Країна знову опинилася на порозі введення обмежень, передбачених Постановою КМУ від 9 грудня 2020 р. №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Постанова).

В цій публікації з’ясуємо як буде працювати в червоній зоні карантину бізнес.

Перш за все з’ясуємо обмеження та заборони, які введено Постановою на території регіонів, на яких установлений “червоний” рівень епідемічної небезпеки. Наразі ми не будемо перераховувати обмеження та заборони, встановлені для закладів культури, спорту, тренажерних залів, оскільки обмеження для таких об’єктів є зрозумілими та чіткими.

Зупинимося на представниках бізнесу, що займаються торгівлею, виробництвом, наданням послуг.

Отже, в разі запровадження «червоної зони» забороняється:

  • приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос і закладів громадського харчування в аеропортах;
  • приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності;
  • приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах, крім приймання відвідувачів у закладах, що підпадають під виключення, зазначені у наступному пункті;
  • приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім:
Детальніше:
  • приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які торгують товарами на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв’язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням і садивним матеріалом (квітами, рослинами), добривами, засобами захисту рослин, без обмеження доступу відвідувачів до інших товарів, представлених в асортименті зазначених суб’єктів господарювання;
  • торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень;
  • провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв’язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, прання та хімічного чищення текстильних і хутряних виробів, перукарень та салонів краси за попереднім записом;
  • виконання робіт із збирання і заготівлі відходів;
  • провадження діяльності з надання телекомунікаційних послуг. Приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність з надання телекомунікаційних послуг, здійснюється за попереднім записом;
  • діяльність ринків, крім продовольчих;
  • діяльність закладів, що надають послуги з розміщення.
Обмеження не застосовуються:

Обмеження, передбачені вказаними пунктами, не застосовуються за умови наявності у всіх учасників (відвідувачів, користувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (співробітників закладу, ринку) негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку), або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров’я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

Виходячи з винятку, передбаченого підпунктом 4) пункту 35 Постанови в період запровадження червоної зони в регіоні дозволяється приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які торгують товарами на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв’язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням і садивним матеріалом (квітами, рослинами), добривами, засобами захисту рослин.

Таким чином, головною умовою роботи суб’єкта господарювання в період запровадження червоної зони є торгівля перерахованими вище товарами не менше як на 60 відсотків торговельної площі.
Що передбачає поняття “площа для торгівлі та обслуговування покупців”:

Торгова площа магазину – площа для торгівлі та обслуговування покупців, уключаючи здану в оренду (крім площ окремих приміщень, що повністю здані в оренду), тобто сума площ, на яких здійснюється продаж товарів, та площ для розміщення служб з додаткового обслуговування покупців (відділ замовлень, кафетерій, демонстраційна зала, камера схову, пакувальна, оформлення продажу у кредит та інші служби з додаткового обслуговування покупців). При цьому торгова площа включає площі, що зайняті під прилавками, стелажами та іншим обладнанням, яке встановлене в торговому залі.

Із перерахованих товарів, які дозволені до продажу, потребують уточнення засоби зв’язку.

Відповідно до ЗУ «Про зв’язок» засоби зв’язку – технічне обладнання, що використовується для організації зв’язку. В свою чергу, обладнання – це сукупність пристроїв, механізмів, приладів, інструментів тощо, необхідних для якої-небудь діяльності.

До засобів зв’язку відносяться: телефон; домофон, телеграф, факс, телекс, модем, гучномовець, радіостанція, релейна станція, переносна радіостанція, мобільний телефон, інтернет.

Таким чином, якщо магазин здійснює торгівлю мобільними телефонами, модемами на 60 відсотках торгівельної площі (площі під прилавками та вітринами, стелажами), то запитувати у покупців сертифікати не потрібно.
Нюанси стосовно сім-карт:

Законодавство України не визначає чи відноситься сім-картка до засобів зв’язку. Однак, без наявності сім-карти особа не може скористатися таким засобом зв’язку як мобільній телефон. Водночас, мобільний телефон може здійснювати дзвінки на екстрені номери та при наявності wi-fi здійснювати дзвінки за допомогою месенджерів. Таким чином, є сумнівним продаж стартових пакетів в період дії «червоної зони» без виконання вимог закону щодо наявності у працівників та відвідувачів вакцинації чи тестів. Таким чином, магазин чи торгові точки, які здійснюють продаж стартових пакетів, аксесуарів до мобільних телефонів не підпадають під виняток визначений підпунктом 4) пункту 35Постанови.

