Розвиток і зростання бізнесу дуже часто пов’язаний з відкриттям філій компанії в інших містах. Це хороша можливість для підприємства розширити географію своєї присутності та охопити нові цільові ринки. Однак при виникненні такої необхідності перше питання, яке виникає, – як відкрити філію підприємства, які потрібні документи для її відкриття? Спробуємо відповісти на ці питання.Якщо ви прийняли рішення про відкриття філії в Україні, то перше, що вам потрібно зробити, – це детально розібратися в поняттях і термінах. Наприклад, багато хто не бачать різниці між філією та представництвом, а часто навіть – і відкриттям дочірнього підприємства. А, між тим, є досить суттєві відмінності.
У чому різниця?
Визначення поняття «відокремлені підрозділи», відзнаки філії та представництва прописані в ст. 95 Цивільного кодексу. Відповідно до неї філія – це відокремлений підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та може здійснювати всі або тільки частину функцій цієї юрособи.
А представництво – теж відокремлений підрозділ юридичної особи, що знаходить поза її місцезнаходженням. Але його діяльність обмежується представницькими функціями і захистом інтересів основної компанії. Воно не може брати участь у підприємницькій діяльності.
Філії та представництва не є юридичними особами. Хоча відомості про них включаються до єдиного державного реєстру. У таких відокремлених підрозділів є керівники, які призначаються юридичною особою, підкоряються керівництву головного офісу і діють на підставі довіреності.Етапи відкриття
Щоб успішно відкрити філію ТОВ або іншої юридичної особи, необхідно пам’ятати, що реєстрація такого відокремленого підрозділу відбувається за місцем знаходження головного офісу компанії. Тобто основні процедури з реєстрації будуть проходити в органах того міста, в якому знаходиться основна компанії. Але деякі етапи реєстрації передбачені і за місцем відкриття філії.
За місцем знаходження головної компанії необхідно буде внести відповідну інформацію про відкриття відокремленого підрозділу до Єдиного державного реєстру та стати на облік в управлінні статистики. А за місцем відкриття філії – стати на облік у податковій та соціальних фондах.
Відзначимо, що якщо ви реєструєте відокремлений підрозділ для компанії, що здійснює діяльність, що підлягає обов’язковому ліцензуванню, то отримувати ще одну ліцензію не потрібно.Скільки це займе часу?
Відкриття філії може виявитися тривалою процедурою, якщо ви не знайомі з підводними каменями, нюансами законодавства та усіма вимогами щодо надання та заповнення необхідної документації. Але якщо ви доручили дану процедуру досвідченим фахівцям, то весь процес займе в середньому 5-7 днів і пройде успішно.
Наші юристи готові допомогти вам підготувати всі необхідні документи і дадуть відповідь на всі питання, що виникають.