До 25 вересня поточного року всі юридичні особи, які зареєстровані до 25 листопада 2014 року, повинні подати державному реєстратору дані про своїх кінцевих власників-юридичних осіб. В іншому випадку до керівників застосовуватимуться штрафи від 5100 грн до 8500 грн. Про це та деякі нововведення в українському законодавстві про реєстрацію бізнесу розповідає юрист АО «Глобал Адвокат» Ксенія Коваль.

Хто такий кінцевий бенефіціарний власник (контролер)?

25 листопада 2014 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів», яким, зокрема, визначено, що підприємства, крім державних та комунальних підприємств, зобов’язані встановлювати свого кінцевого бенефіціара, регулярно оновлювати і зберігати інформацію про нього і надавати її державному реєстратору у випадках і в обсязі, передбачених законом. Категорії «істотна участь» і «кінцевий вигодоодержувач» передбачені Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму». «Істотна участь» – пряме або опосередковане володіння часткою у розмірі 10 і більше відсотків статутного капіталу (фонду), 10 і більше відсотків акцій або прав голосу в юридичній особі, прямий або опосередкований вплив на неї. «Кінцевий бенефіціарний власник (контролер)» юридичної особи – фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість:
  • здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи як безпосередньо, так і через інших осіб (фізичних або юридичних);
  • володіє частиною в юридичній особі у розмірі 25% або більше відсотків статутного капіталу або в такому ж розмірі правами голосу в юридичній особі.
  Таким чином, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повинна міститися інформація про осіб, які отримують доходи від господарської діяльності юридичних осіб та надають вирішальний вплив на прийняття рішень, у тому числі про розподіл прибутку. При цьому інформація про юридичну особу повинна бути доповнена достовірної інформації про її власника (власників). У той же час Закон визначає, що не встановлюється істотна участь, а отже не зазначається інформація про структуру власності засновників політичних партій, творчих спілок та їх територіальних підрозділів, адвокатських об’єднань, торгово-промислових палат, державних органів, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій.

Коли і як розкривати інформацію?

Юридичні особи, які зареєстровані після набрання чинності вищевказаного закону, будуть розкривати інформацію на етапі реєстрації створення юридичної особи. Юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності закону, розкривають інформацію про вигодоодержувача до 25 вересня 2015р. Розкриття інформації здійснюватиметься шляхом внесення такої інформації:
  • для новостворюваних юридичних осіб інформація вноситься в реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи.
  • для юридичних осіб, зареєстрованих до 25.11.14, інформація вноситься в реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в єдиному державному реєстрі (форма 4). Дана картка подається державному реєстратору до 25.09.15.
  Зверніть увагу! Тим юридичним особам, кінцеві бенефіціари яких – виключно фізичні особи, подавати форму 4 не потрібно! На сайті Мін’юсту є можливість здати відскановану форму 4 в онлайн-режимі. Після перевірки і затвердження фахівцем, буде призначена зустріч позачергово для подачі оригіналу форми.

Які штрафні санкції?

Згідно ч. 5 ст. 166 11 КУпАП, ненадання або ненадання оновленої інформації про кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб спричинить за собою штраф у розмірі від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або від 5100 грн. до 8500 грн.

Декілька слів про законодавчі нововведення в реєстрації та ліквідації бізнесу

2 квітня 2015 підписаний Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов ведення бізнесу (дерегуляція)». Відповідно до цим документом зміни торкнутися також процедури реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Зокрема, підвищено розміри адміністративного збору, який стягується за проведення ряду дій державними реєстраторами.  
ДіяРозмір збору
реєстрації змін, що вносяться до установчих документів юридичної особи0,05 мінімальної заробітної плати (встановленої на 1.01 року, в якому проводиться дія)
реєстрації змін імені або місця проживання фізичної особи-підприємця0,02 мінімальної заробітної плати (встановленої на 1.01 року, в якому проводиться дія)
реєстрації змін, що вносяться до установчих документів благодійних організаційНе стягується
  Документ, що підтверджує внесення адміністративного збору:
  • копія квитанції, виданої банком,
  • копія платіжного доручення з відміткою банку,
  • квитанція платіжного термінала,
  • квитанція (чек) з поштового відділення зв’язку.
  Що стосується ліквідації юридичної особи та фізичної особи-підприємця, то тепер інформації про припинення діяльності або інші відомості, які раніше публікувалися в спеціальному виданні, будуть розміщуватися на офіційному сайті головного реєстраційного органу. [contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]