!!! Звертаємо Вашу увагу, що ця стаття була опублікована в 2015 році і з того часу не редагувалася. Тому інформація, викладена в ній, може бути не актуальною на поточний момент. Корпорація “Глобал Консалтинг наразі не надає послуги з реєстрації бізнесу за межами України.

Бізнес в Польщі – актуальна тема останнім часом. Для тих, у кого є амбіції вийти на європейські ринки, – це відмінна можливість заявити про себе. Проте поки не всі знають, як нею скористатися. Ми зібрали основну інформацію про те, з чого почати і як зареєструвати фірму в Польщі.

Трохи про Польщу

У 2014 році Польща зайняла 45 місце в рейтингу Doing Business, який щорічно складає Світовий банк. Торік за результатами дослідження Польща вийшла на перше місце як найпривабливіша країна для ведення бізнесу в Центральній і Східній Європі.
Вона також опинилася на першому місці в регіоні за кількістю інвестиційних проектів.

Польська економіка – одна з лідируючих в Європі за темпами зростання ВВП в 2011-2013 рр. За підсумками 2014 знаходиться на третьому місці в Європі після Німеччини і Франції.

У першому кварталі поточного року показник ВВП Польщі зріс на 3,5% в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року.
У Польщі досить привабливий споживчий ринок: тут живе близько 38,5 млн осіб.

Переваги відкриття бізнесу в Польщі

  • Для іноземців, які відкривають бізнес у Польщі, передбачені податкові пільги та гранти з бюджету та ЄС.
  • В окремих регіонах, де спостерігається високий рівень безробіття, діють спеціальні економічні зони (СЕЗ). У Польщі їх 14. Інвестор, який бажає працювати в такій зоні (при дотриманні необхідних умов), може отримати хороші податкові пільги, а в окремих випадках навіть звільнення від податку на прибуток на 10 років.
  • У країні є агентство інформації та іноземних інвестицій, яке створює умови для стабільного припливу іноземних інвестицій і допомагає інвесторам отримувати всю необхідну для ведення бізнесу інформацію.
  • У Польщі немає обмежень на проведення операцій в іноземній валюті.
  • Зареєстровані в Польщі компанії можуть отримати фінансування з джерел, які знаходяться в інших країнах.
  • Якщо зареєстрована компанія використовує нові технології (які застосовуються в світі не більше 5 років), то вона може отримати компенсацію до 50% на витрати з їх впровадження.

 

Що потрібно для відкриття бізнесу в Польщі?

Щоб мати можливість офіційно зареєструвати компанію в Польщі українцям потрібно:

  • досягти віку 18 років;
  • мати закордонний паспорт (дійсний не менше 18 місяців з моменту подачі документів);
  • мати досвід ведення бізнесу в Україні.

 


Основні етапи реєстрації фірми в Польщі

1. Вибір форми власності

Отже, ви визначилися з нішею, яку хочете зайняти на польському ринку, можливо, провели попередній аналіз ринку, конкуренції, попиту та ін. І прийняли тверде рішення відкрити в Польщі свій бізнес. Тепер вам належить вирішити кілька юридичних і фінансових питань. І почати потрібно з офіційної реєстрації фірми.

Відповідно до польського законодавства іноземні компанії та фізособи мають право вести будь-який легальний бізнес. Іноземці, які не мають посвідки на постійне проживання, можуть відкривати свою фірму в Польщі тільки у формі товариства з обмеженою відповідальністю (Spolka z ograniczona odpowiedzialnością), АТ, командитного товариства і командитного-акціонерного товариства. Також іноземна компанія може відкрити в Польщі представництво або філію. Найчастіше іноземні підприємці для реєстрації в Польщі обирають перший варіант.

Що таке Spolka z ograniczona odpowiedzialnością?

  • Кількість засновників – від 1 чол.
  • Мінімальний статутний капітал – 5000 злотих (близько 1200 євро).
  • Рада правління може складатися навіть з однієї людини.
  • Наявність наглядової ради та ревізійного комітету не обов’язково.
  • У компанії може бути будь-яка назва, але вона додатково має містити інформацію про форму власності («Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia» або скорочення у вигляді «Sp. Zoo»).

 

Ставши членом правління, можна отримати польську візу, ВНЖ, а трохи пізніше ПМЖ і громадянство.

Компанія може працювати без прибутку, проте в будь-якому випадку повинна покривати витрати, в тому числі зарплати співробітників. Прибуток обов’язкова, якщо члени правління хочуть отримати в Польщі ВНЖ.

2. Реєстрація в державних службах

Коли форма власності обрана, можна йти до держорганів.

Перший крок – це складання та підписання установчого договору. Далі потрібно підготувати заяву на реєстрацію фірми у встановленій законодавством формі та подати його в Польський судовий реєстр (KRS) за місцем реєстрації. Разом з цим потрібно сплатити судове мито і вартість оголошення в судовому та господарському віснику. KRS по завершенню всієї процедури видає свідоцтво про реєстрацію.

З 1 грудня 2014 NIP (податковий номер) і Regon (статистичний номер) в Польщі отримують в один день з реєстрацією в KRS. Суд самостійно відправляє реєстраційні заяви в інші фонди разом з інформацією про реєстрацію в KRS.

На завершення для нового польського підприємства створюється печатка і відкривається рахунок у банку. І актуалізується всі дані в податковій, за місцем реєстрації фірми.

Зареєструвати компанію можна як особисто, так і за дорученням. Весь процес займе до одного місяця. А також можливий процес реєстрації без присутності за дорученням від співзасновників і з терміном до 10 днів.

3. Основні податки та звітність

Польща приваблює підприємців з інших країн ще й оптимальною системою оподаткування в порівнянні з іншими представниками ЄС. Наприклад, податок на прибуток тут становить 19%, в той час як у Німеччині його ставка дорівнює 30%, в Угорщині – 20,6%, Естонії – 21%.

Новоспеченому підприємству доведеться також сплачувати ПДВ. Базова ставка в Польщі становить 23% (але в деяких випадках може бути значно нижче).

Основні ставки ПДВ:

  • – Нульова ставка. Застосуються до товарів, що експортуються, деяких видів фармацевтичної продукції, підручників і деяких сільськогосподарських товарів, також від сплати ПДВ звільняються підприємства з річним оборотом менше 50 000 злотих;
  • – 8% застосовується до всіх інших фармацевтичним товарам, будівельним матеріалам і послуг, книгам, газетам і журналам;
  • – 5% для окремих товарів;
  • – 23% – базова ставка застосовується до всіх товарів, не звільненим від ПДВ.

 

Також деяким підприємцям доведеться сплачувати акцизний збір. У Польщі акцизним податком обкладаються близько 200 видів товарів. Тому попередньо необхідно дізнатися, чи потрапляє ваш товар в цей список.

Що стосується податкової та бухгалтерської звітності, то її потрібно подавати щомісяця. Основні звіти – звіт з податку на прибуток, декларація з ПДВ і звіт за соціальними відрахуваннями.

З якими законодавчими актами потрібно ознайомитися?

  • • Закон Польщі «Про свободу господарської діяльності» від 02.07.2004.
  • • Цивільний Кодекс.
  • • Кодекс торгових товариств.

 

Це основні етапи відкриття бізнесу в Польщі. Якщо ви плануєте розвивати свій бізнес у Європі, то реєстрація польського підприємства – це те, з чого можна почати.