Часто для успішного розвитку та ведення бізнесу виникає необхідність представляти інтереси фірми в інших містах або країнах. Для цього, як правило, необхідно відкрити представництво в Україні або за межами її території. Що ж це за процедура і що необхідно знати, щоб успішно її провести?Представництво фірми – це відокремлений підрозділ, що проводить діяльність від імені та в інтересах юридичної особи, його відкриваючої. Коли може знадобитися така процедура? Наприклад, вам потрібно відкрити представництво інтернет магазину, регіональне представництво в своєму місті. У будь-якому з цих випадків потрібно пройти через процедуру створення відокремленого підрозділу юридичної особи.

Без реєстрації

Представництво не є автономною організацією і юридичною особою, воно повністю підконтрольне головній компанії. Тому як юридична особа воно не реєструється. Правила та положення його створення передбачені Цивільним кодексом України, п.5 ст. 95 і ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». Необхідні дані про представництво вносяться в реєстраційну справу юридичної особи, а також додаються до Єдиного державного реєстру. Які відомості необхідно надати, ви можете дізнатися, ознайомившись зі ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» або звернувшись за юридичною консультацією до наших фахівців.

Які можливості?

Слід пам’ятати, що представництво не може вести підприємницьку діяльність, яка має на увазі одержання прибутку, або виконувати ті ж функції, що і основна компанія. Його можливості досить обмежені. Створюється воно в основному для захисту інтересів і представницької діяльності, ведення переговорів і для роботи з партнерами або контрагентами. Тому перед відкриттям відокремленої особи визначтесь з цілями і завданнями, які будуть покладені на неї. Можливо, вам буде потрібно інше рішення для розширення бізнесу.

В Україні чи ні?

Створення відокремленого підрозділу передбачає різні ситуації:
  • Коли українська компанія відкриває представництво в Україні.
  • Коли українська компанія відкриває його в іншій країні для ведення зовнішньоекономічної діяльності.
  • Коли іноземна компанія відкриває його на території України.
Говорячи про іноземне представництво, необхідно нагадати, що відокремлені підрозділи іноземних організацій повинні бути акредитовані на території України в порядку, який передбачений Інструкцією про порядок реєстрації представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні. Однак, як уже згадувалося, перш ніж відкривати відокремлений підрозділ компанії, подумайте про його основні завдання. Адже дана процедура, як правило, передбачає певні витрати на утримання представництва, найм і навчання персоналу та інше. Тому має сенс скласти попередньо бізнес-план, щоб розуміти можливості і ефективність майбутнього розширення.