З 1 серпня 2023 року набули чинності основні податкові зміни, внесені Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Він був прийнятий на підставі законопроєкту № 8401.
Найважливіші зміни в податках з 1 серпня 2023 р.:
- Скасовано можливість для юридичних осіб та ФОП бути платниками ЄП 3-ї групи за ставкою 2 % (далі – спеціальний режим). Встановлені умови перехідного періоду.
- Повернуто обов’язок сплачувати єдиний податок для ФОП 1-ї та 2-ї груп (є виключення).
- Частково відновлено проведення документальних перевірок.
- Внесено зміни щодо відповідальності у сфері застосування РРО.
- Змінено деякі положення щодо оподаткування ПДФО, правил оподаткування ПДВ та інше.
Ці зміни мають суттєвий вплив на платників податків і можуть призвести до збільшення їхніх податкових зобов’язань. Тому платникам податків важливо своєчасно вжити заходів для виконання нових податкових вимог. У разі виникнення запитань щодо змін в оподаткуванні та адмініструванні доходів та зборів, а також щодо правильного відображення операцій в бухгалтерському/податковому обліку Ви завжди можете звернутися за податковою консультацією до наших спеціалістів.
Детально про зміни в податковому законодавстві з 1 серпня 2023 р.
1. Скасування спеціального режиму ЄП 2%.
- З 01.08.2023 року скасовується спрощена система з особливостями оподаткування (єдиний податок 2%):
- Платники, які до 08.2023 року самостійно (за заявою) не відмовилися від 2% ЄП, з 01.08.2023 року автоматично втрачають цей статус. При цьому такі платники з цієї дати автоматично переходять на ту систему оподаткування (групу/ставку), на якій вони перебували до переходу на ставку 2% ЄП. Це стосується як ФОП, так і юридичних осіб.
- Таким чином, якщо платник до переходу на спеціальний режим був на спрощеній системі оподаткування (1-3 група), то після 01.08.2023 року він залишиться на тій самій групі чи ставці ЄП, на якій був до переходу на спеціальний режим 2%.
- Якщо платник до переходу на спеціальний режим перебував на загальній системі оподаткування, то він повернеться до неї починаючи з 08.2023 року. Потім загальник може подати заяву про перехід на спрощену систему оподаткування до 01.09.2023 року. Після цього ці платники будуть вважатися платниками єдиного податку з 01.08.2023 року.
- Нові платники податків, які одразу з моменту своєї державної реєстрації застосовували спеціальний режим 2%, будуть автоматично переведені на 3 групу єдиного податку за ставкою 5%.
- Окрім того передбачена можливість повторно протягом 2023 року обрати/перейти на спрощену систему оподаткування для платників, які, перебуваючи на спеціальному режимі, здійснили держ. реєстрацію припинення або втратили/відмовились від використання спеціального режиму.
Дохід, отриманий у період застосування спеціального режиму, не включається до обсягу доходу, визначеного для відповідної групи платників єдиного податку. Обсяг доходу для відповідної групи платників ЄП визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного року, протягом яких платник єдиного податку не застосовував спеціальний режим.
2. Сплата ЄП для ФОП 1-ї та 2-ї груп.
- З 01.08.2023 р. для ФОП 1-ї та 2-ї груп повернуто обов’язок сплати ЄП та подання декларації, окрім платників, податкова адреса яких знаходиться на територіях з Переліку 309. При чому таке виключення стосується платників, що знаходяться на будь-якій з категорії територій з Переліку 309 (активних бойових дій, можливих бойових дій, тимчасово окупованих).
3. Часткове відновлення перевірок.
Відновлені позапланові перевірки виключно:
- бюджетного відшкодування;
- за заявою платника та за скаргою останнього;
- ліквідації (припинення юридичної особи/ підприємницької діяльності);
- на заперечення до акту; у разі дисциплінарного провадження;
- трансфертного ціноутворення;
- міжнародного оподаткування;
- перевірок нерезидентів;
- валютного законодавства.
Відновлені планові перевірки виключно:
- платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
- платників податків, які здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
- платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги.
Щодо всіх інших перевірок мораторій продовжено.
Перевірки можуть проводитися лише за наявності безпечних умов для іх проведення.
4. Зміни щодо відповідальності у сфері застосування РРО.
За порушення вимог Закону № 265 (Закон про РРО), які вчинені у період з 01 січня 2022 року до 01 жовтня 2023 року, відповідальність на настає. Виключенням з цього правилу є порушення при продажу підакцизних товарів, діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор. А починаючи з 1 жовтня 2023 року звільнення від відповідальності буде стосуватися лише тих суб’єктів господарювання, які продають товари/надають послуги на територіях згідно з Переліком 309 (крім порушень при продажу підакцизних товарів).Окрім цього змінені (зменшені) розміри штрафів для ФО-П без ПДВ (крім продажу підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) за окремі порушення з 01 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року (але не пізніше дати припинення/скасування воєнного стану), а саме:
- за проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);
- за непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи;
- за невидачу (у паперовій та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті.
Такі ФОПи за вищезазначені порушення у період з 01 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року нестимуть фінансову відповідальність у розмірі:
- 25 відсотків вартості проданих з порушенням, встановленим цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
- 50 відсотків вартості проданих з порушенням, встановленим цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
5. Інші зміни.
З деякими іншими змінами особливостей оподаткування платників податків у період дії воєнного стану, внесеними до законодавства Законом № 3219-IX, а також роз’ясненнями ДПС можна ознайомитися в Інформаційному листі ДПС №4/2023.