Чи існує підприємницьке життя без бухгалтера?
Для підприємців і зростаючих бізнесів відсутність в штаті бухгалтера – досить часта ситуація. Але справлятися з бухгалтерської роботою все одно доводиться. Які є варіанти і як максимально ефективно організувати бізнес без бухгалтера? Ми підготували кілька підказок для підприємців.Отже, ви стартували з новим бізнесом. Звичайно, вам поки не вигідно утримувати багато персоналу або ж ви просто обмежені в кількості найманих працівників законодавством. Проте платити податки, звітувати по них до контролюючих органів потрібно неодмінно.
Як же бути?Варіант №1. Розбираємося самостійноПлюсиПо-перше, ви зможете самі контролювати весь процес підготовки звітності та будете впевнені в тому, що все зроблено саме так, як вам потрібно.
По-друге, ви економите кошти. Вам не потрібно оплачувати послуги і нести інші витрати, пов’язані з веденням бухгалтерії.МінусиНайбільший мінус – це те, що вам доводиться відволікатися від своїх основних підприємницьких обов’язків на рутину. Замість того щоб займатися розвитком бізнесу, збільшенням клієнтської бази, побудовою продажів, пошуком партнерів, ви витрачаєте свій час на підготовку та здачу звітності в податкову. Навіть якщо у невеликого бізнесу паперової роботи не так вже й багато, в будь-якому випадку, це займає час.
Друге – вам доведеться занурюватися в глибини податкового законодавства. Якщо у вас немає спеціальних знань, є ризик появи помилок у звітності.Зверніть увагу!З 01.01.2015 року скасовано законодавчу норму про обов’язковість подання декларацій з податків і зборів у звітному періоді, навіть якщо немає діяльності. Тобто якщо у підприємця немає діяльності, він не зобов’язаний подавати до податкової нульові декларації. Однак, як кажуть фахівці, поки на практиці ця норма не працює.Кілька корисних порад для самостійної організації бухгалтеріїДля підприємця, який сам займається бухгалтерської роботою, основний камінь спотикання – робота з первинними документами та їх зберігання. Викидати оригінали первинки за законодавством заборонено. Та й самому підприємцю ці дані можуть стати в нагоді. Тому необхідно організувати зберігання такої документації. І бажано зробити це акуратно і зручно, щоб документи не займали багато місця, легко знаходились при необхідності. Що можна зробити?
1. Розділіть всі первинні документи на категорії. Наприклад, окремо рахунки, акти, накладні, договори з постачальниками, договори з клієнтами, окремо можна зберігати внутрішню документацію по співробітниках, якщо вони є.
2. Документи кожної категорії можна зберігати в окремих папках, а можна (якщо їх не багато) зберігати всі в одній папці, але використовувати для виділення окремих категорій спеціальні роздільники з назвами блоків.
3. Щоб було зручно знаходити документи по місяцях, використовуйте стікери з вказівкою дат.
Коли і які підприємцю потрібно платити податки і здавати звіти, залежить від системи оподаткування, групи єдиного податку (якщо обрана спрощена система оподаткування), виду діяльності. Детальніше дізнатися про це ви можете в нашій статті про податкову звітність підприємців. Там же ви знайдете інфографіку по цій темі.
Щоб було легше контролювати дати підготовки та складання звітності, ви можете скористатися податковим календарем. Дізнайтеся основні періоди по вашим звітам і встановіть собі нагадування. Так ви не пропустите періоди звітів. Ще є варіант скористатися онлайн-сервісами, за допомогою яких можна формувати і здавати звіти. Вони також нагадують, коли потрібно звітувати. Правда підписка на ці сервіси коштує грошей.Варіант №2. Вільний бухгалтерЩе один варіант організації бухгалтерії підприємця – віддати цю роботу вільному бухгалтеру, який працює на себе і веде бухгалтерію кількох підприємців.ПлюсиЕкономія часу, немає необхідності самому займатися паперовою рутиною.МінусиНизький рівень контролю. Як правило, робота з бухгалтерами-фрілансерами будується без договору, на основі усних домовленостей. Тому контролювати роботу такого фахівця складно.
Додаткові витрати на оплату послуг вільного бухгалтера.Варіант №3. Бухгалтерська фірмаАльтернатива вільному бухгалтеру – співпраця з бухгалтерською або аудиторською фірмою, в якій працює кілька бухгалтерів. Такі фірми стають офіційними представниками підприємця в контролюючих органах.ПлюсиЕкономія часу, немає необхідності самому займатися паперовою рутиною.
Робота за договором, в якому прописана матеріальна відповідальність фірми перед підприємцем.
Більш глибокі і широкі знання, так як у фірмі працює кілька фахівців різної кваліфікації.
Можливість отримувати додаткові послуги фірми зі знижкою або навіть безкоштовно: реєстрація підприємця, отримання довідок, виписок, витягів з державного реєстру, підготовка договорів і т.д.МінусиДодаткові витрати на оплату послуг бухгалтерської фірми, які можуть перевищувати вартість послуг вільного бухгалтера.
Якому варіанту віддати перевагу, вирішувати вам. Головне, щоб від цього не страждав бізнес, а ставав тільки сильніше і прибутковіше. Бажаємо вам удачі у вирішенні бухгалтерських питань і розвитку бізнесу.
Для зручності ми зібрали всю інформацію в інфографіку.[contact-form-7 id=”868″ title=”Форма в шапці”]