Багато підприємців, які закривають свій бізнес, вважають ФОП ліквідованим, коли в Єдиному державному реєстрі з’являється відповідний запис про це. Однак на цьому процес ліквідації ФОП не закінчується. На що підприємцям, які припиняють діяльність, потрібно звернути увагу, розповідає керівник відділу ліквідації Корпорації «Глобал Консалтинг» Олена Шумило.
Ліквідація і припинення діяльності ФОП: яка різниця
Згідно діючого законодавства України термін «ліквідація» по відношенню до ФОП не застосовується. Його застосовують у побутовому спілкуванні за аналогією з ліквідацією юридичної особи, для якої ліквідація є одним зі шляхів припинення.
Щодо фізичної особи-підприємця законодавчо передбачений термін «припинення».
Тож, за змістом, поняття «ліквідація ФОП» та «припинення ФОП» є тотожними, їх відмінність полягає лише в законодавчому застосуванні.
Причини припинення ФОП
Причини припинення ФОП можуть бути різними. Умовно їх можна поділити на добровільні (припиняється за власним рішенням) та примусові.
У добровільному порядку
- через виникнення необхідності виїхати з країни (надовго або назавжди);
- через неспроможність комерційної діяльності (відсутність вигоди або перспектив розвитку);
- або ж, навпаки, через необхідність розвитку та розширення бізнесу, яка вимагає ведення комерційної діяльності в іншій організаційно-правовій формі (наприклад, ТОВ або ПП), тощо.
Примусове припинення ФОП
- визнання банкрутом (за рішенням суду);
- смерть фізичної особи;
- визнання фізичної особи безвісно відсутньою або померлою (за рішенням суду);
- обмеження цивільної дієздатності фізичної особи або визнання її недієздатною (за рішенням суду).
Процедура ліквідації ФОП
Дуже часто наші клієнти, фізичні особи-підприємці, які звертаються до нас за послугою ліквідації, думають, що цей процес закінчується, коли держреєстратор фіксує в реєстрі факт припинення діяльності ФОП. Насправді, згідно діючого законодавства, з цього моменту ФОП лише позбавляється статусу підприємця, але вся процедура припинення ФОП вважається закінченою тільки після зняття його з обліку в органах ДПС.
Процедуру припинення ФОП можна умовно поділити на такі етапи:
- Подання державному реєстратору заяви про припинення, встановленої законодавством форми. Таку заяву можна подати або в паперовому вигляді особисто чи через представника (за довіреністю), або в електронному вигляді (онлайн) через Портал Дія. Запис про припинення ФОП вноситься до державного реєстру протягом 24 годин з моменту подання заяви.
На даному етапі важливо правильно заповнити всі поля Заяви про припинення ФОП, не допускаються помилки або виправлення, оскільки це може бути причиною відмови у здійсненні реєстраційних дій (у разі не усунення таких невідповідностей). Що стосується припинення ФОП онлайн, то за відгуками користувачів, ці сервіси не завжди працюють коректно: бувають збої в роботі, строки реєстрації іноді затримуються або взагалі не відбувається реєстрація.
- Закриття банківських рахунків. Для цього потрібно звернутися до банку з заявою про закриття рахунків у зв’язку з припиненням ФЛП.
Конкретні строки, в які ФОП має закрити банківський рахунок законом не передбачені. Але закономірно зробити це одразу ж після того, як в Єдиному державному реєстрі з’явиться запис про припинення ФОП.
- Зняття з обліку у податковій. Це можливо тільки після подання ліквідаційної звітності, отримання акту звірки з ПФУ та проведення перевірки. Якщо за результатами такої перевірки у ФОП немає заборгованостей по сплаті платежів до бюджету та штрафних санкцій, то підприємцю встановлюється обліковий стан «припинено».Після підписання обхідного листа у різних відділах ДПС до реєстру страхувальників вносяться відповідні записи із зазначенням дати та причини зняття з обліку в якості платника ЄСВ.
Проходження цього етапу потребує найбільше часу та сил від ФОП в силу недостатньої обізнаності підприємця у свої правах та обов’язках, в правах співробітників ДПС, недосконалого знання законодавства та процедурних питань. Якщо в ході перевірки спеціалістами ДПС будуть виявлені порушення або невідповідності – можливе ініціювання більш детального розслідування. У разі підтвердження факту приховування доходів або несплати обов’язкових платежів, підприємцю загрожує накладання штрафних санкцій.
- У разі використання підприємцем КЕП – блокування КЕП. Порядок блокування ключів залежить від акредитованого центру, який їх видавав.
Радимо звернутися за допомогою досвідчених фахівців з ліквідації ФОП, щоб уникнути помилок під час проходження всіх етапів процедури ліквідації ФОП.
Тимчасове припинення діяльності ФОП. Оптимізація оподаткування
У будь-якого підприємця може виникнути ситуація, яка унеможливлює здійснення комерційної діяльності протягом певного часу. Це може бути пов’язано з хворобою, тимчасовою недоцільністю тощо.
Одразу хочемо зазначити, що такого поняття, як «тимчасове припинення» або «призупинення ФОП» законодавством не передбачено. В даному випадку мова йде саме про «тимчасове нездійснення підприємницької діяльності».
