- Чи наявне спільне підприємство;
- Чи інвестуються грошові кошти в це підприємство;
- Чи є підстави для розумного очікування прибутку від цього підприємства;
- Чи досягається прибуток за рахунок підприємницьких або управлінських зусиль третіх осіб.
Регулювання проведення ICO в США
Останнім часом в світі серед технологічних стартапів та інвесторів все більшої популярності в якості інструменту залучення коштів до проекту набуває проведення ICO. Так, за даними Coindesk тільки за перші півроки 2017 року за допомогою ICO було залучено в якості інвестицій більше ніж 729 млн доларів США у порівнянні з 235 млн доларів США, що були залучені за цей період за допомогою венчурного інвестування. Для довідки:ICO (Initial Coin Offering) – англ. первинне розміщення монет; форма залучення інвестицій шляхом продажу інвесторам фіксованої кількості токенів з використанням кріптовалют.
Токен (token) – англ. жетон; цифровий актив, що підтверджує конкретне зобов‘язання особи, що випустила токен перед особою, що отримала токен в обмін на вкладені криптовалюту чи фіатні кошти.Одним з перших питань, з яким стикається стартап при прийнятті рішення про вихід на ICO, є вибір юрисдикції для його проведення.
Враховуючи простоту реєстрації та ведення бізнесу, податкове навантаження, престижність юрисдикції тощо, технологічні стартапи для створення своєї основної компанії часто обирають США, зокрема штат Делавер. Чи є перспективною юрисдикція США для виходу на ICO?
25 липня 2017 року SEC (The United States Securities and Exchange Commission – англ. Комісія з бірж та цінних паперів США) надала роз‘яснення https://www.sec.gov/news/press-release/2017-131, яким фактично прирівняла первинне розміщення токенов (ICO) до первинного розміщення цінних паперів (IPO, Initial Public Offering), а самі токени, відповідно, – до цінних паперів. Вказані роз‘яснення Комісія з бірж та цінних паперів США видала внаслідок перевірки законності операцій з криптовалютой, що здійснювалися проектом The DAO (The Decentralized Autonomous Organization).
Тобто, незалежно від найменування первинного розміщення, від того, чи є емітент традиційною компанією або децентралізованою автономною організацією, чи купуються «цінні папери» за долари США або за криптовалюту, чи поширюються «цінні папери» в традиційній формі або через технологію Blockchain тощо до ICO застосовуються всі вимоги чинного американського законодавства США, що регулює операції з цінними паперами. Зокрема, компанії, що випускають токени, повинні будуть реєструвати їх випуск; біржі, на яких здійснється купівля-продаж токенів, також підлягають реєстрації згідно із законом як фондові біржі. Крім того, SEC зазначає, що американських інвесторів до участі в ICO краще не залучати.
В той же час, не все так однозначно.
Слід звернути увагу і на те, що 17 жовтня 2017 року Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами США випустила праймер з кріптовалют, в якому підтвердила свою позицію від 2015 року про те, що кріптовалюти є товарами біржової торгівлі. Ця позиція на думку самого регулятора не суперечить висновкам звіту SEC щодо The DAO, і що токени при дотриманні певних умов можуть класифікуватися як товар.
Потрібно зазначити, що токени зазвичай поділяють на два види: інвестиційні токени (англ. security или equity tokens) та утилітарні токени (англ. utility tokens). Інвестиційні токени дають своїм власником права, що дуже схожі на права власників цінних паперів (корпоративні права). Це права на участь в управління компанією, на частку в статутному капіталі, на право на отримання прибутку тощо. В той же час утилітарні або корисні токени таких прав своїм власникам не надають. Натомість вони можуть використовуватися для оплати товарів, послуг, доступу до платформи тощо.
Тобто, утилітарні токени в чистому вигляді скоріше за все не будуть рахуватися цінними паперами в розумінні SEC. Комісія з бірж та цінних паперів також пояснила, що при визначенні того, чи можуть токени вважатися цінними паперами в розумінні чинного законодавства США необхідно застосовувати критерії, що описані в рішенні Верховного Суду США у справі SEC v. W. J. Howey Co, так званий тест Howey.
Зокрема, при проходженні цього тесту надаються відповіді на наступні питання: