Процес ліквідації підприємства викликає масу питань у власників. Які етапи треба буде пройти? Як правильно заповнити та подати документи? Як звільнити співробітників? Законодавчі нововведення, тривалість і складність процедури часом дуже лякають засновників. Пропонуємо розібратися, чи настільки страшний «чорт» і до чого потрібно бути готовими тим, хто планує закривати ТОВ.Найбільш поширений варіант припинення діяльності юрособи – це закриття за рішенням засновників. Саме про цей спосіб і поговоримо сьогодні. А саме – докладно розглянемо всі основні кроки, яких вимагає ліквідація ТОВ.

1. Рішення власників про ліквідацію

Рішення про добровільне закриття юрособи приймається на загальних зборах засновників. Позитивне рішення буде прийнято, тільки якщо за нього проголосує більшість засновників (не менше 50% голосів). Далі призначається ліквідаційна комісія або ліквідатор, якщо процес відбувається через уповноважену особу. Це рішення фіксується в протоколі зборів. Хто може бути уповноваженою особою? Нею може бути будь-який представник, якому ви довірите закриття ТОВ. Наприклад, юрист або юридична фірма. Такий підхід вибирають досить часто, так як він допомагає заощадити час і нерви, бути впевненим в актуальності використовуваних форм документів, правильності їх заповнення, а також позбутися від необхідності відвідувати державні органи. На цьому ж етапі оформляється акт прийому-передачі всіх установчих та бухгалтерських документів, печаток, штампів та інших матеріальних цінностей.

2. Повідомлення держреєстратора про припинення діяльності

Далі потрібно письмово повідомити держорган, який проводить реєстрацію, про початок процесу ліквідації. Повідомлення передається держреєстратору особисто або поштою рекомендованим листом з описом вкладених документів. Зробити це потрібно протягом 3 робочих днів з моменту прийняття рішення. Що подаємо держреєстратору?
    • Примірник оригіналу (завірену копію) рішення засновників;
    • Примірник оригіналу документа, де вказано склад ліквідаційної комісії;
    • Нотаріально завірену довіреність, якщо ліквідацію проводить уповноважена особа.
 

3. Внесення в держреєстр позначки про початок процедури ліквідації

Держреєстратор приймає повідомлення і, якщо у нього немає претензій до поданих документів, в термін від 2 до 24 годин вносить до Єдиного держреєстру позначку про початок припинення діяльності юрособи.

4. Початок періоду розрахунку з контрагентами

З моменту внесення відмітки до держреєстру стартує період, коли кредитори можуть направляти юрособі, яка ліквідується, свої вимоги і претензії по заборгованостях (цей період не може бути менше 2 місяців, і не більше 6). Про початок цього етапу контрагентів потрібно повідомити письмово. На розгляд кожної вимоги у ліквідованої особи є 30 днів з моменту отримання. За цей час необхідно провести повний розрахунок по заборгованостях з кредиторами і дебіторами.

5. Погашення інших заборгованостей

Крім розрахунку з кредиторами, юрособа повинна закрити банківські рахунки, провести звільнення всіх співробітників строго за процедурою, передбаченою законодавством, організувати інвентаризацію, продаж всіх активів та ін.. Після потрібно скласти ліквідаційний баланс, актуальний на дату прийняття рішення. Він затверджується засновниками ТОВ і подається в фіскальну службу. Якщо є заборгованості перед держорганами з податків і зборів, то в цей час також проводиться і розрахунок з держорганами.

6. Проведення перевірки при ліквідації ТОВ ООО

Практично вся процедура вже пройдена. Залишається, мабуть, один з найбільш складних і тривалих етапів. Це перевірки податкової, а також всіх інших органів, в яких ТОВ стояло на обліку. Що потрібно від засновника на цьому етапі? В першу чергу, потрібно постаратися, щоб перевіряючі вчасно отримували всі запитувані документи. Результатом всіх перевірок, якщо у контролерів не буде ніяких претензій, повинні стати акти про відсутність заборгованостей.Зверніть увагу, якщо на підприємстві є документи, які за законодавством вимагають тривалого зберігання, їх потрібно передати до архівної установи.

7. Подача підсумкових документів держреєстратору

Вітаємо! Всі основні і найскладніші кроки, яких вимагає ліквідація ТОВ, пройдені. Тепер залишилося зібрати всі документи, які підтверджують проходження цих етапів, і передати їх державному реєстратору разом із заявою про закриття підприємства. Подаємо такі документи:
      • Заповнена форма заяви про припинення діяльності ТОВ;
      • Довідки з податкової та пенсійного фонду про відсутність заборгованостей;
      • Довідка з національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відсутність нескасованих випусків цінних паперів;
      • Довідка з архівної установи, яка підтверджує прийняття документів на зберігання.
Держреєстратор знайомиться з усім пакетом документів і, якщо не виявить будь-яких причин для відмови у закритті підприємства, вносить до Єдиного державного реєстру позначку про те, що діяльність юрособи припинена. З цього моменту підприємство вважається повністю ліквідованим. Ми описали головні кроки закриття ТОВ для власника. Якщо у вас виникнуть запитання або необхідність доручити цей процес професіоналам в області ліквідації ФОП і юросіб, звертайтеся до наших фахівців. Будемо раді допомогти. [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]