Таким чином, перед ФОП постає питання: або закритися, або залишити статус підприємця та мінімізувати свої витрати на його утримання. Для прийняття остаточного рішення потрібно зважити всі «За» та «Проти», за необхідністю – звернутися за податковою консультацією, щоб максимально врахувати всі тонкощі саме Вашого бізнесу та отримати вичерпні відповіді на питання, що можуть виникнути.
Закриття ФОП
Позитивний бік
- ФОП позбавляється статусу підприємницької діяльності, що дозволить їй стати на облік у центрі зайнятості або, у разі потреби, працювати на державній службі.
- Після проходження перевірки та остаточних розрахунків з бюджетом зникає страх перед нарахуванням штрафних санкцій «заднім числом».
Негативний бік
Якщо виникне необхідність відновити підприємницьку діяльність – доведеться проходити процедуру реєстрації з самого початку.
Призупинення господарської діяльності
Позитивний бік
В будь-який момент є можливість поновити здійснення підприємницької діяльності.
Негативний бік
- Немає можливості звернутися до центру зайнятості.
- Заборонено займати посаду у державних органах.
- Незалежно від системи оподаткування доведеться сплачувати обов’язкові платежі до бюджету.
Тож, навіть якщо ФОП тимчасово не здійснює господарську діяльність та не отримує доходи, все одно доведеться сплачувати такі відрахування до бюджету:
- Спрощена система оподаткування 1 та 2 групи – сплачується фіксований єдиний податок та ЄСВ (!!! з 01.04.2022 р. до припинення або скасування воєнного стану в Україні звільнені від обов’язку сплати ЄП, з 01.03.2022 до припинення або скасування воєнного стану та протягом 12 місяців після того, як він закінчиться, звільнені від обов’язку сплати ЄСВ за себе)
- Спрощена система оподаткування 3 група – сплачується ЄП за відповідною ставкою та ЄСВ (!!! з 01.03.2022 до припинення або скасування воєнного стану та протягом 12 місяців після того, як він закінчиться, звільнені від обов’язку сплати ЄСВ за себе)
- Загальна система оподаткування група – сплачується ЄСВ (!!! з 01.03.2022 до припинення або скасування воєнного стану та протягом 12 місяців після того, як він закінчиться, звільнені від обов’язку сплати ЄСВ за себе)
!!!Звільнення від обов’язку зі сплати ЄСВ означає тільки право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе. При прийнятті рішення щодо доцільності скористатися таким правом потрібно мати на увазі, що за період несплати ЄСВ не здійснюється нарахування страхового стажу.
Тобто, з метою оптимізації оподаткування на період, протягом якого підприємець не здійснює господарську діяльність та не отримує ніякого доходу, ФОПу 1 та 2 групи спрощеної системи було б доречно перейти або на 3 групу спрощеної системи, або на загальну систему. Таким чином, зникає необхідність сплачувати єдиний податок.
!!!Звертаємо Вашу увагу, що ця рекомендація стосується лише часу, коли не діє воєнний стан в Україні, оскільки в період дії воєнного стану і так передбачені послаблення для цієї категорії ФОП
Кількість переходів з однієї групи в іншу протягом року не обмежена. Але перейти в іншу групу ФОП може тільки з початку нового календарного кварталу — подавши заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку такого кварталу. В той же час, після переходу на загальну систему підприємець не зможе повернутися на спрощену систему до кінця календарного року.
Припинення, ліквідація ФОП — терміни звітності
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватися в контролюючих органах як фізична особа – платник податків.
Така особа повинна забезпечити остаточні розрахунки з бюджетом за результатами здійснення господарської діяльності – в установлені терміни подати відповідному контролюючому органу податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якому проведена державна реєстрація припинення ФОП. Окрім податкової декларації такі особи подають «ліквідаційну звітність» щодо сум нарахованого ЄСВ.
Варто звернути увагу на терміни надання звітності ФОП, щодо якого проведено реєстрацію припинення.
Система оподаткування | Яка звітність подається | Термін подання ліквідаційної звітності |
Загальна система оподаткування | Податкова декларація про майновий стан і доходи + додаток ЄСВ 1 | Подається протягом 20 к.д., що слідують за місяцем, в якому проведено припинення в ЄДР. |
Спрощена система оподаткування 1 група 2 група 3 група (3%, 5%) | Податкова декларація платника єдиного податку ФО-П + додаток 1 | Подається протягом 40 к.д., що слідують за звітним (податковим) кварталом, в якому проведено припинення в ЄДР. |
Спрощена система оподаткування 3 група 2% | Податкова декларація платника єдиного податку 3 групи на період дії воєнного стану в Україні + додаток 2 | Подається протягом 20 к.д., що слідують за звітним (податковим) місяцем, в якому проведено припинення в ЄДР. |
Таким чином, підприємцям, які планують закривати бізнес, слід пам’ятати, що внесення запису про припинення діяльності до Єдиного державного реєстру ще не означає остаточну ліквідацію, не знімає з ФОП зобов’язання, які виникли в процесі підприємницької діяльності, а також не скасовує штрафні санкції за їх невиконання.
Якщо Ви вирішили закрити ФОП, але не знаєте, з чого почати, які документи потрібно зібрати, як правильно заповнювати потрібні форми і заяви, в які органи йти і т.і., наші фахівці готові допомогти. Вони пояснять Вам всі тонкощі процесу, допоможуть з підготовкою документації та повністю завершать процедуру у встановлений термін.