Чому багато підприємців, починаючи власну справу, дуже швидко зазнають невдачі і не можуть отримати бажаний прибуток? Сьогодні говоримо про те, що може дати підприємцю фін. план і що потрібно знати при його складання.
Фінансам потрібен план
Фінансове планування для бізнесу – це розрахунок всіх планованих доходів і витрат, руху грошових коштів на певний період розвитку бізнесу, наприклад, на рік. Такий план може складатися як в цілому для всього бізнесу, так і для окремих його напрямків.
У великих компаніях це функція економічного або фінансового відділу. Якщо мова йде про невелику компанію або підприємця, то цим може займатися і сам власник.
Головна мета – забезпечити безперебійну роботу всіх бізнес-процесів для отримання запланованого прибутку, контролюючи і прогнозуючи використання ресурсів компанії.
Такий план потрібен на різних етапах розвитку бізнесу. Навіть на старті важливість цього документа не можна недооцінювати.
Фінансове планування для старту
Навіщо потрібен фін.план на старті? По-перше, підприємець повинен розуміти, скільки інвестицій він повинен залучити, скільки повинен вкласти для успішного запуску бізнесу. По-друге, якщо планується залучати стороннього інвестора, то він захоче розуміти точку беззбитковості проекту, а також коли і в яких обсягах він зможе повернути вкладене. Відповіді на ці питання дає складання фінансового плану. На етапі запуску бізнесу, це повинно бути частиною бізнес-плану.
Складання фінплану для підприємця
Підприємцю,який працює, розраховує отримувати стабільний дохід, поліпшувати свій фінансовий результат і управляти своєю прибутковістю, теж не обійтися без фінансового планування.
Найчастіше, підприємець самостійно розбирається в нюансах цього процесу і своїми силами готує фін. план. Як правило, це річний період планування. Але можуть бути і щомісячні плани, і навіть щотижневі. Особливо якщо бізнес тільки почав працювати. В цьому випадку в плани можна оперативно вносити зміни і доповнення, враховуючи поточні результати.
Бюджетування для компаній
Для середніх і великих компаній фінансове планування – необхідна функція. Контроль фінансових показників просто неможливо ігнорувати, без нього підприємство не зможе повноцінно працювати.
Фінансове планування в таких компаніях найчастіше здійснюється шляхом бюджетування, тобто складання окремих бюджетів для підрозділів компанії, напрямків бізнесу. Важливо запланувати витрати, спрогнозувати доходи, визначити джерела фінансування і розподілити відповідальність за фінансовий результат.
У великих компаніях часто ці процеси автоматизуються, створюється система фінансового планування, яка допомагає компанії оперативно реагувати на результати діяльності.
Чи можна планувати самостійно?
Якщо у підприємця достатньо знань і компетенцій, для того щоб скласти реальний фінансовий план, що допомагає розвивати бізнес, залучати фахівця – зайва трата часу і ресурсів. Але якщо немає ні досвіду, ні знань, краще віддати цей процес в руки професіоналів. Але відмовлятися від фінансового планування зовсім не варто, навіть на старті невеликого бізнесу. Фін. план допоможе правильно розподіляти пріоритети і управляти своїм прибутком.
[contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]