Консультує юрист. Чи вважається ФОП-спрощенець суб’єктом сплати військового збору в разі отримання грошових коштів за контрактом з-за кордону?
Банк утримав гроші за військовий збір по ФОП, який перебуває на спрощеній системі оподаткування, від грошових коштів, що прийшли за контрактом з-за кордону. Чи є ФОП суб’єктом сплати військового збору?Відповідає адвокат АО «Глобал Адвокат» Віталій КрупельницькийЗ 01.01.2015 р. набрали чинності положення п. 16-1 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення ПК України», якими встановлено військовий збір. 1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 ПКУ, а саме: – фізична особа-резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Відповідно, суб’єктний склад платників військового збору поширюється на фізичних осіб-підприємців, оскільки підприємництво є формою діяльності фізичної особи-резидента. 2. Далі, об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 ПКУ, а саме і зокрема: 1) загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п. 163.1.1. ПКУ); 2) іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п. 163.1.3. ПКУ).
Іноземні доходи є загальним терміном, який також є ознакою доходів, які отримуються платником єдиного податку як на спрощеній системі оподаткування, так і на загальній системі оподаткування. Так, згідно п. 14.1.55 ПК України: доходом, отриманим за межами України, є будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи […].
Вказані норми предметом свого регулювання дійсно передбачають дохід «як такий», зокрема іноземні доходи, які можуть бути у складі доходу платника єдиного податку.
Причинно-наслідковий зв’язок, який би дозволив встановити, що військовий збір не стягується з доходів «як таких» та отриманих на умовах спрощеної системи оподаткування – відсутній.3. Не зважаючи на означене, Державна фіскальна служба України, у 2015 році формувала такі роз’яснення: – «Отже, фізичні особи-підприємці, крім тих, що обрали спрощену систему за результатами звітного податкового року, самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5 відсотків чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період» («Чи підлягає оподаткуванню військовим збором сума доходу, отриманого ФОП від провадження господарської діяльності?» Запитання-відповіді від 13.02.2015).
Ідентичні положення містяться й у «Актуальні питання-відповіді щодо застосування норм податкового законодавства України від 11 березня 2015 року».
Наразі прямих роз’яснень Державної фіскальної служби України у питанні, чи є ФОП-платник єдиного податку, ще й платником військового збору за новими положеннями ПК України, немає.
Підсумовуючи наведене, вважаємо що, якщо керуватись лише позицією Державної фіскальною служби України, установа банку не обґрунтовано утримала суму військового збору з доходу фізичної особи-підприємця.
[contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]