Додаток 1: Виробничий календар з примітками на 2024 р.

Переглянути онлайн і скачати

Додаток 2: Виробничий календар (помісячно) з примітками на 2024 р.

Переглянути онлайн і скачати

Додаток 3: Розрахунок норми тривалості робочого часу на 2024 рік

Скачати (формат xlsx, Excel)

Таблиці та документація для виробничого календаря на 2023, 2022, 2021, 2020 роки знаходяться наприкінці статті.

Наприкінці кожного року та протягом поточного виникає необхідність у  плануванні робочого часу.  Аби полегшити цей процес, ми підготували виробничий календар, орієнтовний розрахунок норми тривалості робочого часу на 2024 рік з урахуванням останніх змін у діючому законодавстві.

Виробничий календар – що це?

Виробничий календар – це спеціальний календар, в якому враховані робочі дні, державні свята, вихідні та передсвяткові дні, дні, в які робота не проводиться. Він заповнюється на початку кожного року, а потім коригується протягом року за потреби.

Процес створення виробничого календаря

Виробничий календар складається з урахуванням норм статей Кодексу законів про працю України, постанов Кабінету Міністрів України та інших законодавчих актів, що регламентують трудові відносини. Але під час дії воєнного стану відповідно до частини 6 статті 6 Закону України 2136-IX від 15.03.2022 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі за текстом – «Закон 2136-ІX») не застосовуються норми статті 53 ( тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), частини 1 статті 65, частин 3-5 статті 67 та статей 71-73 (святкові і неробочі дні) Кодексу законів про працю України. Закон 2136-ІX набув чинності 24.03.2022року.

!!! Звертаємо Вашу увагу, що відповідно до п.1. ст. 69 Господарського кодексу України «Питання щодо поліпшення умов праці, життя і здоров’я, гарантії обов’язкового медичного страхування працівників підприємства та їх сімей, а також інші питання соціального розвитку вирішуються трудовим колективом за участі власника або уповноваженого ним органу відповідно до законодавства, установчих документів підприємства, колективного договору». Відповідно до п.6. Ст.69 Господарського кодексу України «Підприємство самостійно встановлює для своїх працівників додаткові відпустки, скорочений робочий день та інші пільги, а також має право заохочувати працівників інших підприємств, установ, організацій, які його обслуговують». Тому вважаємо, що підприємство має право приймати рішення щодо встановлення вихідних днів на дні державних свят, робити скорочені робочі дні напередодні та встановлювати перенесення робочих днів, узгодивши такі рішення з колективом та закріпивши їх у протоколі і колективному договорі. Аналогічну позицію 20.12.2022 р. висловило й Держпраці на своєму офіційному сайті.

Яка інформація наповнює виробничий календар

У виробничому календарі зібрана актуальна й достовірна інформація про кількість робочих, вихідних та святкових днів, норму робочого часу, про перенесення робочих днів та про дні, в які тривалість робочого часу скорочується.

Вся інформація у виробничому календарі систематизована: дані про робочі, вихідні та святкові дні, а також норму робочого часу розраховані по кожному місяцю окремо, поквартально, за півріччя, а також виведено річний підсумок. Така систематизація робить виробничий календар максимально зручним у використанні.

Виробничий календар дозволяє знайти дані про норму часу за місяць, квартал, півріччя або рік для підприємств, на яких встановлені 40-, 39-, 38,5-, 36-, 33-, 30-, 25-, 24-, 20-, 18-годинні робочі тижні (за умови, що підприємство працює п’ять днів на тиждень з однаковою тривалістю робочого часу на день та з двома вихідними днями в суботу та неділю).

Виробничий календар складений з дотриманням діючого законодавства України і в ньому враховані всі державні свята і дні, в які робота не проводиться, а також всі перенесення робочих днів, включаючи й рекомендації Кабінету Міністрів України (за їхньої наявності).

Таким чином, виробничий календар – це своєрідний універсальний документ, що стане основою для якісного розподілу робочого часу, усунення простоїв й переробок, а також буде гарним помічником при веденні табелю обліку робочого часу в наступному році.

Для кого буде корисний виробничий календар

Виробничий календар в першу чергу буде корисним для працівників бухгалтерської та кадрової служб, але не буде зайвим і для самого керівника, а також для звичайного робітника.

Де можна застосувати виробничий календар

Дані, що зібрані у виробничому календарі, використовують в роботі:
  • при нарахуванні заробітної плати працівникам підприємства;
  • при складенні графіку роботи;
  • для ведення табелів обліку робочого часу;
  • при розрахунку робочих годин для працівників організації;
  • при розрахунку виплат по тимчасовій непрацездатності на підставі листка непрацездатності;
  • при складанні графіку відпусток;
  • при розрахунку днів відпусток і сум відпускних;
  • для вибору робітником найбільш сприятливого періоду для відпустки.

Святкові дні в 2024 році

Державні свята закріплені ст. 73 Кодексу законів про працю України. Це вихідні дні, в які роботодавці зобов’язані надати своїм працівникам оплачувані вихідні.

