Звітність громадських організацій. Що і коли?

Звітність громадських організацій. Що і коли?

Організації, які мають статус неприбутковості, все одно повинні вести облік і звітувати в контролюючі органи. Сьогодні поговоримо про те, які основні звіти повинні здавати некомерційні об’єднання та в які терміни.

 
 
 
 
 

Що таке статус неприбутковості?

Для початку давайте зупинимося на тому, що таке статус неприбутковості. Якщо організація має такий статус, це означає, що її статут містить заборону на розподіл отриманих доходів (прибутку) чи їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. А також ця організація внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Неприбуткова організація має право використовувати отриманий дохід (прибуток) тільки на своє утримання, здійснення цілей і напрямів діяльності, які прописані в її установчих документах.

Нагадаємо, що в 2016 році з’явилися нові вимоги до неприбуткових організацій та порядку їх включення / виключення в / з реєстру. Виходячи, з цього все громадські організації, щоб не втратити статус неприбутковості, повинні до 1 липня 2017 року внести необхідні зміни в установчі документи і подати їх копії до контролюючих органів. Детальніше про ці вимоги читайте в нашій статті «Громадські організації зможуть перереєструватися до 1 липня».

Хто належить до неприбуткових організацій?

Звертаємо вашу увагу, що згадані законодавчі зміни 2016 року, стосувалися також визначення неприбуткової організації і їх переліку. Законодавці розширили список тих об’єднань, які можуть мати статус неприбутковості. Тепер це:

• громадські об’єднання;
• благодійні організації;
• політичні партії;
• релігійні організації;
• бюджетні установи;
• пенсійні фонди;
• об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ);
• асоціації власників житлових будинків;
• творчі спілки;
• асоціації, спілки та інші об’єднання юридичних осіб;
• житлово-будівельні кооперативи;
• дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);
• професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок;
• організації роботодавців та їх об’єднання.

Звітність неприбуткової організації

Так як громадські об’єднання не ведуть комерційну діяльність, вони звільняються від сплати податку на прибуток. Але вести бухгалтерський облік та здавати звітність вони зобов’язані.

Основний звіт, який всі неприбуткові організації подають до фіскальної служби, – це звіт про використання доходів (прибутків) некомерційної організації. Подавати його необхідно один раз на рік протягом 60 днів з моменту завершення звітного (податкового) року.

Звертаємо вашу увагу, що 17 червня 2016 року було затверджено нову форму цього звіту (Наказ №553).

Крім цього необхідно подавати річну фінансову звітність (баланс і звіт про фінансові результати): в органи статистики не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним, до фіскальної служби – протягом 60 днів з моменту завершення звітного (податкового) року разом зі звітом про використання доходів , так як фінзвітність вважається його невід’ємною частиною.

Зверніть увагу, що профспілки подають звіт про використання доходів, тільки якщо порушили статус неприбутковості.

Якщо у громадській організації є співробітники, то щомісяця (до 20 числа) потрібно подавати звіт по ЄСВ, а щокварталу – звіт 1ДФ (протягом 40 календарних днів з моменту завершення звітного періоду). Якщо співробітників немає, звітність не подається, але рекомендуємо письмово повідомити про це податкову.

Незважаючи на статус неприбутковості, громадська організація або інша некомерційна, може бути платником ПДВ. В такому випадку, необхідно також звітувати до податкової і по ПДВ, здаючи декларацію 1 раз на місяць або квартал.

Крім того, для неприбуткової організації в залежності від специфіки її діяльності можуть бути передбачені й інші види податків, а, отже, і звітності (податок на нерухомість, земельний податок та інше).

Як звітувати, якщо статус неприбутковості порушений?

Якщо неприбуткова організація порушила статус неприбутковості, тобто використовувала отримані доходи за нецільовим призначенням, вона також повинна подавати звіт про використання доходів (прибутків) некомерційної організації, але з початку року по місяць, в якому було порушення (до 20 числа наступного місяця). У звіті потрібно вказувати об’єкт оподаткування і суму податку на прибуток.

Далі з місяця порушення і по 31 грудня відповідного року потрібно щокварталу подавати податкову декларацію з податку на прибуток (з наростаючим підсумком) і сплачувати податок, а також щоквартально надавати фінансову звітність.

Організація, яка порушила статус неприбутковості, виключається з Реєстру неприбуткових установ та організацій і надалі сплачує податок і звітує, як і всі юридичні особи, що ведуть комерційну діяльність.

Це основні вимоги до звітності неприбуткових установ. Якщо у вас є питання, пов’язані з діяльністю вашої некомерційної організації, ви можете звернутися до наших фахівців за консультацією.

 

Якщо хочете постійно отримувати свіжі матеріали від Корпорації «Глобал Консалтинг», підпишіться на щотижневу розсилку, і анонси матеріалів будуть приходити до вас на пошту

Залишити коментар