На сьогоднішній день інтернет-магазини складають істотну конкуренцію звичайним «стаціонарним» магазинам. Така популярність пояснюється можливістю для підприємця скоротити витрати на створення та забезпечення функціонування власного бізнесу в мережі Інтернет. І звичайно, покупка товарів через мережу є зручним способом для самих споживачів. У зв’язку з цим, ми вирішили коротко пройтися по процедурі відкриття інтернет-бізнесу. Про основні нюанси розповідає юрист аудиторсько-консалтингової Корпорації «Глобал Консалтинг» Ксенія Коваль.

ФОП або ТОВ: що вибрати?

Отже, перше, з чого потрібно почати, – це вибрати організаційно-правову форму для майбутнього інтернет-магазину. Серед найбільш поширених організаційно-правових форм, передбачених чинним законодавством України, виділяють фізичну особу-підприємця (далі по тексту – ФОП) і товариство з обмеженою відповідальністю (далі по тексту – ТОВ). Вибір однієї з перерахованих форм необхідно робити, виходячи з кожної конкретної ситуації. Так, реєстрація ФОП буде оптимальним вибором у випадку, якщо планується самостійне ведення бізнесу і невисокі доходи від діяльності. У свою чергу, реєстрація ТОВ буде оптимальною у разі відкриття бізнесу відразу декількома партнерами, які хочуть чітко зафіксувати свою частку у спільній справі з метою розподілу майбутнього прибутку.

Вирішуємо податкові питання

Далі необхідно визначитися з системою оподаткування. Вибирати можна або спрощену систему оподаткування, або загальну. Враховуючи те, що детальну характеристику кожної з систем неможливо вмістити в одну статтю, ми зупинимося на основних моментах, що дають характеристику спрощеній системі. На сьогодні спрощену систему оподаткування можуть застосовувати як ФОП, так і юридичні особи. При цьому суб’єкти підприємницької діяльності, які планують займатися інтернет-комерцією, можуть застосовувати або другу або третю групу. Зупинимося детальніше на основних характеристиках цих груп.
2 група3 група
Для ФОПДля ФОП та юр. осіб
Ставка ЄПДо 20% від мінімальної ЗП4% від доходу
Ставка ЄП для платників ПДВ2% від доходу
Об’єм доходу<1,5 млн грн на рік<20 млн грн на рік
Наймані праціники<10Не обмежено
Податковий період1 рік1 квартал
Види діяльностіПослуги, виробництво / продаж товарів, громадське харчуванняБудь-які види діяльності, дозволені на спрощеній системі
  Спрощена система оподаткування передбачає сплату до місцевого бюджету одного виду податку – єдиного податку. Плюс спрощенцю доведеться також сплачувати єдиний соціальний внесок. Загальна система оподаткування не передбачає обмежень по видах діяльності, обсягом доходів та кількістю найманих працівників. Отже, як ви вже зрозуміли, вибираючи систему оподаткування, необхідно врахувати декілька важливих моментів і велика кількість нюансів, наприклад: вид планованої діяльності, коло ваших майбутніх клієнтів, кількість найманих працівників. Тому краще звернутися до фахівців за професійною консультацією.

Реєструємо інтернет-магазин

Тепер, коли ви визначилися з видом діяльності, організаційно-правовою формою та системою оподаткування для майбутнього бізнесу, необхідно пройти процедуру державної реєстрації підприємницької діяльності в органах державної реєстраційної служби та податкової. Для цього потрібно зібрати відповідний пакет документів. Вимоги до документації для відкриття інтернет-бізнесу нічим не відрізняються від вимог для суб’єктів інших сфер діяльності (ФОП або ТОВ). Єдине, варто приділити час для вибору правильного КВЕДу, який дозволить вам займатися інтернет-діяльністю. Це можуть бути:
 • 47.91 Роздрібна торгівля, яка здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет;
 • Або 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами.
  Після завершення всіх реєстраційних процедур можна починати власну справу. У процесі діяльності труднощі можуть виникнути з веденням обліку. Так як підприємцю і навіть бухгалтеру дуже непросто розібратися в постійно мінливому податковому закнодательстве. Рішенням може бути передача ведення обліку на аутсорсинг.

