Військовий збір та практика комерційних банків

Військовий збір та практика комерційних банків

На порталі Юрліга вийшла стаття адвоката АО «Глобал Адвокат» Віталія Крупельницького про практику комерційних банків щодо утримання та перерахування військового збору за доходами фізичних осіб-підприємців.

З 01.01.2015 р. набрали чинності положення п. 16-1 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України (надалі за текстом «ПК України»), яким встановлено військовий збір. Відповідальність за нарахування та сплату військового збору за доходами фізичних осіб-підприємців, які надходять із-за кордону (у іноземній валюті при її обов’язковому продажі за вимогами НБУ), законодавство покладало на установи банків.

Практика тлумачення та виконання фінансовими установами податкових норм щодо утримання та перерахування військового збору у деяких банків різнилась від загальної практики. Пропонуємо розглянути мотиви таких окремих практик, які вказують на специфічність податкового законодавства.

Позиція деяких банківських установ: банківська установа мала нараховувати та утримувати військовий збір за доходом отриманим з-за кордону фізичною особою-підприємцем (при обов’язковому продажі валюти), яка знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

Так, платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 ПК України, а саме:
– фізична особа-резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно, суб’єктний склад платників військового збору поширюється і на фізичних осіб-підприємців, оскільки підприємництво є формою діяльності фізичної особи-резидента. Ознака підприємництва є атрибутом фізичної особи-резидента.

Далі, об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 ПК України, а саме і зокрема:

  • 1) загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п. 163.1.1. ПК України);
  • 2) іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п. 163.1.3. ПК України ).

 

«Іноземні доходи» є загальним терміном, який також є ознакою доходів, які отримуються як платником єдиного податку на спрощеній системі оподаткування, так і платником податків на загальній системі оподаткування. Так, згідно п. 14.1.55 ПК України: доходом, що отриманий за межами України є будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи […].

Вказані норми предметом свого регулювання дійсно передбачають дохід «як такий», зокрема іноземні доходи, які можуть бути у складі доходу платника єдиного податку.

Причинно-наслідковий зв’язок, який би дозволив встановити, що військовий збір не стягується з доходів, «як таких» та отриманих на умовах спрощеної системи оподаткування, відсутній.

Проте, не зважаючи на означене, Державна фіскальна служба України, у 2015 році формувала такі роз’яснення:

  • – «Отже, фізичні особи-підприємці, крім тих, що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5 відсотків чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період» («Чи підлягає оподаткуванню військовим збором сума доходу, отриманого ФОП від провадження господарської діяльності?» Запитання-відповіді, від 13.02.2015).
  • – також, з роз’яснень від 18.03.2015 р.: Чи повинен підприємець, що є платником єдиного податку ІІ групи платити військовий збір у 2015 році? – Відповідь: фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку не є платниками військового збору (http://sfs.gov.ua/nove-pro-podatki–novini-/189128.html).
  • – ідентичні положення містяться у «Актуальні питання-відповіді щодо застосування норм податкового законодавства України від 11 березня 2015 року та інших роз’ясненнях.

 

Заразом, прямих предметних і обґрунтованих роз’яснень Державної фіскальної служби України, чому фізична особа-підприємець платник єдиного податку не є платником військового збору – немає. Така невизначеність призвела до різних поглядів на проблему у експертному середовищі. На підтвердження приведеної вище позиції деяких установ банків, розумно обґрунтованим є погляд колег: jurblog.com.ua/2015/02/viyskoviy-zbir-realiyi-ta-problemi-2015-roku

Загальна практика утримання та перерахування військового збору та її обґрунтування

Так, об’єктом оподаткування військового збору є доходи, визначені ст. 163 ПК України, тобто (1) доходи, які надходять на умовах загальної системи оподаткування та (2) утворюють окремий вид податку – податок на доходи фізичних осіб.

В свою чергу, згідно п.п. 2 п. 297.1. ст. 297 ПК України, платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування та сплати такого податку, як податок на доходи фізичних осіб у частині доходів (об’єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку першої – третьої групи (фізичної особи).

Об’єкт оподаткування є висхідною ознакою у визначенні податкового обов’язку зі сплати військового збору. Як податок на доходи фізичних осіб, так і єдиний податок, утворюють окремі і різні види податкових обов’язків, а як наслідок – утворюють окремі об’єкти оподаткування.

В силу положень ст. 22 ПК України об’єктом оподаткування є дохід, з наявністю якого податкове законодавство пов’язує виникнення у платника податкового обов’язку. Дохід отриманий та визнаний на умовах єдиного податку (ст. 292 ПК України) не утворює об’єкту оподаткування, для податку на доходи фізичних осіб (ст. 163 ПК України).

З огляду на викладене, військовий збір належить нараховувати, утримувати та сплачувати за доходами, що обкладаються податком на доходи фізичних осіб, а не доходами, що обкладаються єдиним податком.

Така правова позиція неодноразово (але не прямо) була підтверджено у офіційних роз’ясненнях Державної фіскальної служби України, як це було показано вище.

Наведена проблема вкотре показує відсутність правової визначеності у податковому законодавстві. Таке законодавство дозволяє його обґрунтоване варіативне та предметне тлумачення, що є недопустимим адмініструванням.

Читати на Юрлізі – jurliga.ligazakon.ua/blogs_article/543.htm

Віталій Крупельницький
адвокат, АО «Глобал Адвокат»
Корпорація «Глобал Консалтинг»

Якщо хочете постійно отримувати свіжі матеріали від Корпорації «Глобал Консалтинг», підпишіться на щотижневу розсилку, і анонси матеріалів будуть приходити до вас на пошту