Роботодавця і працівника пов’язують трудові відносини, які накладають на кожну зі сторін ряд обов’язків і гарантують певні права. Такі права, гарантії додатково можуть бути закріплені крім трудового договору та іншими документами, зокрема колективним договором. Однак не завжди компанії проводять укладання колективних договорів і реєструють колдоговір, побоюючись можливих претензій держорганів за його невиконання. Сьогодні розберемося, що дає підприємству складання колективного договору і поговоримо про його деякі нюанси. Що таке колективний договір і навіщо він потрібен?
Це офіційний документ, який укладає роботодавець з одного боку і представник колективу з іншого боку, щоб врегулювати деякі моменти пов’язані з виконанням працівниками трудової функції, гарантіями та інше.. Положення колективного договору спираються в першу чергу на трудове законодавство України (і ні в жодному разі не можуть йому суперечити), але додатково уточнюють і фіксують ті аспекти трудових гарантій які ним не передбачені.
Укладати колдоговору можуть всі юридичні особи, які використовують найману працю. Правда, укладення колективного договору – це не обов’язкова законодавча вимога, відповідальність за його відсутність не передбачена. Однак варто пам’ятати, що наявність такого документа може послужити хорошу службу і роботодавцю і співробітникам.
Колдоговір допомагає вирішити багато спірних ситуації, уникнути конфліктів і навіть штрафів. Тому в його укладенні зацікавлені обидві сторони.
Як відбувається укладення колективного договору?
Ініціатором укладення може бути і роботодавець і співробітники. Якщо співробітники виступають з такою ініціативою, то, як правило, всіма питаннями розробки та укладення договору займається профспілкова організація (якщо така є на підприємстві). Якщо ж профспілка відсутня, тоді колектив обирає свого представника, який і буде здійснювати всі кроки, спрямовані на розробку і узгодження договору. Роботодавець в такому випадку не може відмовитися від укладання колдоговору. За це законодавством вже передбачена відповідальність.
Перед складанням колективного договору відбуваються колективні переговори. Їх ініціює, як вже було зазначено, одна зі сторін договору, письмово повідомляючи про це іншу сторону. Результатом цих переговорів стає рішення про укладення колдоговору. Далі сторони створюють спеціальний орган (комісію), в яку входять їхні представники і який займається розробкою і узгодженням тексту договору.
Після узгодження остаточного тексту колективного договору, він затверджується та повідомної реєстрації.
Що зазвичай прописують в колективному договорі?
Законодавством (а саме статтею 13 КЗпП України) передбачено положення, які обов’язково повинні бути прописані в колективному договорі. Додатково, як правило, в ньому уточнюють найбільш спірні моменти співпраці, а також особливі умови праці, пов’язані зі специфікою діяльності компанії. Наприклад, порядок преміювання працівників, особливий робочий графік, включаючи графіки змінності, роботи в нічний час і т.п., порядок надання відпусток та інше.
Основна вимога при розробці колективного договору – його положення ні в якому разі не можуть погіршувати умови праці співробітників у порівнянні з нормами чинного законодавства.
Про термін дії колдоговору
Конкретний термін дії колдоговору законодавством не встановлено. Якщо закінчений термін, встановлений в такому договорі, він продовжує діяти до моменту укладення нового або ж поки не будуть переглянутий діючий.
Однак, останнім часом розглядаються пропозиції про внесення змін до трудового законодавства щодо строків дії колдоговору. Термін пропонують обмежити трьома роками. Поки ця норма тільки обговорюється.
Кому це потрібно?
Складання колективного договору може бути вигідно і роботодавцю і працівникові. Це важливий внутрішній документ, який адаптує вимоги трудового законодавства до потреб конкретної компанії. У кожного підприємства своя специфіка роботи, і досить часто існуючих норм трудового законодавства просто не досить, щоб передбачити і врегулювати всі нюанси, що виникають в процесі взаємодії роботодавця і працівника. Допомогти це виправити може якраз колдоговір.
Кому довірити розробку колективного договору?
Якщо своїми силами всередині компанії впоратися з розробкою колективного договору не виходить, сторони можуть вдатися до професійної допомоги юристів. Часто це набагато раціональніше, ніж самостійне вивчення всіх тонкощів трудового права. Грамотна і чітка формулювання пунктів договору дуже важлива, а без спеціальних знань і відповідної кваліфікації домогтися потрібного результату буде важко. Ви можете скористатися досвідом наших юристів і адвокатів, які розробили жоден договір для компаній різних сфер діяльності. Будемо раді допомогти вам скласти колективний договір.
[contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]