Робота побутових магазинів (торгівля одягом, посудом, канцтоварами тощо) заборонена, якщо у персоналу та відвідувачів відсутні сертифікати вакцинації або негативні результати тестування на COVID-19 експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2.
Робота кіосків дозволяється, оскільки там не передбачається приймання відвідувачів, незалежно від виду товару, який реалізується.
Відмінності в роботі квіткових кіосків та квіткових магазинів:

Зокрема, дозволено працювати квітковим кіоскам, а от квітковим крамницям та павільйонам —заборонено, по-перше, оскільки, в таких торгових закладах передбачається відвідування покупцями, по-друге, якщо в магазині на 60 % торгової площі не продається насіння та садивний матеріал. Згідно Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння – рослинний матеріал, що використовується для сівби, включаючи власне насіння (насінину), плоди, супліддя; садивний матеріал – рослини та їхні вегетативні органи (частини), придатні для відтворення цілісного організму рослин.

Отже, якщо квітковий магазин має в асортименті в більшій частині зрізані для букетів квіти, то він не має права приймати відвідувачів без сертифікатів чи тестів, а також якщо працівники не мають аналогічних документів.

Нагадуємо, що суб’єктам господарювання, які мають право приймати відвідувачів при виконанні вимог підпункту 4) пункту 35 Постанови, не потрібно обмежувати доступ до інших товарів, наприклад, як було раніше, коли прийшовши до супермаркету не можливо було придбати інші товари, які не є харчовими продуктами.
Приклади ремонту побутових виробів і предметів особистого вжитку:

Наведемо приклади з ремонту побутових виробів і предметів особистого вжитку: ремонт телевізорів, радіоприймачів, відеомагнітофонів (VCR),CD-плеєрів, домашніх відеокамер, холодильників, плит, пральних машин, кондиціонерів, ремонт і обслуговування садового обладнання (газонокосарок, сніго- та листяприбиральних машин), ремонт взуття та шкіряних виробів, оббивання, набивання, полірування, ремонт і реставрацію домашніх і офісних меблів, які не пов’язані з виробництвом меблів; ремонт годинників, ремонт ювелірних виробів; ремонт велосипедів, ремонт одягу, ремонт спортивних товарів (крім спортивної зброї) та туристичних приналежностей (наметів, тентів), ремонт книг, ремонт музичних інструментів (крім органів та інших історичних музичних інструментів, ремонт іграшок і подібних виробів.

Не відносяться до послуг з ремонту побутових виробів і предметів особистого вжитку:

Не відносяться до послуг з ремонту побутових виробів і предметів особистого вжитку: ремонт ручних електричних інструментів, ремонт таймерів, замків з таймером, промислове гравірування металів, ремонт спортивної зброї та зброї для розваг. Таким чином, майстерням з вказаним профілем діяльності приймати відвідувачів дозволено за умови наявності вакцинації у персоналу та відвідувачів.

Що стосується виробничих підприємств (заводів, фабрик), суб’єктів підприємницької діяльності, які не надають послуги побутового характеру (агенції нерухомості, консалтингові організації, бюро перекладів тощо), ІТ-компанії, то вони не є торгівельними, не здійснюють побутове обслуговування населення, не включені до Переліку основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи,  затверджений Постановою.

Таким чином, вказана Постанова не містить заборону на роботу суб’єктів господарювання, які ведуть свою діяльність в офісах та виробничих приміщеннях.

В той же час, законодавством встановлена відповідальність підприємців за недотримання санепідеміологічних правил.

Що передбачають санепідеміологічні правила:

Статтями 46, 47 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 р. № 4004-XII, визначається, що фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі від 200 до 300 нмдг (від 3400 грн. до 5100 грн.) встановлюються для юридичної особи та фізичної особи – підприємця за:

  • допуск особи у громадські будинки, споруди, де здійснюється обслуговування населення, та громадський транспорт у період дії карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 (далі – карантин), без попередження, донесеного в будь-якій формі та в будь-який спосіб, про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту органів дихання, зокрема респіратор або захисну маску, що закриває ніс та рот, у тому числі виготовлений самостійно, та/або відсутність реагування на перебування в таких місцях осіб без вдягнутих засобів індивідуального захисту (усне зауваження про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту, припинення обслуговування, виклик представника Національної поліції з повідомленням про адміністративне правопорушення);
  • за обслуговування споживачів у період дії карантину працівниками суб’єктів господарювання та/або безпосередньо фізособою-підприємцем без вдягнутих засобів індивідуального захисту органів дихання, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у т. ч. виготовлених самостійно.

Таким чином, необхідно приймати відвідувачів лише в масках, а також всі працівники повинні одягати маски, обов’язкове дотримання дистанції та дезінфекція рук, скринінг температури тіла.

Ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, –

тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, –

тягне за собою накладення штрафу від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Громадський будинок це будівля призначена для розміщення закладів, підприємств, організацій, які надають послуги фізичним особам (населенню) або юридичним особам (громаді або державі) (ДБН В.2.2.-9:2018 «Громадські будинки та споруди»).

Таким чином, офісне приміщення можливо вважати громадським місцем, а отже перебуваючи в ньому необхідно носити маску.

Якщо у Вас залишились питання, залюбки рекомендуємо допомогу наших юристів, які нададуть професійну консультацію та допоможуть розібратися в законодавчих хитросплетіннях.