчевим – вихідні і дні, які робота не проводиться, зеленим – дні, в які робота скорочена на 1 годину, червоним – святкові дні.

Норма тривалості робочого часу в 2022 році

Починаючи розрахунок норми тривалості робочого часу не забуваємо, що законодавством не встановлено ані квартальної, ані місячної, ані річної норми тривалості робочого часу. В Кодексі законів про працю затверджена лише тижнева норма тривалості робочого часу, і вона не може перевищувати 40 годин (ст. 50).

Стаття 51 КЗпП регламентує коло осіб, яким встановлюється скорочений робочий тиждень, а саме:

1) для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому цього пункту для осіб відповідного віку;

2) для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, – не більш як 36 годин на тиждень.

Перелік виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу, затверджується в порядку, встановленому законодавством.

Крім того, законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

Скорочена тривалість робочого часу може встановлюватись за рахунок власних коштів на підприємствах і в організаціях для жінок, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда.

При розрахунку норм тривалості робочого часу обов’язково враховуються святкові дні та дні, в які робота не проводиться (стаття 73), дні, в які тривалість робочого часу скорочується на 1 годину (стаття 53), а також перенесення вихідних (стаття 67).

Враховуючи відсутність у законодавстві єдиної норми тривалості робочого часу, то ця норма може змінюватися в залежності від того, який робочий тиждень встановлено на підприємстві, який робочий графік (тривалість робочого дня), які дні тижня вихідні. Тому підприємства самостійно затверджують норму тривалості робочого часу з дотриманням вимог статей 50-53, 67 та 73 КЗпП України.

В свою чергу, пропонуємо до Вашої уваги розрахунок норми тривалості робочого часу на 2022 рік для співробітників, які працюють п’ять днів на тиждень з двома вихідними (субота та неділя), з однаковою тривалістю робочого дня протягом всього тижня, з відповідним скороченням тривалості робочого дня напередодні святкових та неробочих днів.

З урахуванням тривалості робочого тижня та дотриманням вищезазначених умов в 2022 році річна норма робочого часу складе:
 • при 40-годинному робочому тижні     –  1987 годин;
 • при 39-годинному робочому тижні     –  1942 години;
 • при 38,5-годинному робочому тижні  –  1917 годин;
 • при 36-годинному робочому тижні     –  1792 години;
 • при 33-годинному робочому тижні     –  1643 години;
 • при 30-годинному робочому тижні     –  1494 години;
 • при 25-годинному робочому тижні     –  1245 годин;
 • при 24-годинному робочому тижні     –  1195 годин;
 • при 20-годинному робочому тижні     –  996 годин;
 • при 18-годинному робочому тижні     –  896 годин.

Додаток: розрахунок норми тривалості робочого часу на 2022 рік

Переглянути онлайн і скачати (формат xlsx, Excel)

Виробничий календар на 2021 рік

Детальніше

Додаток: виробничий календар з примітками на 2021 р.

Переглянути онлайн і скачати

Виробничий календар (помісячно) з примітками на 2021 р.

Переглянути онлайн і скачати

Додаток: розрахунок норми тривалості робочого часу на 2021 рік

Переглянути онлайн і скачати (формат xlsx, Excel)

Додаток: зразок наказу про перенесення робочих днів в 2021 р.

Переглянути онлайн і скачати (формат docx, Word)

Виробничий календар на 2020 рік

Детальніше

Додаток: виробничий календар з примітками на 2020 р.

Переглянути онлайн

Скачати (pdf, для друку)

Додаток: зразок наказу про перенесення робочих днів в 2020 році

Переглянути онлайн

Скачати (формат docx, Word)

Додаток: розрахунок норми тривалості робочого часу на 2020 рік

Переглянути онлайн

Скачати (формат xlsx, Excel)