Ліквідація підприємства. Як звільнити співробітників?

Ліквідація підприємства. Як звільнити співробітників?

У будь-якому бізнесі може наступити момент, коли він вже не приносить очікуваного прибутку і користі, і власник змушений його закрити. З прийняттям цього рішення починається один з найскладніших процесів – ліквідація підприємства. Особливо якщо власник або керівник розбирається в цій процедурі самостійно. І одна з найпоширеніших проблем – звільнення співробітників. Як його організувати правильно і відповідно до букви закону? Розбираємося в нашому сьогоднішньому матеріалі.

Розглядати ми будемо нюанси і етапи звільнення співробітників при ліквідації юридичної особи за рішенням засновників. Якщо ви хочете отримати більше інформації про всі кроки закриття, то пропонуємо вам ознайомитися з нашою статтею «Ліквідація ТОВ. Покроковий план закриття підприємства ».

Отже, що говорить законодавство про процедуру звільнення під час ліквідації? Керуватися в першу чергу варто Кодексом законів про працю України (КЗпП України, зокрема статтями 40, 42, 43, 44, 116, 117 і ін.), А також Законом України «Про зайнятість».

На якому ж етапі краще приступати до звільнення?

Зазвичай прощатися зі співробітниками починають вже після всіх основних дій ліквідації ТОВ або іншої юрособи: подачі всіх документів держреєстратору, в податкову та інші органи, в яких фірма була на обліку, закриття банківських рахунків, ініціювання процесу розрахунок з кредиторами та ін. Але за законодавством власник має право зайнятися процедурою звільнення в будь-який момент ліквідації.

Давайте по пунктах розберемо, що потрібно зробити власнику для законного звільнення співробітників.

1. Повідомити заздалегідь

Законодавство вимагає, щоб роботодавець, який звільняє своїх співробітників на підставі ліквідації підприємства, повідомив про це кожному працівнику персонально не менше ніж за 2 місяці до планованого звільнення.

Однак закон регламентує тільки строк повідомлення, порядок ж і форма не прописані. Тому роботодавець сам вирішує, яким чином повідомити цю новину підлеглим. Наприклад, це може бути письмове повідомлення особисто в руки під підпис.

Якщо ж працівник не бажає відпрацьовувати покладені 2 місяці, він може звільнитися раніше, написавши відповідну заяву. Крім того, звільнити співробітника при ліквідації компанії, можна і на інших підставах: за власним бажанням або за згодою сторін.

2. Працевлаштувати окремих працівників

В першу чергу це стосується окремих категорій співробітників. Наприклад, вагітних жінок; які перебувають у відпустці по догляду за дитиною; одиноких матерів з дитиною віком до 14 років або дитину-інваліда; батьків, які виховують дітей без матері (зокрема, в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів (піклувальників), прийомних батьків; працівників, яким не виповнилося 18 років. В цьому випадку таких співробітників можна звільнити тільки з обов’язковим подальшим працевлаштуванням.

3. Оформити звільнення наказом

Обов’язково потрібно видати наказ про звільнення або розпорядження. Зробити це можна коли завгодно, проте стежте за тим, щоб з дати отримання відповідного повідомлення працівників до дати звільнення, зазначеної в наказі, пройшло не менше 2 місяців.

Копію наказу кожному співробітнику потрібно видати в день звільнення. Про отримання копії наказу працівник повинен розписатися на його оригінальному екземплярі, вказавши дату.

4. Видати співробітникам трудові книжки

У день, коли звільняється працівник, йому необхідно видати трудову книжку, яка повинна бути відповідно заповнена. Якщо роботодавець порушує цю вимогу, він платить співробітнику середню заробітну плату за весь час затримки, а день отримання працівником цього документа – це і буде день звільнення.

Якщо ж хтось із співробітників не прийшов на роботу в день звільнення, роботодавець в цей день відправляє їм поштове повідомлення із вказівкою про одержання трудової книжки. Відправляти поштою саму трудову можна, тільки якщо працівник дав на це письмову згоду.

При отриманні документа співробітник повинен розписатися в особовій картці працівника та в книзі обліку руху трудових книжок.

5. Провести повний розрахунок з працівниками

Також строго в день звільнення зі співробітниками здійснюється повний розрахунок. Тобто власник підприємства, що ліквідується виплачує працівникам вихідну допомогу. Розмір їх не може бути менше середнього місячного заробітку (з суми не утримуються ніякі податки). Повідомити про розрахунок і про нараховані суми співробітникам потрібно заздалегідь у письмовій формі.

Якщо когось не було на роботі в день звільнення, роботодавець повинен розрахуватися з таким працівником не пізніше наступного дня з моменту його звернення з приводу виплати.

Якщо ж роботодавець з якихось причин затримав виплату, він, як і у випадку з видачею трудових книжок, платить співробітнику середній заробіток за весь час затримки.

Якщо у співробітника є «невідгуляні» відпустку, він має повне право або використовувати ці дні, або ж отримати грошову компенсацію за невикористану відпустку (ця сума на відміну від вихідної допомоги, оподатковується).

Ми розглянули основні кроки звільнення співробітників при закритті ТОВ або ж іншої юрособи. Якщо у вас залишилися питання, ви можете задати їх нашим фахівцям. Якщо все ж ліквідація підприємства здалася вам складним завданням для самостійного рішення, ви можете доручити її професіоналам. Наші юристи допоможуть швидко і без нервів подолати вам цей етап.

 

Якщо хочете постійно отримувати свіжі матеріали від Корпорації «Глобал Консалтинг», підпишіться на щотижневу розсилку, і анонси матеріалів будуть приходити до вас на пошту

Залишити коментар