В кінці минулого року законодавці прийняли закон, що стосується правил проведення аудиторської перевірки для українських підприємств. Зокрема, головне нововведення – обов’язковий аудит тепер повинні проводити і звичайні ТОВ, які потрапляють під статус середніх і великих підприємств. Вони вже за підсумками 2018 року мають пройти через таку перевірку. Тому сьогодні говоримо про те, що потрібно знати про аудит і аудитора, щоб максимально ефективно організувати роботу з ним.

Розмір має значення

Законодавчі зміни передбачені Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», який вступив в силу з 1 січня 2018 р. зокрема уточнено критерії, за якими підприємству присвоюється статус мікро-, малого, середнього або великого. А також з’явилося нове зобов’язання у середніх і великих компаній – проводити обов’язковий аудит. До 1 червня року, наступного за звітним, компанії зобов’язані публікувати фінансову звітність разом з аудиторським звітом на власному веб-сайті (стаття 14 нового Закону). Детальніше про ці зміни тут.Щоб зрозуміти, чи відноситься дана вимога законодавства до вас, скористайтеся нашою інфографікою:Отже, якщо ваше підприємство потрапило під цю вимогу, саме час подумати про підготовку до аудиторської перевірки. Щоб вона пройшла гладко й ефективно для вашого бізнесу, важливо розуміти специфіку та алгоритм аудиторської перевірки. Тому давайте розберемося в найголовніших елементах цієї процедури.

Перше – мета

Найголовніше, що повинен знати і розуміти власник, – це мета аудиторської перевірки. Вона полягає у формуванні аудитором незалежної думки про достовірність фінансової звітності. Тобто, аудитор робить певний висновок (формує свою думку), чи відповідає метод складання звітності підприємства обраним стандартам складання – ПСБУ або МСФЗ. Аудитор підтверджує або спростовує, складена звітність правильно, щодо обраних стандартів. Тобто незалежний аудитор, висловлюючи професійну думку, сприяє підвищенню довіри до фінансової звітності всіх потенційних користувачів, включаючи кредиторів компанії.

Друге – процес

Сама аудиторська перевірка – це вже процес збору аудитором інформації, необхідної для підтвердження його думки. Аудитор шукає докази для обґрунтування свого висновку. Що саме він вивчає:
  • Чи застосовується облікова політика
  • Чинну систему внутрішнього контролю, в тому числі систему бухгалтерського обліку
  • Ризики суттєвого викривлення як на рівні всієї фінансової звітності, так і на рівні кожної суттєвої статті та операції.
В ході такого аналізу аудитор тісно працює з багатьма представниками компанії. І в першу чергу з фінансовою службою. Тому власнику важливо пояснити фахівцям цього підрозділу, що аудитор – не ворог, а друг, що необхідно бути максимально відкритими і сприяти роботі аудитора, оперативно реагуючи на його прохання і звернення.

Третє – результат

На основі проведеного аналізу і цілого комплексу аудиторських процедур аудитор випускає звіт незалежного аудитора. У ньому він викладає свою думку относительно ступеня достовірності фінансової звітності. Але цей документ також містить і іншу інформацію. Наприклад, звіт може містити розділ «Ключові питання аудиту», в якому фахівець описує моменти, які були найбільш значущими для аудиторської перевірки, тим самим підвищуючи інформативність аудиторських звіту. Аудиторський звіт складається відповідно з актуальними професійними стандартами. Цими ж стандартам аудитор керується в процесі проведення перевірки. Крім звіту незалежного аудитора міжнародні стандарти аудиту передбачають надання аудитором інформаційних повідомлень про вагомі результати аудиту, про недоліки внутрішнього контролю, які є досить важливими і такими, що заслуговують на увагу управлінського персоналу і власників компанії. Зверніть увагу! Результатом аудиторської перевірки буде аудиторський звіт, і власник не може визначати програму і області перевірки, аудитор це робить самостійно без погоджень. Щоб максимально ефективно налагодити роботу аудитора на підприємстві, власник повинен враховувати три цих важливих моменти аудиторської перевірки. Крім того, про вибір аудитора варто подумати заздалегідь:
  • Фінансовий рік в Україні закінчується 31 грудня, а тому, об’єктивно складається, що основні процедури з аудиту припадають у всіх на період лютий-квітень. Як правило, ці місяці у всіх аудиторів «спекотні» і існує певний графік аудиту. Щоб «вписатися» в цей графік з найбільшою зручністю, підприємству доцільно завчасно укласти договір з аудитором і передбачити відповідні саме цьому підприємству умови.
  • Для підприємств, що мають значні залишки запасів на складі (торгових, виробничих) необхідно забезпечити присутність аудитора при проведенні інвентаризації перед складанням річної фінансової звітності. Це дозволить аудитору зібрати відповідні аудиторські докази в достатньому обсязі, що в свою чергу позитивно вплине при формуванні аудитором його думки про фінансову звітність.
  • Частина аудиторських процедур може бути виконана аудитором до завершення фінансового року (так званий «перед аудіт»). Наприклад, якщо аудитор проаналізує господарські операції за 9-10 місяців, він може виявити наявність податкових ризиків або помилки у відображених операціях. У свою чергу підприємство зможе нівелювати ризики і виправити помилки ще до складання річної фінансової звітності.
Якщо у вас передбачається аудиторська перевірка, будемо раді допомогти в її проходженні. [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]