Перебудова бізнес-процесів – складний і тривалий проект, який вимагає не мало сил і ресурсів. І дуже часто він не приносить очікуваних результатів управлінцям, що затіяли таку модернізацію в компанії. Одна з головних причин – завищені очікування і ігнорування багатьох нюансів, пов’язаних з впровадженням змін. Сьогодні говоримо про поширені міфи, з якими пов’язаний реінжиніринг бізнес-процесів.Міф 1. Досить ініціативи ТОР-менеджменту
Звичайно, будь-які глобальні зміни в компанії повинні відбуватися з ініціативи керівництва. Однак без підтримки решти команди успішно їх впровадити буде непросто. Дуже часто реінжиніринг бізнес-процесів не вдається довести до кінця і отримати очікуваний результат через опір персоналу. Люди бояться змін і всіма силами гальмують будь-які зміни. Тому починаючи такий серйозний і масштабний для фірми проект, переконайтеся, що більшість колективу на вашому боці і люди розуміють необхідність і користь змін.
Міф 2. Це корисно будь-якому бізнесу
Насправді перебудова бізнесу потрібна далеко не всім компаніям і в дуже небагатьох випадках.
Реінжиніринг бізнес-процесів – дуже радикальний метод впровадження змін, який пов’язаний з безліччю ризиків. Тому використовувати його потрібно дуже обережно, якщо в цьому дійсно є потреба. Ось для прикладу кілька ситуацій, в яких реінжиніринг виправданий.
- Компанія на межі банкрутства, їй просто життєво необхідно перезапустити всі процеси, щоб залишитися на плаву.
- Компанія вже давно на ринку, бізнес-модель застаріла, це позначається на якості виробленого продукту або послуг, що надаються, і фірма перестала бути конкурентною.
- Найближчим часом для компанії чекають серйозні випробування на ринку, передбачаються негативні прогнози в розвитку.
У цих випадках реінжиніринг бізнес-процесів дійсно може принести користь.
Міф 3. Це те ж саме що і оптимізація бізнес-процесів
Це не так. Оптимізація бізнес-процесів має на увазі локальні зміни в якихось певних процесах компанії. Вона набагато менш затратна і спрямована на невеликі поліпшення, на вдосконалення бізнес-моделі. Реінжиніринг ж – це глобальна перебудова бізнесу, повне переосмислення діяльності для досягнення більшого ефекту і кращих результатів. Він має на увазі перепроектування моделі і створення абсолютно нових процесів. Тоді як оптимізація просто знаходить пролом в бізнес-моделі і допомагає оперативно її усунути.
Міф 4. Це швидко і недорого
Це дуже тривалий процес, що складається з декількох масштабних етапів. І починається все з переосмислення стратегії розвитку. Весь проект досить витратний. Тим більше що впоратися самотужки внутрішньої управлінській команді буде нелегко і, швидше за все, буде потрібна допомога незалежних консультантів. Тому замислюючись про такий проект, переконайтеся, що у вас достатньо ресурсів для нього. Не чекайте швидких результатів. Вам знадобиться багато часу і терпіння. Головне – донести це всій команді, зацікавити її, переконати, що це необхідно і принесе користь бізнесу і кожному співробітнику.
Міф 5. Це гарантує зміни на краще
Ставитися до реінжинірингу бізнес-процесів, як до панацеї, не можна. Прийти до успішного завершення такого проекту вам допоможе звільнення від завищених очікувань і описаних вище міфів. Вам потрібно заручитися підтримкою колективу, залучити незалежних консультантів, запастися необхідними ресурсами і терпінням. Тільки так можна розраховувати на позитивні зміни.
Сподіваємося ми були вам корисні. Позитивних змін вашому бізнесу!