!!! Звертаємо Вашу увагу, що зміст цієї статті не редагувався з 2017 року. Тому інформація, викладена у ній, може бути не актуальною на даний момент. Послуги з отримання дозволів у будівельній сфері у 2022 році Корпорацією “Глобал Консалтинг” не надаютьсяЯкщо ви – щасливий власник земельної ділянки і плануєте побудувати на ньому приватний будинок, дачу чи іншу нерухомість, вам доведеться отримувати дозвіл на будівництво. Інакше ваша споруда буде вважатися незаконною і в майбутньому ви зіткнетеся з масою проблем (наприклад, з введенням її в експлуатацію). У сьогоднішній статті пропонуємо розглянути процедуру отримання такого дозволу в нашій країні, а також розглянути останні законодавчі зміни в цій сфері.

Хто видає дозвіл на будівництво?

Отримання дозволу на будівельні роботи передбачає видачу спеціальним органом певного пакету документів, які дають право будувати нові або реконструювати старі об’єкти нерухомості. В який орган слід звертатися для отримання цих документів? Згоду на проведення будівництва видають інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК). Щоб отримати дозвіл вам потрібно звертатися з підготовленим пакетом документів саме в ці органи.

Останні законодавчі зміни

На початку цього року був прийнятий і опублікований Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення містобудівної діяльності» №1817-VIII (законопроект №4733-1). Він скасовує існуючий раніше поділ будівельних об’єктів на категорії складності. Однак даний закон вступить в силу 10.06.2017 року. До цієї дати продовжують діяти старі норми отримання дозволу на будівництво. А саме – будівельним об’єктам присвоюються від 1 до 5 категорії складності. Визначають рівень складності проектні організації та замовники будівництва на підставі діючих державних будівельних норм і стандартів. Від присвоєної категорії залежить процедура отримання дозволу на будівництво та перелік необхідних для цього документів. За старим законодавством існує три види дозвільних документів для різних категорій.  
Документ для початку будівництва до підписання Законопроекту 4733-1Категорія складності до підписання Законопроекту 4733-1
Повідомлення про початок будівництва на підставі будівельного паспортаДля будівель I-III категорії до 300 кв. м.
Декларація про початок будівництваДля будівель I-III категорії понад 300 кв. м. і вище 10 поверхів
Дозвіл на будівництвоДля об’єктів IV-V категорії
  Після вступу в силу закону категорії складності будуть скасовані. Тепер щоб визначити, який дозвільний документ на початок будівництва необхідно отримувати, потрібно буде орієнтуватися на рівень значущості наслідків будівництва. Їх теж три: незначний (раніше I та II категорії складності); середній (раніше III і IV категорії складності); значний (раніше V категорія). Тепер процедура отримання дозволу виглядає так:
Документ для початку будівництва після вступу в силу Закону 1817-VIIIРівень значущості наслідків після вступу в силу Закону 1817-VIII
Повідомлення про початок будівництва на підставі будівельного паспортаДля будівель з незначним рівнем наслідків
Декларація про початок будівництваСкасовано
Дозвіл на будівництвоДля будівель з середнім та значним рівнем наслідків
Тепер давайте розберемося, які документи потрібно подавати до інспекції ДАБК для отримання того чи іншого виду дозволу у відповідності з вищезазначеними законодавчими нововведеннями.

Як повідомити про початок будівництва?

Вам потрібно пройти мінімум етапів та надати мінімальний пакет документів. Потрібно подати в інспекцію ДАБК:
    • Заповнену форму повідомлення про початок будівництва;
    • Копію будівельного паспорта;
    • Копію особистих документів (паспорт та ІПН);
    • Копію документів, що підтверджують право власності або оренди на землю;
    • Копію проектної документації (не обов’язково, тільки якщо ви будуєте за проектом).
 

Отримання дозволу на будівництво

Це більш складна процедура, яка передбачає отримання містобудівних умов та обмежень, розробку проектної документації, комплексну експертизу проектної документації. Щоб одержати в інспекції ДЕРЖАРХБУДКОНТРОЛЮ дозвіл на початок будівництва, вам потрібно подати такі основні документи:
      • заповнене клопотання про надання дозволу на виконання будівельних робіт;
      • копію особистих документів (паспорт та ІПН);
      • перший розділ проекту будівництва та генеральний план;
      • результати проведеної експертизи проектної документації;
      • копію отриманих містобудівних умов і обмежень;
      • наказ про затвердження проектної документації (від замовника будівництва);
      • копії наказів про призначення осіб, відповідальних за різні ділянки будівництва (технічний нагляд, авторський нагляд, виконання робіт), і їх сертифікати;
      • копію документів, що підтверджують право власності або оренди на землю;
      • копію ліцензії на будівництво (від підрядника будівництва).
          Після отримання дозвільних документів на проведення будівельних робіт, а також безпосередньо після завершення будівництва, необхідно в обов’язковому порядку збудований об’єкт ввести в експлуатацію. Це теж досить складна процедура зі своїми нюансами.

Як спростити процедуру отримання дозволу на будівництво?

Щоб самостійно не розбиратися у всіх тонкощах цього процесу, ви можете звернутися до фахівців, наприклад, в юридичну фірму. Юристи допоможуть вам швидко і без помилок пройти всі етапи отримання дозволу, підготувати та подати всі необхідні документи. У цьому випадку ви можете розраховувати на швидке завершення процедури та відсутність претензій до документів з боку інспекції ДАБК. Наші фахівці готові допомогти вам в отриманні дозволу на будівництво. Якщо вам потрібна консультація у цих питаннях звертайтеся, будемо раді відповісти на ваші запитання