Для будь-якого бізнесу вихід на зовнішні ринки – це новий етап у розвитку і безліч додаткових можливостей для росту і розвитку. Однак – це також і додаткові труднощі, зокрема, з організацією бухгалтерії у зв’язку з появою в діяльності фірми зовнішньоекономічного спрямування. У нашій статті поговоримо про те, як має вестися бухгалтерська звітність підприємства з ЗЕД.За українським законодавством юридичні особи можуть займатися зовнішньоекономічною діяльністю відразу ж після державної реєстрації. Однак таке право повинно бути прописано в їхніх установчих документах. Реєструватися в інших органах, щоб займатися імпортом-експортом, не потрібно. Але доведеться стати на облік у митному органі, так як при веденні ЗЕД товар буде перетинати український кордон.
Всі операції в ЗЕД повинні підкріплюватися зовнішньоекономічним договором.
При здійсненні ЗЕД необхідно враховувати не тільки українське законодавство, але й законодавство країни, з якою укладено зовнішньоекономічний контракт. ЗЕД має ряд обмежень, встановлених українським законодавством, в яких бухгалтер повинен обов’язково орієнтуватися.
Бухгалтерська звітність підприємства з ЗЕД має деякі особливості. Складання такої звітності значно складніше, ніж облік звичайної організації, що працює на внутрішньому ринку. Давайте розглянемо їх більш докладно.
Особливості бухгалтерського обліку ЗЕД
- Перша і, мабуть, найважливіша особливість – це відображення в бухгалтерській звітності підприємства з ЗЕД валютних операцій, причому як у валюті країни, з якої відбувається взаємодія, так і в національній валюті за курсом НБУ.
- Необхідно враховувати операції з продажу та купівлі іноземної валюти.
- Необхідно враховувати особливості митного оформлення операцій.
- Облік імпортних операцій необхідно вести окремо від експортних.
- Є ряд особливостей у відображенні та облік ПДВ за зовнішньоекономічними операціями.
- ЗЕД супроводжує велика кількість первинних документів.
Які звіти здає підприємство з ЗЕД?
Підприємство, що займається ЗЕД діяльністю, повинно враховувати особливості відображення таких операцій в деклараціях з ПДВ.
При здійсненні експортних операцій необхідно подавати звітність про податкові пільги. Відображати результати своєї діяльності у фінансовій звітності.
У податковий орган і НБУ подається декларація про валютні цінності.
Звітувати про ЗЕД операціях потрібно не тільки перед податковими органами та НБУ, але також і перед статистичними органами.
Що повинен знати бухгалтер, що працює з ЗЕД?
Ведення бухгалтерської звітності підприємства з ЗЕД вважається одним із найскладніших напрямків у роботі бухгалтера. Щоб фахівець зміг професійно супроводжувати всі операції ЗЕД він повинен володіти глибокими знаннями в податковому та митному законодавстві, добре орієнтуватися в регулюванні ЗЕД і всіх нормативних актах, пов’язаних з експортом-імпортом. Крім того потрібні знання в законодавстві не тільки своєї країни, але і тих срана, з якими підприємство взаємодіє при здійсненні ЗЕД.
Ми торкнулися лише самих основних особливостей і складностей складання бухгалтерської звітності підприємства з ЗЕД. Якщо вам необхідна більш детальна інформації або ж у вас є питання щодо обліку ЗЕД, складання контрактів для ЗЕД, ви можете звернутися до наших фахівців за консультацією.
[contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]