Зразкові та типові рішення: особливості судочинства та оскарження

Зразкові та типові рішення: особливості судочинства та оскарження

В ЮРИСТ&ЗАКОН №48 вийшла стаття адвоката, партнера АО «Глобал Адвокат» Олени Кравченко про особливості судочинства та оскарження.
 
 
 
 
 

3 жовтня 2017 року Верховна Рада України в другому читанні та в цілому прийняла нову редакцію Кодексу адміністративного судочинства України, що набув чинності 15 грудня 2017 року – у перший день роботи нового Верховного Суду.

Однією з новел нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України є поділ адміністративних справ на зразкові та типові. Законодавче визначення термінів “типові адміністративні справи” та “зразкова адміністративна справа” надано в п. п. 21, 22 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України. Так:

типові адміністративні справи – це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб’єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги;

зразкова адміністративна справа – типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

Розглянемо детальніше особливості провадження у зразковій і типовій адміністративних справах, встановлені відповідно до ст. ст. 290, 291 Кодексу адміністративного судочинства.

Провадження у зразковій справі

Якщо у провадженні одного чи декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції. У поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, у тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи. Для вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі Верховний Суд може витребувати з відповідного суду (судів) матеріали типових справ.

Вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі, відмову у відкритті провадження у зразковій справі, розгляд зразкової справи здійснюється колегією суддів Верховного Суду у складі не менше п’яти суддів, визначених відповідно до вимог Кодексу.

Питання про відкриття провадження у зразковій справі вирішується протягом 10 днів з дня надходження до Верховного Суду матеріалів зразкової справи та типових справ, якщо Верховний Суд витребував такі матеріали. Ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.

Читайте статтю Олени Кравченко для «Юрист і Закон» №48 2017 повністю
 

Якщо хочете постійно отримувати свіжі матеріали від Корпорації «Глобал Консалтинг», підпишіться на щотижневу розсилку, і анонси матеріалів будуть приходити до вас на пошту

Залишити коментар