Підприємницька діяльність – це постійна робота з різними партнерами, укладання угод, підписання контрактів. І як би ви не були впевнені в тому чи іншому документі, як би не довіряли контрагенту, з яким працюєте, краще все ж перестрахуватися і перевірити їх надійність. Допомагає в цьому юридична експертиза. І сьогодні ми розповімо, як це працює на практиці.Найчастіше підприємці при роботі з партнерами перевіряють надійність трьох моментів: воліють упевнитися в надійності самого партнера, перевіряють, чи не містить прихованих ризиків контракт, який підписується, а також проводять юридичну експертизу самої угоди (оцінюють в цілому всі плюси і мінуси покупки / продажу та інше). Давайте коротко розглянемо кожен момент.

Юридична експертиза договору

Підписуючи договір з контрагентом, особливо якщо це його варіант документа, підприємець може не підозрювати про ризики, які на нього чекають. Нечіткі формулювання пунктів або ж відсутність достатньої відповідальності контрагента в договорі можуть залишитися непоміченими. І в разі спірних ситуацій підприємець виявиться в програші. Тому підписуючи договір, який надав контрагент, краще віддати його на експертизу досвідченому юристу. Спеціаліст оцінить, по-перше, його відповідність нормам законодавства, потім перевірить, чи враховані ваші інтереси, чи немає прихованих ризиків, неясних двозначних формулювань, а також упевнитися, що в контракті передбачена рівноцінна відповідальність обох сторін. Після такої юридичної експертизи підприємець сміливо зможе підписувати договір партнера і не боятися за свої права.

Проверка надежности контрагента

У більшості випадків в бізнесі робота з партнерами заснована на чесному слові. Контрагентів на благонадійність не перевіряють. Добре, якщо вам довелося працювати саме з сумлінним партнерам. А якщо немає? Тоді підприємець ризикує отримати не тільки збитки в разі такої угоди, а й проблеми з контролюючими органами, у яких можуть бути питання в зв’язку з сумнівними угодами. Тому абсолютно нормальна практика – юридична експертиза контрагента, тобто перевірка його на благонадійність. Що мається на увазі? По-перше, перевіряється економічна спроможність партнера. Тобто можна впевнитися, чи веде він господарську діяльність або перебуває в стадії ліквідації, дізнатися про склад засновників, види діяльності і т.д. Вся ця інформація є у вільному доступі, наприклад, в державному реєстрі юросіб і підприємців. Однак якщо потрібно зібрати більше даних про контрагента, наприклад, дізнатися, чи немає у нього заборгованостей по податках, здається чи вся звітність і т.д., тоді можна залучити юриста для експертизи. По-друге, можна перевірити чи достатньо у партнера повноважень для укладення конкретної угоди. Чи може він здійснювати ті роботи, які він вам пропонує, чи вимагає законодавство для цього ліцензію і чи є вона у контрагента. По-третє, як правило, ще приділяють увагу експертизі юридичної репутації партнера. Юристи вивчають єдиний реєстр судових рішень, щоб перевірити, чи брав участь контрагент в будь-яких суперечках.

Юридична експертиза угоди

Досить часта процедура, особливо в європейській практиці, – юридична експертиза угоди або ж як її ще називають – дью ділідженс (due diligence). Найбільш часто таку перевірку проводять при продажу або купівлі бізнесу. Будь-які угоди, де передбачені великі інвестиції, потребують такої експертизи. Адже інвестор повинен розуміти всі плюси і мінуси майбутньої співпраці, бачити всі ризики угоди, знати, що не купує кота в мішку. Юридична експертиза угоди – тільки частина процедури дью ділідженс. Вона також включає і фінансову перевірку, і маркетингову, і податкову. Тобто комплексний аудит. Більш докладно про неї ви можете почитати у нас на сайте. Коротко ми описали найбільш часті ситуації для проведення юридичної експертизи. Якщо у вас з’явилися питання, ви завжди можете задати їх нашим фахівцям. Вдалих вам угод і сумлінних партнерів.   [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]