З візитом контролюючих органів хоча б раз стикаються всі, хто займаються бізнесом. На думку підприємців, це один з найпоширеніших бар’єрів, що заважають успішному веденню комерційної діяльності в нашій країні. Чого ж чекати бізнесу від «візитерів» в 2015 році?

Продовження заборони…

У 2014 році, як відомо, українським урядом було введено в дію мораторій на перевірки контролюючих органів (постанова КМУ від 13.08.2014р. №408 «Питання введення обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами»), який мав діяти до кінця року. Однак наприкінці грудня 2014 законодавці вирішили зробити новорічний подарунок представникам малого та середнього бізнесу, і продовжили заборону, ввівши відразу два мораторію. Далі докладніше про головні положеннях кожного з них.

Мораторій номер раз

28 грудня 2014 був прийнятий Закон України №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». У зв’язку з цим документом заборона на перевірки вводиться на період з січня по червень 2015 року, а в список контролерів, яким заборонено перевіряти підприємців та юридичних осіб, не потрапляють Державна фіскальна служба та Державна фінансова інспекція. Решта контролюючі органи можуть «відвідувати» платників податків виключно з дозволу Кабінету Міністрів або за особистою заявкою підприємства про його перевірці.

Мораторій номер два

Крім Закону №76-VIII цього ж дня був прийнятий ще один Закон України №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який поширює свою дію на більшу кількість випадків. Відповідно до нього, заборона вводиться на період 2015-2016 рр. Дія мораторію тепер поширюється і на Державну фіскальну службу (ДФС), і на Державну фінансову інспекцію. Ревізори можуть перевіряти бізнес з оборотом до 20 млн грн за попередній календарний рік тільки в окремих випадках:
  • з дозволу Кабінету Міністрів;
  • за власною заявою платника податків (наприклад, при ліквідації бізнесу);
  • якщо є відповідне рішення суду;
  • в рамках КПК (Кримінально-процесуального кодексу України).
 

Кілька «але»…

Однак заборона на проведення перевірок, передбачений законом №71-VIII, має винятки:
  • з 01.01.2015 року контролери все ж можуть здійснювати перевірки ФОП та юридичних осіб щодо нарахування та сплати ЄСВ, ПДФО, відшкодування ПДВ, наявності ліцензій, а також імпортерів, виробників і продавців підакцизних товарів.
  • з 01.07.2015 під виняток мораторію також потрапляють і ФОП, платники єдиного податку 2 і 3 груп в частині застосування РРО (крім підприємців, які торгують на ринку і через дрібну роздрібну мережу).
 

Кому потрібен компроміс?

Грудень 2014 ознаменувався прийняттям ще одного документа, який стосується платників податків, – був прийнятий закон про податковий компроміс. З 17 січня 2015 він набрав чинності, і тепер протягом 90 днів всі підприємці та юридичні особи, у яких є сумнівні фіскальні операції або ухилення від сплати податків, можуть скористатися правом податкового компромісу. Які ж умови компромісу? Якщо платник податку протягом передбаченого законом строку і за вказаний в законі податковий період подасть до фіскальної служби уточнюючі розрахунки, а ДФС погодиться з даними розрахунками, то той, хто звернувся за компромісом, маємо право сплатити лише 5% від суми заниженого податкового зобов’язання. Решту 95% боргу податківці «прощають», при цьому відповідальність з платника податків знімається, а штрафні санкції не застосовуються. Представники ДФС запевняють, що податковим компромісом з моменту вступу в силу закону прагнуть скористатися все більше організацій. Однак на ділі, на думку фахівців, все виглядає інакше. Платники податків не охоче йдуть на компроміс, побоюючись майбутніх перевірок. Адже у зв’язку з процедурою податкового компромісу ДФС, незважаючи на мораторій, все ж може провести документальну перевірку платника податків.

І наостанок…

Отже, якщо ви не потрапляєте під виключення з мораторіїв, що описані вище, то в 2015-2016 рр. ви можете бути спокійні і на цей час забути про спілкування з контролюючими органами. А якщо все ж за законодавчими нормами ви можете зіткнутися з візитами контролерів, теж не варто панікувати. Заздалегідь підготувавши себе до зустрічі з ревізорами, ви зможете уникнути багатьох ризиків і навіть штрафів. Про те, як підготуватися до перевірки і бути у всеозброєнні, ви можете прочитати в нашій статті «Заборона на перевірки. Перевір мене, якщо зможеш»