!!! В 2024 році Корпорація “Глобал Консалтинг” не надає послуги з підготовки тендерної документації.
Одним із дієвих способів залучення клієнтів, розширення ринку збуту продукції та послуг, отримання нових партнерів є участь у публічних закупівлях.
Відповідно до норм чинного законодавства практично всі держустанови повинні купувати товари та послуги, необхідні для ведення їх діяльності, на відкритих торгах. Україна практикує загальнодоступні тендери з 2016 року. Взяти участь у відкритому тендері усі бажаючі можуть на сайті «Української універсальної біржі» – офіційному майданчику електронної системи Прозоро. Разом із цим існують інші авторизовані майданчики.
Що таке тендерна документація?
Тендерна документація – це, по суті, інструкція, на підставі якої учасники будуть готувати свої пропозиції. Саме вона визначає предмет закупівлі (товар, робота чи послуга, яку необхідно придбати держустанові), кількість, умови постачання, критерії відповідності продавців (постачальників).
Із чого складається тендерна документація?
Закон України «Про публічні закупівлі» містить перелік відомостей, які мають бути в тендерній документації, а саме:
- опис предмету закупівлі, тобто детальне зазначення того, який саме товар або послугу необхідно закупити, визначення кількості, місця постачання;
- докладна інструкція з підготовки тендерної пропозиції, де замовник надає пояснення щодо того, як готувати пропозицію, в якому форматі подавати документи, які помилки вважаються несуттєвими та не впливають на результат розгляду пропозиції;
- окремо замовник визначає кваліфікаційні критерії – встановлені замовником вимоги, яким повинні відповідати учасники торгів. Серед таких вимог – наявність аналогічного досвіду (поставки товарів або послуг), наявність матеріально-технічної бази та працівників для виконання договору в разі обрання переможцем. Також може встановлюватися критерій щодо наявності фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю. Кваліфікаційні критерії встановлюються з метою перевірки можливості учасника вчасно та в повному обсязі виконати умови договору, укладеного за результатом закупівлі;
- у разі необхідності замовники визначають, які сертифікати відповідності, протоколи випробувань, інформацію про маркування необхідно надати;
- обов’язково додається проєкт договору про закупівлю, визначається строк подання тендерної пропозиції.
Наведений перелік не є вичерпним, замовники мають право включати до тендерної документації іншу інформацію.
Законодавством заборонено включати до тендерної документації вимоги, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Як уникнути помилок у тендерній документації?
Проте чіткого переліку дискримінаційних умов законом не встановлюється. Окрім цього, для кожної публічної закупівлі певні умови можуть бути визнані дискримінаційними попри те, що при іншій закупівлі вони можуть не належати до таких. Отже, визнання умов дискримінаційними залежить від певних обставин.
Поширеними способами звуження кола учасників є встановлення таких умов:
- Технічні вимоги до певного товару (зазначені вимоги розраховані на конкретне обладнання та техніку, наявність обладнання певної марки на виробництві);
- Необґрунтовані вимоги в тендерній документації (наявність філій та представництв у певних регіонах, якщо це не передбачено законодавством);
- Досвід виконання подібних договорів (зазначення конкретної суми аналогічного договору, їх певна кількість на визначену суму та строк виконання);
- Відгуки про роботу учасника (станом на певну дату, із зазначенням відомостей, які вказуються замовником);
- Наявність працівників певної кваліфікації (вказується конкретна кількість працівників, зазначається конкретний період роботи на підприємстві);
- Подання документів, які не передбачені законодавством;
- Наявність матеріально-технічної бази або конкретного обладнання.
Встановлення таких умов може бути навмисно дискримінаційним з метою надати перевагу конкретному учаснику, дискваліфікувавши решту учасників через невідповідність вимогам тендерної документації. Однак відомі випадки, коли такі умови встановлюються внаслідок необізнаності або бездумного копіювання тендерної документації з Інтернету без урахування особливостей самого замовника та його потреб.
Отже, складання тендерної документації вимагає певних знань та навичок.
При неправильному підході до вказаного процесу сторони закупівлі можуть отримати такі негативні наслідки:
- відсутність учасників – у разі некоректного оформлення тендерної документації, включаючи незаконні вимоги до учасників, після ознайомлення з якими жодна організація не виявить бажання брати участь у такому тендері;
- дискваліфікація всіх учасників та, як наслідок, скасування тендеру, якщо тендерна документація містить дискримінаційні вимоги або якщо при оцінці всіх пропозицій учасників виявиться, що жодна з них не відповідає вимогам замовника.
Усі зазначені випадки свідчать про те, що для підготовки закупівлі як замовнику, так і учасникам потрібно витратити значний час та зусилля.
Де замовити складання тендерної документації чи тендерної пропозиції?
Якщо використовується зразок тендерної документації, знайдений у відкритих джерелах, його обов’язково слід узгодити з нормами чинного законодавства та врахувати особливості замовника й потенційних учасників.
Але краще підготовку тендерної документації доручити професіоналам, особливо за умови участі в закупівлях вперше; це допоможе уникнути дискваліфікації учасників, оскарження умов закупівлі та її результатів. Юристи Корпорації «Глобал Консалтинг» мають досвід супроводу публічних закупівель як зі сторони замовника, так і зі сторони постачальника, можуть спростити своїм Клієнтам участь у цьому процесі та допомагають досягти бажаного результату.
Для отримання детальної консультації, а також для підготовки тендерної документації звертайтесь за посиланням.
Яка вартість розроблення тендерної документації чи тендерної пропозиції?
Ціна підготовки тендерної документації визначається індивідуально й залежно від обсягу робіт, які необхідно виконати. Юристи Корпорації «Глобал Консалтинг» спеціалізуються як на складанні тендерної документації, так і на оскарженні умов закупівель, подачі скарг до АМК та судового процесу з питань оскарження закупівель.
Окремою юридичною послугою є підготовка тендерної пропозиції в цілому або окремих документів.
Тендерна пропозиція – це пакет документів, підготовлений підприємством або ФОП для участі в закупівлі, який є заявою на участь у тендері. Тендерна пропозиція готується на підставі тендерної документації замовника, який оголосив про закупівлю. Для визнання тендерної пропозиції найвигіднішою замало запропонувати найнижчу ціну, обов’язковою умовою є відповідність пропозиції вимогам тендерної документації замовника. Тендерна пропозиція, навіть така, що має найвигіднішу ціну, відхиляється, якщо вона не відповідає умовам тендерної документації.
Ціна підготовки тендерної пропозиції нашою компанією також визначається обсягом послуг, які надаватимуться. Ми можемо запропонувати комплексний супровід процедури закупівлі: аналіз тендерної документації замовника, підготовка повного пакету документів, супроводження процедури укладення договору, а також оскарження в АМК чи суді. Разом із цим Корпорація «Глобал Консалтинг» може розробити окремі документи або супроводжувати один чи декілька вищезазначених етапів.
Коли не потрібна тендерна документація?
Звертаємо вашу увагу, що участь у публічних закупівлях замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч грн. та є меншою за 200 тис. грн., не є обов’язковою. Отже, тендерна документація для спрощених закупівель не потрібна.
При правильному підході державні замовлення можуть стати основним доходом компанії, що приносить найбільш стабільний прибуток, тож Корпорація «Глобал Консалтинг» запрошує до співпраці.