На відміну від Різдва неробочі релігійні свята Великдень та Трійця не мають постійної дати, щороку вони змінюються.

Воєнний стан в Україні відповідно до Указу президента України діє з 24.02.2022 по 13.05.2024 р. (до 5 години 30 хвилин 14.05.2024 р.), тому саме на цей період дія Закону 2136-ІX розповсюджується на наступні свята:

  • 1 січня – Новий рік (не є святковим днем під час воєнного стану);
  • 8 березня – Міжнародний жіночий день (не є святковим днем під час воєнного стану);
  • 1 травня – День праці (не є святковим днем під час воєнного стану);
  • 5 травня – Пасха (Великдень) (не є святковим днем під час воєнного стану);
  • 8 травня – День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років (не є святковим днем під час воєнного стану).

У 2024 році в Україні святковими днями та днями, у які робота не провадиться, будуть:

23 червня – Трійця;

28 червня – День Конституції України;

15 липня – День Української Державності;

24 серпня – День Незалежності України;

01 жовтня – День захисників і захисниць України;

25 грудня – Різдво Христове.

!!! На вищезазначені дні поки що не розповсюджується дія Закону 2136-ІX, але у разі продовження дії воєнного стану в Україні після 13.05.2024 р. вони також підпадатимуть під дію цього Закону.

Для найбільш раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для відпочинку, щорічно, Кабінетом Міністрів України готуються рекомендації для керівників підприємств, установ та організацій про перенесення робочих днів. Остаточний варіант рекомендованих переносів повинен бути опублікований не пізніше трьох місяців до першого такого переносу з тією умовою, що керівники своєчасно з ним ознайомилися та мали змогу підготувати власні документи. Наказ по підприємству про перенесення робочих днів повинен бути виданий не пізніше ніж за два місяці до такого перенесення (під час воєнного стану ця норма не діє). Однак, оскільки пропозиції Кабміну носять суто рекомендаційний характер, то остаточне рішення про перенесення робочих днів залишається за керівником підприємства.

!!! В 2023 році (для 2024 року) відповідно до положень Закону № 2136–IX Кабінет Міністрів України такі рекомендації не готував.

Додаток: зразок наказу про перенесення робочих днів в 2024 р.

(1 стор. – згідно рекомендацій Кабміну, 2 стор. – згідно з рішенням колективу)

Переглянути онлайн і скачати (формат PDF)

Тривалі вихідні та перенесення робочих днів в 2024 році

У мирний час:

  • враховуються святкові та неробочі дні, які припадають на 2024 рік;
  • у разі збігу святкового (неробочого) дня з вихідним, останній переноситься на наступний після святкового дня;
  • діє правило щодо перенесення робочих днів ( за необхідністю).

На період дії воєнного стану (за загальним правилом, дивіться примітку вище):

  • скасовується норма щодо святкових (неробочих) днів;
  • якщо святковий (неробочий) день збігається з вихідним, вихідний на наступний після святкового (неробочого) не переноситься;
  • правило щодо перенесення вихідних і робочих днів не застосовується.

Тому за графіком п’ятиденного робочого тижня  з вихідними днями у суботу та неділю у 2024 році:

  • вихідний день 5 травня, Великдень, неділя – не переноситься на понеділок 6 травня;
  • вихідний день 23 червня, Трійця, неділя – переноситься на понеділок 24 червня;
  • вихідний день 24 серпня, День Незалежності України, субота –  переноситься на понеділок 26 серпня.

З урахуванням  цього тривалими вихідними у 2024 році будуть:

  • з 22 по 24 червня (три дні) – Трійця;
  • з 13 по 15 липня (три дні) – День Української Державності;
  • з 24 по 26 серпня (три дні) – День Незалежності України.

Передсвяткові скорочені робочі дні в 2024 році

У мирний час:

Враховуючи норму статті 53 КЗпП України, в якій йде мова про те, що напередодні святкових та неробочих днів (стаття 73) тривалість робочого дня працівників (виключення складають працівники, зазначені в статті 51 КЗпП) скорочуються на годину при п’ятиденному та шестиденному робочому тижні. А напередодні вихідних тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.

На період дії воєнного стану: тривалість роботи напередодні святкових (неробочих) днів не скорочується (за загальним правилом, дивіться примітку вище).

В 2024 році скороченими передсвятковими днями будуть:

  • 27 червня – напередодні Дня Конституції України;
  • 23 серпня – напередодні Дня Незалежності України;
  • 30 вересня – напередодні Дня захисників і захисниць України;
  • 24 грудня – напередодні Різдва Христового;
  • 31 грудня – напередодні Нового року

Кількість робочих днів в 2024 році

Таким чином, в 2024 році отримаємо таку кількість робочих, святкових та ін. днів:
  • Загальна кількість календарних днів – 366
  • Святкових днів і днів релігійних свят – 6
  • Робочих днів – 256
  • Вихідних днів – 104
  • Днів, робота в які не буде проводиться (свята та вихідні дні) – 110
  • Днів, що передують святковим та неробочим – 5.
Норма часу вказана для підприємств з 40-годинним робочим тижнем, за умови, що робітники працюють 5 днів на тиждень з двома вихідними в суботу та неділю, з рівномірним розподілом робочого часу протягом тижня.