Особливості регулювання онлайн-комерції

Після вирішення всіх організаційних моментів можна переходити власне до самої діяльності. Відзначимо, що в даний час планується прийняття Закону України «Про електронну комерцію», який покликаний систематизувати і конкретизувати чинне законодавство у сфері електронної торгівлі (докладніше про це читайте тут). Однак, на сьогоднішній день, такий нормативний акт відсутній, а тому поки діяльність інтернет-магазинів регулюється Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Податковим Кодексом України, ЗУ «Про захист прав споживачів», ЗУ «Про захист персональних даних». Зупинимося на деяких особливостях онлайн-комерції та їх правовому регулюванні.Електронний договірТак, згідно з положеннями чинного законодавства, інтернет-магазин фактично є публічною офертою (пропозицією) продавця укласти договір купівлі-продажу на умовах, зазначених на сторінках сайту на момент замовлення. А покупець, оформляючи замовлення, здійснює її акцепт (тобто приймає пропозицію укласти договір купівлі-продажу). Публічна пропозиція укласти договір купівлі-продажу регулюється ст. 699 Цивільного кодексу України (ЦКУ). Так, ч. 1 зазначеної статті передбачає, що «пропозиція товару в рекламі, каталогах, а також інших описах товару, звернених до невизначеного кола осіб, є публічною пропозицією укласти договір, якщо вона містить усі істотні умови договору». Істотними умовами договору купівлі-продажу є:
 • 1. Предмет договору (товар, наявний у продавця, чи який буде придбаний їм у майбутньому);
 • 2. Ціна.
 Персональні даніВласник інтернет-магазину повинен:
 • створити і затвердити внутрішню документацію, що регламентує порядок обробки персональних даних, визначає порядок їх зберігання та знищення;
 • призначити осіб, відповідальних за обробку та захист баз персональних даних;
 • при повідомленні покупцем інтернет-магазину своїх персональних даних (як правило, під час реєстрації на сайті), він повинен дати згоду на їх обробку;
 • повідомити мету обробки персональних даних покупця;
 • повідомити, які саме персональні дані будуть оброблятися;
 • повідомити термін обробки таких персональних даних.
 Застосування РРО (реєстратор розрахункових операцій)Відповідно до положень чинного законодавства України, РРО не застосовують платники єдиного податку першої групи і платники єдиного податку другої і третьої груп (ФОП) незалежно від обраного виду діяльності, в яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1 млн гривень. У разі перевищення у календарному році обсягу доходу понад 1 млн гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, і продовжується в наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку. У свою чергу, РРО застосовують платники податків, зареєстровані на загальній системі оподаткування, і платники єдиного податку-юридичні особи.Отримання ліцензійДо найбільш поширених видів підприємницької діяльності, здійснення яких потребує отримання ліцензії, можна віднести:
 • торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами;
 • діяльність у сфері телекомунікацій (зокрема, надання послуг доступу до мережі Інтернет);
 • надання послуг з перевезення пасажирів і вантажу повітряним транспортом (стосується тільки авіакомпаній);
 • торгівля пестицидами та агрохімікатами;
 • торгівля спеціальними технічними засобами для зняття інформації з каналів зв’язку та іншими засобами негласного отримання інформації;
 • торгівля криптосистемами і засобами криптографічного захисту інформації;
 • туроператорська діяльність (стосується тільки туроператорів);
 • посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном;
 • торгівля піротехнічними засобами;
 • торгівля озброєннями, військової техніки, військової зброї та боєприпасами до неї та ін.
  Тому, якщо обрана вами діяльність міститься в даному переліку, необхідно буде отримати відповідну ліцензію. Що ж, ми розглянули основні нюанси, на які слід звернути увагу на етапі відкриття інтернет-магазину. Якщо ж у вас залишилися питання з приводу організації Інтернет-торгівлі та потрібна порада юриста або податкового консультанта, ви можете звернутися до наших фахівців. Щасти вам у власній справі в мережі Інтернет!   [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]