3 вересня 2015 Верховна Рада України прийняла закон про електронну комерцію, який повинен врегулювати правові відносини у цій сфері. Зокрема документ упорядковує і переводить в правову площину процес здійснення електронних угод, наприклад, покупки в інтернет-магазині. Закон набуде чинності після підписання президентом.Які ж зміни передбачає законопроект і яким чином законодавці планують запустити процес систематизації чинного законодавства України у сфері електронної комерції?Купив товар в інтернеті – отримай чекПерше, на що варто звернути увагу, – придбання товару в інтернет-магазині по законопроекту прирівнюється до звичайної купівлі і покупець інтернет-магазину і продавець мають такі ж права й обов’язки, як і сторони під час оффлайн-угоди або підписання договору в письмовому вигляді. Також покупець після придбання товару повинен отримати від продавця документ, який підтверджує факт здійснення покупки. Це може бути, наприклад, квитанція, товарний або касовий чек, талон або інший документ в електронному вигляді. У такому документі обов’язково повинна вказуватися наступна інформація: ім’я продавця, його адреса і порядок прийняття претензій по товару, гарантійні зобов’язання та ін.Електронний договір має силуУ законі досить детально прописаний порядок оформлення договору в електронному вигляді. Так, електронний договір укладається і виконується в порядку, передбаченому Цивільним та Господарським кодексами України, а також іншими актами законодавства. Тобто, договір, який розміщений, наприклад, на сайті інтернет-магазину, повинен включати пункти та умови аналогічні тим, які передбачені цивільним кодексом. Електронний договір набирає чинності з моменту, коли особа, яка направила пропозицію укласти договір, отримує від іншої сторони відповідь про прийняття пропозиції. Пропозицією укласти електронний договір може бути:
  • відправлення комерційного електронного повідомлення,
  • розміщення пропозиції в мережі Інтернет або інших інформаційно-телекомунікаційних системах.
  Позитивною відповіддю на пропозицію може бути:
  • передача особі, яка зробила пропозицію, своєї електронної пошти;
  • заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття такої пропозиції в електронній формі;
  • вчинення дій, що вважаються прийняттям пропозиції укласти електронний договір, якщо зміст таких дій чітко роз’яснено в інформаційній системі, в якій знаходиться таку пропозицію, і ці роз’яснення логічно пов’язані з нею.
 А що з онлайн-оплатою?Відповідно до закону розрахунки у сфері електронної комерції можуть проводитися з використанням платіжних інструментів, електронних грошей, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також іншим способом, передбаченим законодавством України.Як захистять персональні дані?За умовами закону, для використання персональних даних в мережі Інтернет суб’єктом електронної угоди повинні бути створені всі необхідні умови для їх збереження. Реєстрація фіз особи в інформаційній системі суб’єкта електронної комерції означає згоду на використання та обробку його персональних даних. Учасники відносин у сфері електронної комерції зобов’язані забезпечити захист персональних даних, які стали їм відомі з електронних документів (повідомлень) при здійсненні електронних угод, у порядку, передбаченому Законом України «Про захист персональних даних». Наскільки цей документ врегулює ринок електронної комерції і зможе захистити обидві сторони онлайн-угоди, покаже час. Але те, що необхідність прийняття такого документа назріла, – це факт. Хоча фахівці і відзначають деякі недоліки закону, в цілому вони позитивно оцінюють його появу. Будемо, сподіватися, що це позитивно відіб’ється на розвитку ринку онлайн-торгівлі. Ще раз відзначимо, що законопроект поки перебуває на підписі у президента. [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]