Норма тривалості робочого часу в 2024 році

Починаючи розрахунок норми, не забуваємо, що законодавством не встановлено ні квартальної, ні місячної, ні річної норми тривалості робочого часу. В Кодексі законів про працю затверджена лише тижнева норма тривалості робочого часу, і вона не може перевищувати 40 годин (ст. 50 КЗП).

Стаття 51 КЗпП регламентує коло осіб, яким встановлюється скорочений тиждень, а саме:
  1. Для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень. Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому цього пункту для осіб відповідного віку;
  2. для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, – не більш як 36 годин на тиждень. Перелік виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу, затверджується в порядку, встановленому законодавством.

Крім того, законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

Скорочена тривалість робочого часу може встановлюватись за власний кошт на підприємствах і в організаціях для жінок, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда.

При розрахунку норм тривалості робочого часу обов’язково враховуються святкові дні та дні, в які робота не проводиться (стаття 73), дні, в які тривалість робочого часу скорочується на 1 годину (стаття 53), а також перенесення вихідних (стаття 67).

Враховуючи відсутність у законодавстві єдиної норми тривалості робочого часу ця норма може змінюватися в залежності від того, який робочий тиждень встановлено на підприємстві, який робочий графік (тривалість робочого дня), які дні тижня вихідні. Тому підприємства самостійно затверджують норму тривалості робочого часу з дотриманням вимог статей 50-53, 67 та 73 КЗпП України.

 Таким чином, у мирний час:

Нормальна тривалість роботи працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Проте підприємства, при затвердженні правил внутрішнього трудового розпорядку або укладаючи колективний договір (за наявності), можуть встановити меншу норму тривалості робочого часу.

На період дії воєнного стану:

  1. Для працівників, зайнятих на об`єктах критичної інфраструктури, тривалість робочого часу не може перевищувати 60 годин на тиждень (окрім неповнолітніх).
  2. Для працівників, зайнятих на об`єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, у період дії воєнного стану тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень (окрім неповнолітніх).

В свою чергу, пропонуємо до Вашої уваги розрахунок норми тривалості робочого часу на 2024 рік для співробітників, які працюють п’ять днів на тиждень з двома вихідними (субота та неділя), з однаковою тривалістю робочого дня протягом всього тижня, з відповідним скороченням тривалості робочого дня напередодні святкових та вихідних днів.

З урахуванням тривалості робочого тижня та дотриманням вищезазначених умов в 2024 році річна норма робочого часу складе (годин):
  • при 40-годинному  –  2043;
  • при 39-годинному  –  1996,8;
  • при 38,5-годинному  –  1971,2;
  • при 36-годинному  –  1843,2;
  • при 33-годинному  –  1689,6;
  • при 30-годинному  –  1536;
  • при 25-годинному  –  1280;
  • при 24-годинному  –  1228,8;
  • при 20-годинному  –  1024;
  • при 18-годинному  –  921,6.

Додаток: розрахунок норми тривалості робочого часу на 2024 рік

Скачати (формат xlsx, Excel)

2023 рік

Детальніше

Додаток 1 Виробничий календар 2023 з примітками

Переглянути онлайн і скачати

Додаток 2 -Виробничий календар 2023 (помісячно) з примітками

Переглянути онлайн і скачати

Додаток: розрахунок норми тривалості робочого часу на 2023 рік

Переглянути онлайн і скачати (формат xlsx, Excel)

Додаток: зразок наказу про перенесення робочих днів в 2023 р.

Переглянути онлайн і скачати (формат PDF)

2022 рік

Детальніше

Додаток на 2022 р.

Переглянути онлайн і скачати

Виробничий календар (помісячно) з примітками на 2022 р.

Переглянути онлайн і скачати

Додаток: розрахунок норми тривалості робочого часу на 2022 рік

Переглянути онлайн і скачати (формат xlsx, Excel)

Додаток: зразок наказу про перенесення робочих днів в 2022 р.

Переглянути онлайн і скачати (формат PDF)

2021 рік

Детальніше

Додаток з примітками на 2021 р.

Переглянути онлайн і скачати

Виробничий календар (помісячно) з примітками на 2021 р.

Переглянути онлайн і скачати

Додаток: розрахунок норми тривалості робочого часу на 2021 рік

Переглянути онлайн і скачати (формат xlsx, Excel)

Додаток: зразок наказу про перенесення робочих днів в 2021 р.

Переглянути онлайн і скачати (формат docx, Word)

2020 рік

Детальніше

Додаток з примітками на 2020 р.

Переглянути онлайн

Скачати (pdf, для друку)

Додаток: зразок наказу про перенесення робочих днів в 2020 році

Переглянути онлайн

Скачати (формат docx, Word)

Додаток: розрахунок норми тривалості робочого часу на 2020 рік

Переглянути онлайн

Скачати (формат xlsx, Excel)